شب تیره شکست جمهوری‌خواهان برای ترامپ چه پیامی دارد؟

دونالد ترامپ در کارازی انتخاباتی با مت بوین، فرماندار جمهوری‌خواه کنتاکی دیدار کرد. حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ در کارازی انتخاباتی با مت بوین، فرماندار جمهوری‌خواه کنتاکی دیدار کرد.

انتخابات محلی و ایالتی در آمریکا گاهی پیش‌درآمد تحولات پیش رو در این کشور هستند.

در سال ۲۰۱۷ پیروزی حزب دموکرات در ایالت‌های ویرجینیا و نیوجرسی، مقدمه موجی از پیروزی‌های انتخاباتی در سال ۲۰۱۸ برای این حزب بود که اکثریت مجلس نمایندگان را برای آن به ارمغان آورد.

روز سه‌شنبه، رای دهندگان در چند ایالت آمریکا دوباره روانه حوزه‌های رای‌گیری شدند. پیامی که این بار با رای آنها از صندوق بیرون آمده باید مایه نگرانی حزب جمهوری‌خواه و دونالد ترامپ باشد.

کمتر از یک سال به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ مانده و این چند نکته برداشت‌های من از انتخابات سه‌شنبه است.

فرماندار ترامپ‌دوستی که شکست خورد

مت بوین چهار سال پیش، با ارائه خود به عنوان یک بازرگان موفق، صریح‌اللهجه و خارج از دایره سیاست ایالتی، کرسی فرمانداری کنتاکی را به دست آورد. رقبای جمهوری‌خواهش را که به حزب نزدیک‌تر بودند پشت سرگذاشت و با حمایت گسترده ساکنان مناطق روستایی ایالت کنتاکی در رقابت با دموکرات‌ها نیز برنده شد.

پیش از آنکه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا باشد، او نامزدی در سبک و سیاق آقای ترامپ بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مت بوین در سال ۲۰۱۵ به عنوان فرماندار کنتاکی انتخاب شد.

مت بوین در دفتر فرمانداری هم بسیار شبیه ترامپ عمل کرد.

او با استفاده از اعضای حزب جمهوری‌خواه در کنگره ایالتی، قوانین جنجالی را تصویب کرد. از میان بردن برنامه بیمه درمانی همگانی مصوب در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما یکی از این قوانین بود.

با وجود کاهش محبوبیت او در طی سه سال گذشته، آقای بوین کماکان معتقد بود یک بار دیگر به آسانی فرماندار کنتاکی خواهد شد. اما اشتباه می‌کرد.

هر ترفندی هم که مت بوین در انتخابات قبلی به کار برده این بار کارگر نیافتاد، چرا که به نظر می‌رسد اندی بشیر، دادستان کل جوان و دموکرات کنتاکی توانسته او را با فاصله کمی شکست بدهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اندی بشیر که در انتخابات فرمانداری کنتاکی پیروز شده گفته آماده آغاز کار است.

حمایت از بوین در مناطق روستایی برای بی‌اثر کردن رای بالای بشیر در شهر‌ها کافی نبود. این‌ها همان شهرهایی هستند که برای جمهوری خواهان نگران‌کننده‌اند. رای حومه همین شهرها در پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۸ اهمیت اساسی داشت.

اگرچه کنتاکی به طور سنتی فرمانداران دموکرات را انتخاب می‌کرده اما در سال‌های اخیر به سوی محافظه‌کاران گرایش پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۶ ترامپ توانست با اختلاف ۳۰ درصد با دموکرات‌ها در این ایالت پیروز شود.

خود رییس جمهوری آمریکا در روزهای پایانی کاراز انتخاباتی بوین از او حمایت جدی کرد، و در گردهمایی انتخاباتی او یک روز پیش از رای‌گیری شرکت کرد.

آقای ترامپ حتی هشدار داد که شکست مت بوین به معنی قدرت‌گرفتن کسانی خواهد بود که به دنبال استیضاح رییس جمهوری‌اند: "اگر تو بازنده شوی خواهند گفت ترامپ بزرگترین شکست در تاریخ جهان را متحمل شده، نباید بگذاری این اتفاق برای من و ایالت فوق‌العاده‌ات بیافتد."

