'ارتش ملی سوریه'؛ متحدان ترکیه در سوریه چه کسانی هستند؟

سوریه حق نشر عکس Getty Images

نفرات "ارتش ملی سوریه" چه کسانی اند؟

ریشه این گروه مسلح به "ارتش آزاد سوریه" باز می گردد که در آغاز جنگ داخلی در این کشور در هشت سال پیش، از شماری از جداشدگان از ارتش سوریه و نفرات مسلحی که به آن پیوستند تشکیل شد و با نظام حاکم بر این کشور می جنگید. این ارتش بزودی به طیفی از گروههای مسلح اسلامگرا، از بنیادگرا و جهادی گرفته تا گروههایی که از دید غرب و ترکیه، معتدل به شمار می رفتند، تقسیم شد که مستقل از یکدیگر و گاه با یکدیگر می جنگیدند.

ترکیه با دادن تسلیحات، مهمات، پول و همچنین آموزش از شماری از گروهها حمایت می کرد و سه سال پیش که عملیاتی را برای تسلط بر شرق فرات آغاز کرد، کوشید آنها را در ارتشی منظم و حرفه ای تحت فرماندهی واحد شکل دهد تا هم هدایت از آنها آسانتر صورت بگیرد و هم از هرگونه اصطکاک بین گروه های مسلح متفاوت جلوگیری شود.

بخشی از این گروههای تحت حمایت ترکیه در ادلب با نام جبهه آزادیبخش ملی و سپس در اوایل سال ۲۰۱۸، پیش از شروع عملیات ترکیه در عفرین، بخشی دیگر با نام "ارتش ملی سوریه" اعلام موجودیت کردند.

در تاریخ چهارم اکتبر (دوازدهم مهر) یعنی پنج روز پیش از اولین حمله ترکیه به شمال شرق سوریه، "ارتش ملی سوریه" با "جبهه آزادی‌بخش" در ادلب متحد و "ارتش ملی" تشکیل شد.

فرمانده این ارتش، ژنرال سلیم ادریس است که در زمان شروع جنگ سوریه اولین فرمانده "ارتش آزاد سوریه" بود و روابط نزدیکی با دولت ترکیه دارد.

تعداد پیکارجویان ارتش ملی

"ارتش ملی سوریه" در عفرین و نواحی "سپر فرات" در شمال غرب سوریه، متشکل از چهل هزار پیکارجوست که پس از پایان عملیات ترکیه در این مناطق مستقر شده بودند.

شمار پیکارجویان جبهه آزادی‌بخش ملی، در ادلب به هفتاد هزار نفر می رسد.

این گروه مسلح جدید شامل تمام چهل هزار پیکارجوی ارتش ملی سوریه و بخشی از پیکارجویان در ادلب است. هیچ آمار رسمی در باره حجم این نیرو در دست نیست ولی تلویزیون دولتی ترکیه (ت آر ت) جمع این نیروها را تا شصت هزار نفر گزارش کرده است.

یکی از فرماندهان این گروه به بی بی سی گفته است در اولین مرحله عملیات نظامی، از اولین گروه چهل هزار نفری، تنها چهارده هزار پیکارجو برای جنگیدن در شمال شرقی سوریه در مرز مستقر شدند.

پیش بینی می شود با گسترش عملیات تعداد این نیروها افزایش یابد.

جیش الاسلام هم که گروهی افراطی در ادلب است، با اینکه بخشی از "ارتش ملی" نیست، در حمایت از ارتش ترکیه اعلام آمادگی برای جنگ کرده است.

حق نشر عکس Getty Images

"ارتش ملی" متشکل از چه گروه هایی است؟

بیش از سی گروه مسلح از جمله چهار جناح بزرگ از نفرات ارتش جدیدند.

دو گروه از چهار جناج بزرگ، متشکل از پیکارجویان ترکمان سوری است که سالیان دراز در جریان عملیات نظامی ترکیه در سوریه از متحدان وفادار ترکیه بوده اند: تیپهای سلطان مراد و فیض سلطان محمد.

دو گروه بزرگ دیگر، شامل تیپ های حمزه و منتصر بالله است که در سال ۲۰۱۵ زیر نظر ارتشهای ترکیه و آمریکا مسلح شدند و آموزش دیدند. آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۷ از این دو گروه حمایت می کرد ولی این گروه ها دیگر مناسبات خود را با آمریکا حفظ نکرده اند.

این گروه‌ها در عملیات نظامی سابق ترکیه در سوریه نقش کلیدی داشتند.

همچنین گروه کوچکی از پیکارجویان کرد شامل ۳۵۰ نفر، عضو ارتش ملی است. شماری از این عده کسانی‌اند که پس از آن که نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه (عمدتا شبه نظامیان کرد) کنترل شمال شرقی کشور را به دست گرفتند، از این مناطق فرار کرده بودند.

ترکیه چهارشنبه هفته گذشته عملیات خود علیه نیروهای دموکراتیک سوریه را آغاز کرد.

نقش این نیروها در تازه ترین عملیات ترکیه چه خواهد بود؟

چهارده هزار تن از نیروی موسوم به ارتش ملی تاکنون عبور از مرز و ورود به شمال شرقی سوریه را شروع کرده اند.

سه تیپ در مرز مشترک ترکیه با سوریه مستقر است؛ قرار است دو تیپ وارد شهر مرزی تل عبید و تیپ سوم وارد شهر راس العین شود.

بقیه منتظر دستور ارتش ترکیه در سایر مناطق مرزی اند.

وقتی نیروهای زمینی ترکیه چهارشنبه شب گذشته وارد سوریه شدند، چند تن از فرماندهان "ارتش ملی" از آنجا که به منطقه کاملا آشنایی دارند، ارتش ترکیه را برای راهنمایی همراهی کردند.

حق نشر عکس Getty Images

صبح روز بعد بخش کوچکی از نیروهای رزمی از مرز عبور کردند.

بعد از دو مرحله اول عملیات نظامی ترکیه در سوریه، تمام پیکارجویان مخالف به عنوان "دستگاه امنیتی" در مناطقی که از شبه نظامیان کرد پاکسازی شده بود، نگاه داشته شدند.

در مناطقی که این گروه ها برای "منسجم کردن" تلاش می کردند، درگیری های جزئی هم با یکدیگر داشته اند.

زندانی کردن صدها نفر از پیکارجویان داعش در شمال غربی سوریه را این گروه ها انجام داده اند.

پس از عملیات عفرین علیه پیکارجویان کرد، گزارش هایی در این باره که جنگجویان مخالف به غارت و چپاول و کشتن غیرنظامیان دست زده اند، انتشار یافت.

ابراهیم قالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرده که دولت این گزارش ها را "بسیار جدی" تلقی می کند و برای متوقف کردن این گونه اتفاقات، تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد.

موضوعات مرتبط