اتهام نژاپرستی، این‌بار علیه رونالد ریگان رئیس‌جمهور اسبق آمریکا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پتی دیویس (چپ) دختر رونالد ریگان (راست) و مادرش ننسی ریگان (وسط)

بعد از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا که با اتهام "نژادپرستی" روبه‌رو است، حالا رونالد ریگان، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، سالها بعد از مرگش با اتهام مشابهی روبه‌رو شده است.

البته برخلاف دونالد ترامپ که با جدیت همواره "نژادپرست" بودن را تکذیب کرده، درباره ریگان وضعیت کمی متفاوت است و افشاگری‌های اخیر شرایطی به وجود آورده که حتی دخترش هم حاضر نیست از او دفاع کند.

پتی دیویس، دختر ریگان در واکنش به آنچه که اخیرا منتشر شده گفت که نظرات پدرش "جای دفاع ندارد."

اخیرا نواری از یک مکالمه تلفنی رونالد ریگان در سال ۱۹۷۱ میلادی (در زمانی که فرماندار کالیفرنیا بوده) منتشر شده که او در آن، هیات‌های دیپلماتیک کشورهای آفریقایی در سازمان ملل را "میمون‌ها" توصیف می‌کند.

میمون خواندن سیاهپوست‌ها یکی از تعابیر جاافتاده سفیدپوست‌های نژادپرست است.

پتی دیویس در مقاله‌ای که روزنامه واشنگتن پست منتشر کرده، این سخنان پدرش را محکوم کرده و نوشته که تا قبل از شنیدن نوار ضبط شده، آماده بوده که از پدرش دفاع کند. اما بعد از شنیدن صحبت‌های پدرش وحشت کرده:

"من نمی‌توانم هیچ‌چیز درباره مردی که پشت خط است به شما بگویم. او کسی نیست که من می‌شناختم."

رونالد ریگان دقیقا چه گفته؟

مکالمه‌ خبرساز اخیر برای نخستین بار توسط نشریه آتلانتیک منتشر شده است.

در این مکالمه، رونالد ریگان در حال گفت‌وگوی تلفنی با ریچارد نیکسون است که در آن زمان مقام ریاست‌جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

این دو سیاستمدار حزب جمهوریخواه در حال تبادل نظر درباره هیات نمایندگی کشور تانزانیا هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رونالد ریگان در این مکالمه در حال صحبت با ریچارد نیکسون است

پس‌زمینه مکالمه ریگان و نیکسون:

ماجرا از این قرار است که از زمان پایان جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۷۱، کرسی نمایندگی کشور چین در سازمان ملل (و شورای امنیت) در اختیار تایوان (با نام رسمی "جمهوری چین") قرار داشت.

ریچارد نیکسون در این زمان در تلاش بود تا با توجه به رقابت چین و شوروی، با بازگرداندن "جمهوری خلق چین" به جامعه بین‌الملل، به این کشور کمونیستی قدرت بدهد.

در این زمان برای اخراج تایوان یا همان "جمهوری چین" با مرکزیت تایپه از سازمان ملل و سپردن کرسی به "جمهوری خلق چین" با پایتختی پکن رای‌گیری شد و تانزانیا از جمله کشورهایی بوده که برخلاف نظر واشنگتن، به این طرح رای مخالف داد.

ریگان، فردای رای‌گیری به نیکسون تلفن کرده و صدایی که توسط آتلانتیک منتشر شده، بخشی از این مکالمه است.


ریگان می‌گوید: "دیدن این موضوع ... اینکه این میمون‌هایی که از کشورهای آفریقایی میان ... لعنتی‌ها هنوز راحت نیستن که کفش بپوشن ..."

صدای نیکسون نیز شنیده می‌شود که به این نظرات دونالد ریگان می‌خندد.

دختر ریگان چه نوشته؟

پتی دیویس نوشته که از شنیدن صدای پدرش شوکه شده است: "می‌خواستم فورا زمان به عقب بازگردد؛ به وقتی که هنوز صدای پدرم را در حال بیان آن واژه‌ها نشنیده بودم."

او نوشته که پدرش چه در زمانی که در جوانی در دانشگاه فوتبال آمریکایی بازی می‌کرده، و چه در زمانی که رئیس‌جمهور شده، همواره با جداسازی نژادی (یکی از اقدامات نژادپرستانه و تبعیض‌آفرین تاریخ آمریکا) مخالفت کرده است.

به نوشته دختر رونالد ریگان، رئیس‌جمهور آمریکا یکبار پیشنهاد عضویت یک کلوب اختصاصی را در کالیفرنیا "تنها به این دلیل که یهودیان و آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار حق نداشتند عضو آن کلوب شوند" رد کرده است.

با همه اینها او در ادامه نوشته، آنچه از زبان پدرش شنیده، برای همیشه با او خواهد ماند و اگر پدرش زنده بود و صدای خودش را می‌شنید، "طلب بخشش" می‌کرد.

خانم دیویس همچنین نوشته، نظرات پدرش در این نوار، غیرقابل تفسیرند و جز "زشتی" چیز دیگری نیستند.

او در ادامه نوشته که امیدوار است، مردم پدرش را "به خاطر جملاتی که هرگز نباید در هیچ مکالمه‌ای بیان شوند"، ببخشند.

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption ریگان در طول دوران ریاست‌جمهوری بارها به نژادپرستی متهم شده بود

نژادپرستی و رونالد ریگان

این نخستین بار نیست که رونالد ریگان به نژادپرستی متهم شده است و همانند رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، در طول دوران حضور در کاخ سفید بارها از سوی منتقدینش به داشتن تفکرات نژادپرستانه متهم شده بود.

او در یکی از اظهارنظرهای معروفش در سال ۱۹۶۶ میلادی و زمانی که به عنوان بازیگر سابق سینما در انتخابات فرمانداری کالیفرنیا خودش را از طرف حزب جمهوریخواه نامزد کرده بود، گفته بود تبعیض علیه سیاهپوست‌ها در فروش جنس یا اجاره دادن ملک، "حق افراد است."

او همچنین زمانی که در کاخ سفید بود تلاش کرد تا جلوی طرح تحریم رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی را بگیرد و مصوبه کنگره را وتو کرد. اما از آنجا که اکثریت قاطع دو مجلس نمایندگان و سنا خواستار تحریم آفریقای جنوبی بودند، با رای خود وتوی رئیس‌جمهور را باطل کردند.

رونالد ریگان که در فاصله سال‌های ۱۸۹۱ تا ۱۹۸۹ میلادی ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت، در طول دوران حیاتش همواره اتهام نژادپرستی را رد کرده بود.

او از جمله چهره‌های محبوب برای جمهوریخواهان است و برخی معتقدند که سخت‌گیری‌هایش در فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و شکست رقبای آمریکا در جنگ سرد بی‌اثر نبوده است.