سه شنبه بزرگ: رقیب دونالد ترامپ که خواهد بود؟

  • خشایار جنیدی
  • بی‌بی‌سی، واشنگتن
کناره گیری کلوباچار (سمت راست) و بوتجج (سمت چپ) جایگاه بایدن را تقویت کرده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کناره گیری کلوباچار (سمت راست) و بوتجج (سمت چپ) جایگاه بایدن را تقویت کرده است

آمریکا به استقبال "سه شنبه بزرگ" می رود در حالی که با کناره گیری پیت بوتجج و سناتور ایمی کلوباچار، دو سیاستمدار میانه رو به نفع جو بایدن، به نظر می رسد تکلیف رقابت های درون حزبی دموکرات ها به نتیجه رویارویی معاون رییس جمهوری پیشین ایالات متحده و برنی سندرز، سناتور چپ گرا بستگی خواهد داشت.

رقابت های درون حزبی سه شنبه بزرگ که سوم مارس، سیزدهم اسفند به طور همزمان در ۱۴ ایالت آمریکا برگزار خواهد شد، در تعیین فرد پیروز در این رویارویی کلیدی موثر است.

انتخابات ایالتی در سه شنبه بزرگ بخشی از رقابت های درون حزبی در آمریکاست. رقابت هایی که از یک ماه پیش آغاز شده و تاکنون در چهار ایالت آیووا، نیوهمپشایر، نوادا و کارولینای جنوبی برگزار شده است.

رقابت های درون حزبی با هدف برگزیدن نامزد ریاست جمهوری دو حزب دموکرات و جمهوری خواه برگزار می شود.

با این که نامزدی دونالد ترامپ برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری از طرف جمهوری خواهان قطعی است اما رقابت درون حزبی میان دموکرات ها به شدت در جریان است.

انتخابات سه شنبه سوم مارس به خاطر برگزاری همزمان در چهارده ایالت و تنوع جمعیتی این ایالت ها می تواند در تعیین نامزد حزب دموکرات ها نقش کلیدی داشته باشد.

برای همین " سه شنبه بزرگ" پس از انتخابات ریاست جمهوری مهم ترین روز در تقویم انتخاباتی آمریکاست.

چرا سه شنبه بزرگ مهم است؟

هر چند رقابت های درون حزبی دموکرات ها برای تعیین نامزد این حزب از سوم فوریه در ایالت آیووا آغاز شد و تا هفتم ژوئن ادامه خواهد داشت، اما نامزد ریاست جمهوری این حزب به طور رسمی در گردهمایی بزرگ حزب دموکرات که از ۱۳ تا ۱۶ ژوئیه، ۲۳ تا ۲۶ تیر در شهر میلواکی برگزار می شود، معرفی خواهد شد.

هر چند که معمولا نتیجه رقابت‌های درون حزبی از چند ماه قبل مشخص شده ‌است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در روند مبارزات انتخاباتی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، پیروزی در رقابت های درون حزبی در ایالت های مختلف در تعیین فرد برگزیده اهمیت زیادی دارد ولی آن چه مهم تر است، حساب و کتاب این پیروزی هاست.

از هر ایالت آمریکا هیاتی به گردهمایی بزرگ دو حزب فرستاده می شود.

تعداد اعضای این هیات ها به جمعیت هر ایالت بستگی دارد و به همین خاطر ایالت های پرجمعیت تر هیات های نمایندگی بزرگ تری را به این گردهمایی می فرستند.

هر کدام از داوطلبانی که در انتخابات ایالتی حد نصاب مشخص شده از آراء را به دست آورده باشند، به نسبت میزان رای کسب شده در ترکیب هیات اعزامی به گردهمایی حزب نقش خواهند داشت.

علاوه بر این نمایندگان، شعبه های ایالتی هر حزب، تعدادی عضو منصوب را به همراه هیات اعزامی به گردهمایی ملی حزب اعزام می کنند که رای آنها در گردهمایی ملی حزب می توانند تسهیل کننده نظرات رهبران آن برای تعیین نامزد انتخاباتی باشد.

در گردهمایی ملی حزب دموکرات که تیرماه برگزار می شود ۴۷۵۰ نماینده شرکت خواهند کرد که برای به دست آوردن نامزدی حزب دموکرات، به کسب حمایت ۱۹۹۱ نفر از آنها نیاز است.

در یک ماه گذشته که انتخابات درون حزبی در چهار ایالت برگزار شده است، تکلیف تنها ۵ درصد از کرسی ها هیات های نمایندگی مشخص شده است.

تا به اینجا گزارش ها بیانگر پیشتازی سناتور سندرز با کسب حدود ۶۰ کرسی نمایندگی در میان هیات های اعزامی به کنوانسیون ملی حزب دموکرات است و این رقم برای آقای بایدن ۵۳ کرسی برآورد می شود.

پیت بوتجج هم که پس از انتخابات کارولینای جنوبی از ادامه حضور در رقابت ها انصراف داد، حدود ۲۳ کرسی کسب کرده است.

اما در سه شنبه بزرگ، تکلیف حدود چهل درصد از این کرسی ها مشخص خواهد شد.

