انتخابات آمریکا؛ برندگان و بازندگان 'سه‌شنبه بزرگ' دموکرات‌ها

 • آنتونی زورکر
 • گزارشگر آمریکای شمالی، بی‌بی‌سی
سندرز، وارن، بلومبرگ و بایدن
 • با اعلام نتایج انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ۱۴ ایالت مختلف مشخص شد که تنها دو نفر می‌توانند در این رقابت پیروز شوند. اما بزرگترین برندگان و بازندگان این رقابت چه کسانی بودند؟

برندگان

جو بایدن

چه اتفاقی افتاد؟

انتظار جو بایدن از سه‌شنبه بزرگ این بود که پیروزی بزرگ غیرمنتظره‌اش در کارولینای جنوبی به موفقیت در بعضی از ایالت‌ها تبدیل شود و بتواند فاصله خود را با برنی سندرز کم نگه دارد. بر اساس این معیار باید بگوییم که موفقیتش بزرگ‌تر از آن بود که انتظار داشت.

منبع تصویر، European Photopress Agency

نکات مهم

 • رای‌دهندگان سیاه‌پوست در انتخابات مقدماتی کارولینای جنوبی عمدتا به بایدن رای دادند و این اتفاق دیشب در بقیه ایالات جنوبی نیز تکرار شد. سهم رای بایدن در کارولینای شمالی، ویرجینیا و آلاباما در بین این گروه از رای دهندگان حدودا ۶۰ درصد بود. در عین حال رای آنها به بایدن کمک کرد تا بتواند در تگزاس حمایت رای‌دهندگان لاتین‌تبار از برنی سندرز را خنثی کند.
 • نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر کسانی در چند روز باقی‌مانده به سه‌شنبه بزرگ تصمیم خود را گرفته بودند به بایدن رای داده‌اند. البته این مساله در کالیفرنیا به او کمک نکرد، چرا که خیلی از رای‌دهندگان رای خود را پیش از روز رای‌گیری ثبت کرده بودند، اما در مناطق دیگر تعیین‌کننده بود. بایدن حتی در ایالاتی پیروز شد که حتی یک بار هم نرفته بود، مثل آرکانزا و تنسی.
 • حمایت دیگران از او مهم بود. ایمی کلوبشار، سناتور ایالت مینه‌سوتا، از رقابت کنار کشید و از او حمایت کرد. نتیجه این حمایت این شد که جو بایدن در مینه‌سوتا توانست با اختلاف دو رقمی سندرز را شکست دهد، در حالی که تا چند وقت پیش به نظر می‌رسید رقابت در آنجا بین سندرز و کلوبشار خواهد بود. او در برنامه‌ای که روز دوشنبه در دالاس برگزار شد به طور رسمی حمایت کلوبشار، پیت بوتجج و بیتو اورورک را کسب کرد و توانست در تگزاس نیز فراتر از انتظار ظاهر شود.

و بعد از این؟

سه‌شنبه شب برای بایدن وقت جشن بود، ولی کار سخت تازه شروع شده است. او باید در تمام ایالت‌های باقی مانده با سندرز بجنگد، رویه‌ای که احتمالا تا زمان برگزاری کنوانسیون حزب دموکرات در ماه ژوئیه ادامه پیدا خواهد کرد. او باید حسابی پول جمع کند و سازماندهی بهتری ایجاد کند تا بتواند فاصله‌اش را در این مسائل با سناتور ایالت ورمانت کاهش دهد. در عین حال، جمهوری‌خواه‌ها هم دوباره قطعا او را هدف خواهند گرفت.

برنی سندرز

چه اتفاقی افتاد؟

سناتور ورمانت امید داشت که بتواند در سه‌شنبه بزرگ کار را یکسره کند. اما حالا به نظر می‌رسد که مبارزه‌ای سخت و نفس‌گیر با جو بایدن پیش‌رو دارد. او توانست بزرگترین جایزه سه‌شنبه بزرگ یعنی ایالت کالیفرنیا را از آن خود کند، اما این پیروزی با شکست‌هایش در حداقل هشت ایالت عملا خنثی شد.

منبع تصویر، Reuters

نکات مهم

 • رای سندرز بین لاتین‌تباران همچنان زیاد است. تفاوت کارزار امسال او با سال ۲۰۱۶ این است که ائتلافی که ایجاد کرده است دیگر تنها شامل رای‌دهندگان سفیدپوست لیبرال نمی‌شود. جذابیت او برای لاتین‌تباران، مخصوصا جوانترها، در ایالت نوادا بارز بود و او توانست در سه‌شنبه بزرگ نیز حدود ۳۵ درصد رای آن‌ها را تصاحب کند.
 • در بین جوان‌ها نیز سندرز با اختلاف زیاد بیشترین حامی را داشت و توانست ۶۵ درصد رای آن‌ها را به خود اختصاص دهد. رای بایدن در بین این گروه سنی تنها ۱۷ درصد بود. مشکل سندرز این است که به نظر نمی‌رسد این گروه سنی بیش از گذشته در انتخابات شرکت کرده باشند و هرگونه افزایش مشارکت در سه‌شنبه بزرگ ناشی از رای‌دهندگان میانه‌رو حومه‌نشینی بوده است که بیشتر به بایدن رای می‌دهند.
 • سندرز در بعضی از ایالات که فکر می‌کرد شانس خوبی برای پیروزی دارد شکست خورد، مثل مینه‌سوتا و ماساچوست، و در تگزاس و مین نیز شب سختی داشت. اما شاید غیرمنتظره‌ترین نتیجه در ایالت خودش یعنی ورمانت رقم خورد. سندرز در سال ۲۰۱۶ توانسته بود تمامی ۱۶ فرستاده ایالت خودش را درو کند، اما این بار فقط ۵۰ درصد رای هم‌ایالتی‌هایش را کسب کرد.

