انتخابات آمریکا؛ رقابتهای مقدماتی چیست؟

  • خشایار جنیدی
  • بی‌بی‌سی، واشنگتن
پرچم آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سه‌شنبه سوم نوامبر ۲۰۲۰، سیزدهم آبان ۱۳۹۹ برگزار می‌شود. رقابت اصلی در این انتخابات میان نامزدهای دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است.

تا به اینجا نامزدی دونالد ترامپ برای حزب جمهوری خواه قطعی است.

اما دموکرات‌ها که برای بیرون راندن آقای ترامپ به میدان رقابت قدم گذاشته اند، کارزار مشکل‌تری را پیش رو دارند.

آنها قبل از رقابت با آقای ترامپ باید نامزد خود را از میان تعداد زیادی از داوطلبان انتخاب کنند.

در یک سال گذشته حدود ۲۰ نفر داوطلبی خود را برای نامزدی حزب دموکرات اعلام کردند ولی در آستانه انتخابات مقدماتی ایالت آیووا تنها ۱۱ نفر از آنها در عرصه رقابت باقی مانده بودند.

انتخابات مقدماتی درون حزبی چیست؟

نامزد ریاست جمهوری هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه طی روند رقابت‌های درون حزبی ایالتی انتخاب می‌شود.

رقابت‌های درون حزبی معمولا در دو ماه نخست سالی که انتخابات در آن برگزار می‌شودِ، آغاز می‌شود و تا تابستان ادامه دارد.

در طول برگزاری این رقابت‌ها، بعضی از داوطلبان به تدریج از این انتخابات کناره گیری می‌کنند و در نهایت نامزد حزب مشخص شود.

معمولا نامزد هر حزب پیش از برگزاری گردهمایی ملی آن مشخص می‌شود ولی در مواردی مانند انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در سال ۱۹۸۰، رقابت میان جیمی کارتر، رییس جمهوری وقت و سناتور تد کندی تا برگزاری گردهمایی ملی حزب ادامه یافت.

انتخابات مقدماتی احزاب به چه صورت برگزار می شود؟

رقابت‌های درون حزبی به دو صورت برگزار می‌شود. در بیشتر ایالت‌ها، رای‌دهندگان به پای صندوق رای می‌روند.

در بعضی دیگر از ایالت‌ها مانند آیووا، رای‌گیری از طریق برگزاری مجامع محلی در مدارس، شهرداری‌ها، ورزشگاه‌ها، عبادت گاه‌ها و حتی خانه‌های صورت می‌گیرد.

در ایالت آیووا پت پودجیج پیروز شد اما به دنبال ناکامی او در سایر ایالت‌ها او از دور رقابت‌ها کناره‌گیری کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

سه شنبه بزرگ (سوپر تیوزدی) چه روزیست؟

در یک روز مشخص انتخابات مقدماتی چند ایالت همزمان برگزار می‌شود که با توجه به سنت برگزاری انتخابات آمریکا در سه شنبه‌ها، به این روز سه شنبه بزرگ می‌گویند.

سه شنبه بزرگ حزب دموکرات در انتخابات پیش رو سوم مارس، ۱۳ اسفند خواهد بود که بعد از انتخابات مقدماتی در ایالت های آیووا، نیوهمپشایر، نوادا و کارولینای جنوبی برگزار می‌شود.

در این روز، رای دهندگان در ۱۶ ایالت به نامزد مورد علاقه خود رای خواهند داد که با توجه با تعداد بالای ایالت های رای دهنده، احتمال مشخص شدن تکلیف انتخابات درون حزبی در این روز زیاد است.

مرحله بعدی چیست؟

آخرین رقابت حزب دموکرات در انتخابات پیش رو در هفتم ژوئن، هجدهم خرداد ۱۳۹۹ برگزارخواهد شد. پس از آن فرستادگان ایالت ها از ۱۳ تا ۱۶ ژوییه، ۲۳ تا ۲۶ تیر ماه در گردهمایی ملی حزب دموکرات در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین شرکت می‌کنند.

در این گردهمایی، نامزد ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری دموکرات‌ها طور رسمی معرفی می‌شود، هر چند که معمولا نتیجه رقابت‌های درون حزبی از چند ماه قبل مشخص شده‌است.

گردهمایی ملی حزب جمهوری خواه نیز از ۲۴ تا ۲۷ اوت، ۳ تا ۶ شهریور ۱۳۹۹ در شهر شارلوت در کارولینای شمالی برگزار می‌شود. نخستین مناظره میان نامزدهای دو حزب قرار است ۲۹ سپتامبر در دانشگاه نوتره دام در ایالت ایندیانا برگزار شود.

کالج الکتروال چیست؟

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رای شهروندان برگزار می‌شود اما رییس جمهوری به وسیله سیستم پیچیده‌ای به نام کالج الکتورال انتخاب می‌شود.

منبع تصویر، Getty Images

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کالج الکتورال ۵۳۸ کرسی دارد و هر حزب که بتواند دست کم ۲۷۰ کرسی را به خود اختصاص دهد، نامزدش را روانه کاخ سفید می‌کند.

هر ایالت متناسب با جمعیتش تعداد مشخصی کرسی در کالج الکتورال دارد و در انتخابات ریاست جمهوری، کاندیدایی که بیشترین رای را در هر ایالت به دست می‌آورد، متناسب با سهم آن ایالت در این کالج، رای الکتورال کسب می‌کند.

فلوریدا، تگزاس، اوهایو و پنسیلوانیا به علت برخورداری از کرسی‌های بیشتر در کالج الکتورال از جمله ایالت های کلیدی در انتخابات آمریکا هستند.

پیچیدگی سیستم کالج الکتورال باعث شده تا همیشه نامزدی که بیشترین تعداد آرا را در سطح کشور به دست آورده، به ریاست جمهوری نرسد. به عبارتی، نامزدی در انتخابات برنده می‌شود که توانسته باشد رای ایالت‌هایی را به دست بیاورد که سهم بالاتری در کالج الکتورال دارند.

به عنوان مثال در انتخابات سال ۲۰۱۶، هیلاری کلینتون با کسب بیشتر از ۶۵ میلیون رای، در حدود ۳ میلیون رای جلوتر از دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان بود ولی انتخابات را به او باخت چرا که آقای ترامپ توانسته بود ۳۰۴ رای الکتورال به خود اختصاص دهد، در حالی که خانم کلینتون تنها از ۲۲۷ رای الکتورال برخوردار بود.

منبع تصویر، Getty Images

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه زمانیست؟

مردم آمریکا سه شنبه سوم نوامبر، ۱۳ آبان ۱۳۹۹ به پای صندوق‌های رای می‌روند تا رییس جمهوری این کشور را انتخاب کنند. رقابت اصلی میان دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان و نامزد حزب دموکرات خواهد بود. البته در سال های گذشته معمولا کاندیدای حزب سومی هم در انتخابات حضور داشته است.

روسای جمهوری آمریکا هر چهار سال یک بار انتخاب می شوند. علاوه بر رییس جمهوری، مردم آمریکا در این روز به یک سوم نمایندگان سنا و همه اعضای مجلس نمایندگان رای می دهند. رای دهندگان امسال فرمانداران جدید ۱۱ ایالت را هم انتخاب خواهند کرد.

همزمان، رای دهندگان در همه پرسی های محلی شرکت می کنند و مقام های ایالتی و محلی را هم انتخاب می کنند.