کابینه بوریس جانسون چه ترکیبی دارد؟

کابینه بوریس

بوریس جانسون بلافاصله پس از تحویل گرفتن نخست‌وزیری بریتانیا از ترزا می، تغییرات وسیعی را در ترکیب دولت حاکم محافظه‌کار ایجاد کرد.

جرمی هانت، رقیب آقای جانسون در انتخابات رهبری حزب محافظه‌کار و کسی که وزارت خارجه را از خود او گرفته بود، شاخص‌ترین چهره‌ای بود که از دولت رفت.

ناظران سیاست بریتانیا می‌گویند برکناری‌ها و جایگزینی‌ها به حدی است که در تاریخ بریتانیا یکی از وسیع‌ترین تغییرات کابینه بدون تغییر حزب حاکم تلقی می‌شود.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، اعضای کابینه آقای جانسون را راست افراطی خوانده است.

اما چه کسانی مقام‌های کلیدی را در دولت جدید گرفته‌اند و ترکیب کابینه حاکی از چیست؟ هر یک از آنها چه سابقه‌ای در دولت بریتانیا دارند؟

حق نشر عکس House of Commons

بوریس جانسون

آقای جانسون، که سابقه شهرداری لندن را دارد، پیش از این یک مقام دیگر در دولت بریتانیا داشته و در کابینه ترزا می وزیر خارجه بوده است.

او به خاطر اختلاف نظرهایی که بر سر برگزیت با خانم می داشت استعفا کرد.

منتقدان بوریس جانسون او را متهم می‌کنند که به اصول پایبند نیست و به اختلاف و چنددستگی میان مردم بریتانیا دامن می‌زند. مسائل مربوط به زندگی خصوصی او هم در جریان رقابت برای رهبری حزب مطرح بود.

او پیش از گرفتن مقام‌های دولتی سابقه روزنامه‌نگاری سیاسی را دارد.

آقای جانسون در مقام وزیر خارجه به ایران سفر و با محمدجواد ظریف دیدار کرده بود. اظهارات او درباره نازنین زاغری رتکلیف انتقادهای زیادی را به دنبال داشت.

حزب کارگر بریتانیا اعلام کرده که در انتخابات بعدی برای شکست بوریس جانسون تلاش می‌کند. علی میلانی، نامزد احتمالی حزب کارگر از حوزه انتخابیه آقای جانسون، ایرانی‌تبار است.

ساجد جاوید

آقای جاوید وزیر دارایی بریتانیا شده، که با اعتبارترین مقام وزارت دولت بریتانیا محسوب می‌شود.

ساجد جاوید فرزند یک خانواده مهاجر است. پدر او راننده‌ای پاکستانی بود و آقای جاوید می‌گوید تنها با یک پوند در جیبش به بریتانیا آمده بود.

او پیش از این در کابینه ترزا می وزیر کشور بود.

ساجد جاوید در همه‌پرسی سه سال پیش به ماندن در اتحادیه اروپا رای داد اما گفت این کار را "با قلبی سنگین و بی هیچ اشتیاقی" انجام داده است.

او پیش از مقام‌های سیاسی بانکداری موفق بود.

پریتی پاتل

خانم پاتل، که وزیر کشور بریتانیا شده، یکی از طرفداران دوآتشه خروج از اتحادیه اروپا است. او از حامیان بوریس جانسون بوده و او را تنها منجی ممکن برای برگزیت و محافظه‌کاران خوانده است.

او در کابینه ترزا می وزیر توسعه بین‌الملل بود اما به واسطه جنجال دیدارهای بی‌مجوزش با سیاستمداران اسرائیلی مجبور به استعفا شد.

خانم پاتل به عنوان عضو کابینه باید دیدار با مقام‌های خارجی را به اطلاع مقام‌های مربوطه در بریتانیا می‌رساند، اما در سفر خصوصی این ملاقات‌ها را انجام داد.

او پس از ملاقات‌ها توصیه کرده بود بخشی از بودجه کمک‌های وزارتخانه‌اش برای ساخت بیمارستان در بلندی‌های جولان استفاده شود.