و بعد از این؟

مشکل سندرز و حامیانش این بود که سه‌شنبه بزرگ آنطور که می‌خواستند پیش نرفت. سخنرانی "پیروزی" او زمانی برگزار شد که رای‌گیری در ایالت کالیفرنیا هنوز تمام نشده بود و حامیانش پیش از شنیدن این نتیجه به خانه رفتند.

اما با وجود امیدواری بیشتر بایدن در حال حاضر، پولی که دارد همچنان وارد کارزار سیاسی سندرز می‌شود بی‌رقیب است. او فقط در ماه فوریه بیش از ۴۶ میلیون دلار کمک مالی جمع کرده بود. او در عین حال سازماندهی خوبی دارد که چهار سال پیش نیز در تمام ایالت‌ها با هیلاری کلینتون جنگیده بود.

سندرز به جز کالیفرنیا شب سختی را تجربه کرد، اما هنوز خیلی مانده تا رقابت برای کسب نامزدی حزب دموکرات به پایان برسد.

بازندگان

مایک بلومبرگ

چه اتفاقی افتاد؟

استراتژی انتخاباتی نامتعارف مایکل بلومبرگ که چند ایالت اول را رها کرده بود و روی سه‌شنبه بزرگ سرمایه‌گذاری کرده بود، با سر به زمین گرم خورد.

منبع تصویر، Getty Images

نکات مهم

 • بیشتر نامزدهای حاضر در این رقابت بین رای‌دهندگان دموکرات محبوب بودند، ولی بلومبرگ بین آن‌ها جایی نداشت. برای نمونه، نگاه ۵۶ درصد رای‌دهندگان در ایالت ویرجینیا به او منفی بود. وقتی رای‌دهندگان به شما اعتماد نداشته باشند، هزینه چند صد میلیونی بابت تبلیغات تلویزیونی شیک و بسته‌های پستی خوش‌چاپ به دردتان نخواهد خورد.
 • بلومبرگ ۳۴ میلیون دلار خرج تبلیغات تلویزیونی و رادیویی در آلاباما، کارولینای شمالی و ویرجینیا کرده بود. اما بایدن با هزینه‌ای بسیار کمتر توانست در هر سه ایالت پیروز شود. البته از ابتدا هم نشانه‌هایی وجود داشت که مایه نگرانی بود، مثل نبودن نیروی انسانی در دفاتر سیاسی و کمی شرکت‌کننده در برنامه‌های تبلیغاتی.
 • او چند هفته پیش داشت به شدت در نظرسنجی‌ها پیشرفت می‌کرد. سپس مناظره لاس وگاس پیش آمد و توسط الیزابت وارن به سختی گوشمالی شد. در این انتخابات بیشتر مناظره‌ها تاثیر چندانی نداشته‌اند، اما آن یکی مهم بود.

و بعد از این؟

واقعیت این است که او راهی برای پیشرفت نداشت و شاید به این خاطر از این رقابت‌ها کنار رفت. بلومبرگ حمایت خود را از جو بایدن اعلام کرده است.

شرکت بلومبرگ در این انتخابات به جز رسیدن به نامزدی حزب دموکرات دو هدف عمده داشت: شکست دونالد ترامپ و جلوگیری از نامزدی برنی سندرز.

الیزابت وارن

چه اتفاقی افتاد؟

بعد از شکست در آیوا، نیوهمپشایر، نوادا و کارولینای جنوبی، سوال اصلی تحلیلگران سیاسی این بود که آیا وارن می‌تواند در هیچ ایالتی رقابت کند؟ سه‌شنبه بزرگ نشان داد که جواب این سوال به وضوح منفی است. او حتی در ایالت خودش ماساچوست نیز از بایدن شکست خورد، آن هم وقتی که بایدن نه به این ایالت رفته بود و نه پولی در آن خرج کرده بود.

منبع تصویر، Reuters

نکات مهم

 • شکست وارن در ایالت خودش چقدر بد بود؟ او نتوانست در هیچ یک از گروه‌های جمعیتی - مردان، زنان، جوانان، سالخوردگان، سفیدپوستان، سیاه‌پوستان، غنی، فقیر، میانه‌رو، لیبرال، تحصیل‌کرده و نکرده بیشترین رای را کسب کند.
 • تعدادی از فرستادگان ایالت ماساچوست به وارن می‌رسد. یکی هم در ویرجینیا نصیبش می‌شود. ممکن است چند تایی هم در جاهای دیگر بگیرد. اگر رقابت بین بایدن و سندرز تا خود کنوانسیون ادامه پیدا کند، حتی همین تعداد فرستاده نیز می‌تواند در سرنوشت نامزدی موثر باشد. این تنها نقطه روشن احتمالی سه‌شنبه بزرگ برای الیزابت وارن است.

و بعد از این؟

وارن همچنان دارد پول جمع می‌کند و قرار است به برنامه‌های انتخاباتی خود در ایالات پیش‌رو ادامه دهد. اما قطعا فشار زیادی از طرف ارودگاه سندرز به او وارد خواهد شد تا بازی را خاتمه دهد و از او حمایت کند، مثل کاری که میانه‌روها برای بایدن کردند. شاید طرفداران سندرز حالا به این فکر می‌کنند که کاشکی در ماه ژانویه که رابطه دو نامزد شکرآب شده بود کمتر به وارن بد و بیراه گفته بودند.

بیشتر در مورد

توضیح ویدئو،

جو بایدن برنده "سه‌شنبه بزرگ" دموکرات‌های آمریکا؛ اما راه دراز است