در سه شنبه بزرگ، پیروزی در بعضی از ایالت های بزرگ تر مانند کالیفرنیا و تگزاس که هیات های نمایندگی آنها به ترتیب ۴۱۵ و ۲۲۸ عضو دارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

برنی سندرز تاکنون پیشتاز رقابت های درون حزبی دموکرات ها بوده است

کاندیداهای پیشتاز چه کسانی هستند؟

همزمان با دموکرات ها، جمهوری خواهان سیزده ایالت هم در رقابت های سه شنبه بزرگ شرکت می کنند.

پیروزی دونالد ترامپ در رقابت های درون حزب جمهوری خواهان قطعی است.

اما یک ماه پس از آغاز رقابت های درون حزبی، دموکرات ها همچنان شاهد رقابت های ۵ داوطلب باقی مانده در رقابت ها هستند.

در آیووا و نیوهمپشایر که محل برگزاری اولین و دومین انتخابات درون حزبی ایالتی بودند، پیت بوتجج، شهردار سابق شهر ساوث بند در ایندیانا و سناتور برنی سندرز به موفقیت دست یافتند و برخلاف آنها جو بایدن عملکرد خوبی نداشت.

ولی با برگزاری انتخابات درون حزبی در ایالت های نوادا و کارولینای جنوبی که اقلیت ها در ترکیب جمعیتیشان نقش بیشتری دارند، آقای بایدن توانست شکست هایش در آیووا و نیوهمپشایر را جبران کند.

با توجه به کناره گیری آقای بوتجج و سناتور ایمی کلوباچار از رقابت ها و حمایت آنها از جو بایدن، جایگاه آقای بایدن به عنوان نامزد مطلوب طیف میانه رو حزب دموکرات تقویت شده است.

بیشتر بخوانید

در مقابل سناتور چپ گرا برنی سندرز قرار دارد که سیاستمداری تحول خواه است که پیشتازی او با نگرانی بخشی از بدنه حزب دموکرات مواجه شده است.

دموکرات های نگران از برگزیده شدن سناتور سندرز می گویند نامزدی او نه تنها بخت این حزب را در انتخابات ریاست جمهوری ضعیف می کند که باعث از دست رفتن کرسی های نمایندگان دموکرات در بعضی از حوزه های انتخابیه کنگره هم خواهد شد.

به همین خاطر، بعضی از هواداران برنی سندرز کناره گیری آقای بوتجج و خانم کلوباچر را بخشی از توطئه رهبران حزب دموکرات برای جلوگیری از نامزدی این سناتور چپ گرا می دانند.

این در حالی است که داوطلبان دیگری هنوز در این رقابت ها حضور دارند.

الیزابت وارن، دیگر سناتور دموکرات که عقایدی مشابه به آقای بایدن دارد، هنوز از گود رقابت ها خارج نشده و همچنین خود را به نتایج انتخابات سه شنبه بزرگ امیدوار نشان می دهد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مایکل بلومبرگ داوطلب تازه نفسی است که از سه شنبه به رقابت های دموکرات ها می پیوندد

در این بین، ناظران مایکل بلومبرگ، میلیاردر نیویورکی و شهردار سابق این شهر را زیر نظر دارند که به عنوان یک کاندیدای تازه نفس وارد رقابت ها می شود.

آقای بلومبرگ که دیرتر از دیگر داوطلبان، علاقمندی خود را برای شرکت در رقابت های درون حزبی اعلام کرد، در هیچ کدام از چهار انتخابات ایالتی برگزار شده در یک ماه گذشته شرکت نکرده و ناظران منتظرند تا نتیجه عملکرد او را در سه شنبه بزرگ ارزیابی کنند.

هواداران جو بایدن نگرانند که آقای بلومبرگ که ۴۱۰ میلیون دلار از ثروت شخصی خود را صرف پخش تبلیغات تلویزیونی کرده است، به عنوان یک سیاستمدار میانه رو بخشی از آرای معاون رییس جمهوری سابق را به سوی خود جذب کند.

بعد از سه شنبه بزرگ چه می شود؟

سه شنبه بزرگ پایان ماجرای رقابت های درون حزبی نیست و این رقابت ها تا سه ماه دیگر در ایالت های باقی مانده برگزار خواهند شد.

هواداران برنی سندرز امیدوارند اختلاف میان او و جو بایدن پس از سه شنبه بزرگ به قدری افزایش پیدا کند که او تیرماه با دست پر راهی گردهمایی ملی حزب دموکرات در میلواکی شود و به راحتی نامزدی حزب دموکرات را کسب کند.

اما در صورت نزدیک بودن رقابت و مشخص نشدن تکلیف آن تا تیرماه، تعیین نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات بر عهده گردهمایی ملی این حزب خواهد بود.

در این حال، رهبران حزب دموکرات و نمایندگان انتصابی ایالت ها نقش مهمی در تعیین نامزد حزب دموکرات برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهند داشت که در سوم نوامبر، ۱۳ آبان ۱۳۹۹ برگزار می شود.

بیشتر بخوانید: