چرا در بریتانیا انتخابات برگزار می‌شود و چه مساله‌ای برای مردم مهم‌تر است؟

احزاب بریتانیا در حال تبلیغات برای انتخابات ۱۲دسامبر هستند. انتخابات برای تعیین دولت هر ۵ سال یکبار باید برگزار شود اما از سال ۲۰۱۵ به این سو، این سومین انتخاباتی است که در بریتانیا برگزار می‌شود.

انتخابات برای چیست؟

۶۵۰ نفر به عنوان نماینده مجلس برای تدوین قوانین و سیاست‌گذاری انتخاب می‌شوند.

اعضای پارلمان توسط رای‌دهندگان انتخاب می‌شوند تا نماینده حوزه خود در مجلس عوام باشند. اکثر آنها به احزاب سیاسی وابسته هستند ولی برخی هم نامزدهای مستقلند.

این افراد به عنوان نمایندگان مجلس عوام انتخاب می‌شوند. دیگر مجلس بریتانیا، مجلس اعیان است که انتصابی است.

سرویس خدمات درمانی یا برگزیت؟ کدام مهم‌تر است؟

پیش از هر انتخابات سراسری، احزاب برنامه‌های خود را در تمامی زمینه‌ها از اقتصاد گرفته تا مسایل دفاعی و سیاست‌گذاری در بیانیه انتخاباتی (مانیفست) اعلام می‌کنند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند مسائلی که رای‌دهندگان برای آن اهمیت قائل هستند، تفاوت زیادی با قبل کرده است.

سرویس بهداشت ملی (ان اچ اس) و مهاجرت موضوعات مهم برایرای دهندگان در انتخابات سال ۲۰۱۵ بودند و اتحادیه اروپا اهمیت کمتری برای آنها داشت.

ولی در حال حاضر برگزیت به یک موضوع بزرگ تبدیل شده است.

رای گیری چگونه انجام می‌شود؟

در انتخابات سراسری، ۴۶ میلیون رای دهنده در بریتانیا نماینده‌های ۶۵۰ حوزه انتخاباتی را مشخص می‌کنند. افراد بالای ۱۸ سال در صورتی که شهروند بریتانیا یا شهروند کشورهای مشترک المنافع ( افراد واجد شرایط) یا جمهوری ایرلند باشد می‌توانند رای دهند.

معمولا افراد مسن بیشتر از جوانان در انتخابات شرکت می‌کنند. در انتخابات سال ۲۰۱۷، ۵۹ درصد افراد ۲۰ تا ۲۴ سال ، در مقایسه با ۷۷ درصد افراد بین ۶۰ تا ۶۹سال، رای دادند.

رای گیری در مراکزی مانند کلیساها و مدارس برگزار می‌شود رای دهندگان در برگه رای نامزد منتخب خود را مشخص کرده و آن را به داخل صندوق رای می‌اندازند.

برندگان چطور انتخاب می‌شوند؟

در هر حوزه نامزدی که بیشترین رای را آورده، نماینده آن حوزه در مجلس عوام می‌شود حتی اگر آرای او کمتر از نیمی از آرا کل باشد.

بیشتر نمایندگان مجلس، عضو احزاب هستند اما برخی مستقل هستند. هر حزبی که بیش از نیمی از کرسی‌ها (۳۲۶) را در مجلس عوام بدست آورد دولت تشکیل می‌دهد. به دلیل سیستم رای‌گیری بریتانیا، احزابی که کمتر از ۵۰ درصد آرا را داشته باشند هم می‌توانند دولت تشکیل دهند.

اگر هیچ حزبی نتواند اکثریت کرسی‌های پارلمان را بدست آورد، بزرگترین حزب با ائتلاف با احزاب دیگر می‌تواند دولت ائتلافی تشکیل دهد. همچنین حزب بزرگ‌تر می‌تواند از حمایت دیگر احزاب در تائید لوایحش برخوردار باشد.

در بریتانیا، مردم مستقیما به نخست وزیر رای نمی‌دهند و او توسط نمایندگان حزب برنده انتخاب می‌شود و ملکه او را به این سمت منصوب می‌کند.

Prime Minister Theresa May outside No 10 Downing Street after the 2017 general election
BBC
انتخابات سال ۲۰۱۷ طبق آمار

  • ۳۲۶کرسی مورد نیاز برای کسب اکثریت

  • ۳۱۸کرسی‌هایی که حزب محافظه‌کار به دست آورد

  • ۲۶۲تعداد کرسی‌های حزب کارگر

  • ۳۵تعداد کرسی‌های حزب ملی اسکاتلند

  • ۶۸.۷ درصدمیزان مشارکت در انتخابات

منبع: پوشش انتخاباتی بی‌بی‌سی - ۲۰۱۷

در انتخابات سراسری ۲۰۱۷ چه اتفاقی افتاد؟

حق نشر عکس AFP

از سال ۱۹۲۲، احزاب کارگر یا محافظه کار برنده همه انتخابات بوده‌اند. در سال ۲۰۱۷ این دو با این که بزرگترین احزاب بودند ولی هیچ کدام اکثریت کرسی‌های پارلمان رادر اختیار نداشتند.

حزب محافظه کار که بزرگترین حزب بود، با حزب اتحادگرای دموکراتیک ائتلاف کرد تا بتواند در مجلس عوام اکثریت را بدست آورد.

بریتانیا همچنین مجلس دیگری به نام مجلس اعیان دارد که اعضایش انتخابی نیستند و ملکه با نظر و پیشنهاد نخست‌وزیر آنها را منصوب می‌کند.

چه کسانی می توانند نامزد انتخابات پارلمان بریتانیا شوند؟

افراد بالای ۱۸ سال، که شهروند بریتانیا یا کشورهای مشترک المنافع یا جمهوری ایرلند (البته با داشتن شرایطی) هستند می تواند نامزد انتخابات شوند. از هر نامزد ۵۰۰ پوند گرفته می‌شود که در صورت عدم کسب حداقل ۵ درصد آرا حوزه به او بازگردانده نمی شود. زندانیان، کارمندان دولت، اعضای پلیس و نیروهای مسلح و قضات نمی‌توانند نامزد انتخابات شوند.

زمان اعلام نتیجه انتخابات

روز انتخابات، رای گیری بین ساعات ۷ صبح تا ۱۰ شب انجام می‌شود و نتیجه از همان شب به تدریج اعلام می‌شود. زمانی که نتیجه نهایی مشخص شد، رهبر حزب پیروز برای دیدار با ملکه و کسب اجازه برای تشکیل دولت جدید به کاخ باکینگهام می‌رود. بعد از انجام این مراسم رسمی، نخست وزیر به محل نخست‌وزیری در خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ می‌رود.

موضوعات مرتبط