رییس جمهوری چندان بیراه هم نگفته بود. جمهوری‌خواه‌ها در سایر رقابت‌های ایالت کنتاکی خوب عمل کردند و حتی مت بوین هم با فاصله کمی از اندی بشیر شکست خورد. با این همه همین شکست شاهدی بر ضعیف شدن سیاسی ترامپ قلمداد خواهد شد.

ویریجینیای آبی در دامن دموکرات‌ها

در سال ۲۰۱۷ دموکرات‌ها توانستند کرسی فرمانداری ویرجینیا را از آن خود کنند و برای اولین بار در ۱۸ سال گذشته به کسب اکثریت در کنگره ایالتی بسیار نزدیک شدند. سناریویی که پیشتر به خواب جمهوری‌خواهان هم نمی‌آمد.

روز سه‌شنبه دموکرات‌ها کار را در ویرجینیا تمام کردند و کنترل هر دو مجلس ایالتی را در کنار فرمانداری به دست گرفتند. اتفاقی که در بیش از دو دهه گذشته در این ایالت بی‌سابقه بوده است.

دو سال پیش دانیشیا روم اولین نامزد علنا تراجنسیتی در آمریکا بود که توانست یک کرسی قانون‌گذاری ایالتی را از آن خود کند. شب گذشته او توانست با فاصله ۱۴درصدی از رقیب جمهوری‌خواهش این پیروزی را تکرار کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رای دهندگان در انتخابات محلی و ایالتی ویرجینیا شرکت کرده‌اند.

در حومه ریچموند، غزاله هاشمی، با پیروزی در انتخابات نام خود را به عنوان اولین زن مسلمان این ایالت ثبت کرد که توانسته عضو سنای ویرجینیا شود.

دموکرات‌ها توانستند تنها نماینده جمهوری‌خواه باقیمانده در این حومه واشنگتن دی‌سی را شکست دهند. شاهدی دیگر مبنی براینکه ریاست جمهوری ترامپ برای حزب جمهوری‌خواه در این ایالت حساس هزینه‌دار بوده است.

حالا هر دو سناتور ویرجینیا در کنار اکثریت نمایندگان مجلس ایالتی آن دموکرات هستند. به عبارت دیگر، ویرجینیا که زمانی ایالتی در چنگ جمهوری‌خواهان بود حالا کاملا آبی و دموکرات شده است.

دموکرات‌ها حالا خواهند توانست با مرزبندی‌های منطقه‌ای در این ایالت قدرت خود را برای یک دهه پیش رو تثبیت کنند، قوانین محدودیت مالکیت اسلحه را تصویب کنند و حداقل دستمزد در این ایالت را افزایش دهند.

اوایل سال جاری فرماندار این ایالت درگیری یک رسوایی نژادی شد و دموکرات‌ها نگران میزان توانایی خود در این انتخابات بودند. حالا مشخص شده که این نگرانی بی‌مورد است.

در عوض، گرایش به دموکرات‌ها در این ایالت که در سال ۲۰۱۷ خود را نشان داد کماکان رو به رشد است. اگرچه طبق تازه‌ترین نظرسنجی‌ها دونالد ترامپ هنوز از برتری در انتخابات سراسری پیش رو برخوردار است و احتمالا پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. اما به نظر می‌رسد راه ورود دوباره او به کاخ سفید از ویرجینیا نخواهد گذشت.

تک ستاره جمهوری‌خواهان

روز سه‌شنبه یک انتخابات دیگر هم برای کرسی فرمانداری در ایالت عمیقا محافظه‌کار می‌سی‌سی‌‌پی جریان داشت. جمهوری‌خواهان نگران این بودند که نامزدشان با رقیب دموکرات فاصله خیلی کمی داشته باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ از نامزدی تیت ریوز رسما حمایت کرده بود .

از آنجا که تیت ریوز جمهوری‌خواه از جیم هود دموکرات به میزان قابل توجهی جلوتر است این نگرانی‌ها حالا چندان اساسی ندارد.

با توجه به نتیجه انتخابات در ویرجینیا و کنتاکی شاید پیروزی در ایالت می‌سی‌سی‌پی شاید چندان مایه جشن و پایکوبی نباشد اما در شبی چنین تیره برای جمهوری‌خواهان طبیعی است که این حزب از هربهانه‌ای برای خوشحالی استفاده کند.