پریتی پاتل برای صنایع تنباکو و الکل لابی می‌کرده و سابقه کار در روابط عمومی حزب محافظه‌کار را نیز دارد.

حمایت او از بازگرداندن مجازات اعدام جنجال برانگیز بوده است.

دومینیک راب

آقای راب، که وزیر خارجه بریتانیا شده است، پیشتر مدتی وزیر برگزیت بود.

دومینیک راب می‌گوید برگزیت باید در هر صورت سر موعد، ٣١ اکتبر، محقق شود، حتی اگر بریتانیا با اتحادیه اروپا به توافقی نرسد.

او در زمان عهده‌داری وزارت برگزیت، برای این گفته که به حجم تجارت میان دو بندر بریتانیا و فرانسه آگاه نبوده، مورد انتقاد زیادی قرار گرفت.

دومینیک راب به خاطر اختلاف نظرهایی که بر سر برگزیت با خانم می داشت استعفا کرد.

آقای راب گفته در مقام مشاور حقوقی وزارت خارجه روی مسائل ایران کار کرده و به حساسیت آن آگاه است و به همین دلیل در خصوص ایران "شتابزده" تصمیم نمی‌گیرد.

وزارت دانش‌آموختگان مدارس خصوصی

بوریس جانسون در کالج عمدتا اشرافی ایتون و دانشگاه آکسفورد درس خوانده است.

تحصیل در مدارس خصوصی و دانشگاه‌های برتر آکسفورد و کمبریج در بریتانیا از شاخص‌های طبقه اجتماعی محسوب می‌شود.

کابینه آقای جانسون در بیش از دو دهه اخیر بیشترین تعداد اعضایی را دارد که در مدارس خصوصی تحصیل کرده‌اند.

از میان ٣٣ نفری که بوریس جانسون در کابینه خود به کار گماشته، هشت نفر زن هستند.

این یعنی نسبت حضور زنان در کابینه از دولت قبلی ترزا می، دولت دیوید کامرون و همچنین دولت گوردون براون کمتر است، هرچند از نسبت اعضای زن کابینه ائتلافی محافظه‌کاران و لیبرال دموکرات‌ها بیشتر است.

کابینه بوریس جانسون از نظر تعداد اعضای سیاهپوست، آسیایی و باقی اقلیت‌های قومی رکورد زده است.

پریتی پاتل و ساجد جاوید، با تصدی وزارت دارایی و وزارت کشور، دو تا از بااعتبارترین مقام‌های کابینه را در اختیار دارند. علاوه بر این دو، چهار نفر دیگر هم با تبار غیرسفیدپوست در کابینه هستند که دو تای آنها عضویت کامل دارند.

پیش از این در دولت‌های سابق تنها پنج نفر چنین وضعیتی داشته‌اند.

Image caption ساجد جاوید، پریتی پاتل، جیمز کلورلی، کواسی کوارتنگ، ریشی سوناک، آلوک شارما

ماندن 'ماندنی‌ها' در کابینه

بسیاری از اعضای کابینه بوریس جانسون در همه‌پرسی ۲۰۱۶ به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند و بعدتر هم موافق طرح ترزا می برای خروج بودند.

در عین حال چند مقام بالای کابینه به کسانی داده شده که برگزیتی دوآتشه بوده‌اند.

پنج نفر از آنها در رای‌گیری استمزاجی چند ماه پیش با خروج بی‌توافق از اتحادیه اروپا موافقت کرده‌اند و تنها یک نفرشان حامی برگزاری همه‌پرسی دوباره برای عبور از بن‌بست برگزیت بود.

اغلب اعضای کابینه بوریس جانسون در دولت یا دولت‌های قبلی هم حضور داشته‌اند و بعضی از آنها عضو کامل بوده و بعضی دیگر از آنها در مقام‌های پایین‌تر در جلسات کابینه حضور پیدا می‌کرده‌اند.

موضوعات مرتبط