کرونا در روسیه، محکی برای سنجش قدرت پوتین

  • سارا رینسفورد
  • بی‌بی‌سی
کافه

کارخانه هپینس در روسیه هنوز فعال است.

کارگران کارخانه در حالی که ماسک پوشیده‌اند، خرده‌های بادام و پسته و انواع توت‌ها را روی شیرینی‌ها می پاشند و با قیف شکلات مایع روی شیرینی‌ها می‌ریزند، ولی تنها معدودی از آن‌ها هنوز در بخش تولید کار می‌کنند و در حال حاضر شیرینی تولیدی فقط به صورت بیرون بر عرضه می‌شود.

محدودیت‌های خروج از منزل این شرکت را مجبور کرده زنجیره فعالیت‌های خود را که شامل کافه‌هایی با محیط دوستانه است تعطیل کند و کسب و کار را درسطحی نگاه دارد که برای باقی ماندن ناچار به تقلاست. ولی صاحب کارخانه می‌گوید دولت برای نجات هیچ کسب و کاری کمک نمی‌کند.

از این رو هنگامی که آناستازیا تاتولوا، با رئیس جمهور روسیه رو به رو شد نتوانست حرفی نزند.

ماه گذشته او به ولادیمیر پوتین گفت که حمایت‌های نیمه کاره موثر نخواهد بود: "من سعی می‌کنم بدون گریه کردن تقاضای کمک کنم، ولی واقعا این یک تراژدی است."

توضیح تصویر،

آناستازیا تاتولوا

در حالی که محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا وضع می‌شد، شرکت‌ها اخراج کارمندانشان را شروع کرده بودند. خانم تاتولوا، در جریان ملاقات کارآفرینان با آقای پوتین در صف اول قرار داشت. سخنرانی پرُاحساس دوازده دقیقه‌ای انتقادآمیز او زنده از تلویزیون دولتی پخش شد.

خانم تاتولوا می‌گوید مشکل بی‌خوابی دارد و دائما به این فکر است که راه تازه‌ای برای فائق آمدن بر مشکلاتش پیدا کند. در اشاره به سخنرانی‌اش در جریان ملاقات با آقای پوتین می‌گوید: "در آن لحظه احتیاج داشتم که حرف‌های من را بشنود.

"فکر می‌کردم او من را درک کرده ولی نتیجه‌ای نداشت و تدابیر دولت کافی نیست. ما خودمان باید ترتیب کارهایمان را بدهیم."

منبع تصویر، Reuters

با توجه به پیش بینی صندوق بین‌المللی پول مبنی بر وخیم‌ترین رکود اقتصادی از زمان رکود اقتصادی فاحش دهه ۱۹۳۰، اقتصاد روسیه به وضوح مصون نخواهد بود.

سیاستمداران روسیه از جمله آقای پوتین هم وضع مشابهی خواهند داشت. او در طول حکومت دراز مدتش به عنوان رهبر روسیه، این تصور را به مردم القا کرده که روسیه را از هرج و مرج دوره پس از شوروی خارج کرده و نظم و رفاه را برای مردم به ارمغان آورده‌است.

برنامه آقای پوتین این بود که هفته جاری با تکیه بر "ثبات" بتواند در رأی گیری سراسری پیروز شده و با ترمیم قانون اساسی راه را جهت حفظ قدرت برای دو دوره دیگر، هموار کند. ولی علیرغم میل او، رأی گیری به دلیل این که در اوج همه گیر بودن ویروس کرونا بسیار خطرناک خواهد بود، به تعویق افتاد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کرونا مانعی بر سر اهداف پوتین ایجاد کرد

آندره کولسنیکف، از اندیشکده مرکز کارنگی مسکو معتقد است حالا مشکلات تحقیرآمیزی در انتظار آقای پوتین خواهد بود: "این که نظام پدرسالاری دولت روسیه نمی‌تواند وعده‌های خود را عملی کند. آنها نمی‌توانند به مردم کمک کنند، نمی‌توانند به کسب و کارها کمک کنند."

بخش عمده کمک‌های دولت روسیه مستقیما به کسب و کارهای کلان تعلق می‌گیرد که مهم‌تر بوده و کمتر منتقد آقای پوتین هستند. در حالی احتمال وفاداری کسب و کارهای کوچک نسبت به او زیاد نیست و ضمنا برای اقتصاد کشور اهمیت کمتری دارند.

و این سیاست سبب شده که بقیه مردم احساس کنند آن‌ها را به حال خود رها کرده‌اند.

آقای کولسنیکف، با خاطر نشان کردن این که آقای پوتین در حال حاضر مخالفانی که به طور مشهود با شعارهای تازه در صدد جلب حمایت مردم برآمده و توجه آن‌ها را از مشکلات کنونی شان منحرف کنند، ندارد می‌گوید: "نمی‌توانم یک فاجعه را برای این رژیم پیش بینی کنم (ولی) این یک چالش جدی برای پوتین خواهد بود. ویروس همه گیر در مقایسه با مخالفان سیاسی و تظاهرکنندگان، موثرتر کار می‌کند."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ولادیمیر پوتین دستور افزایش پرداخت مزایای بی کاری را داده

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مانند گسترش خود ویروس، هم اکنون نشانه‌هایی از گسترش سرخوردگی در مناطق مختلف روسیه مشاهده می‌شود.

دوشنبه گذشته هزاران نفر در شهر ولادی‌قفقاز، در جنوب روسیه در تظاهراتی علیه محدودیت خروج از منزل شرکت کردند. دولت محلی به کسانی که کار خود را از دست داده‌اند تنها سه هزار روبل (برابر ۴۰ دلار) اضافی پرداخت می‌کند.

تظاهرات پراکنده مجازی هم از طریق اپلیکیشن‌های آنلاین صورت گرفته، جایی که مردم در خارج ساختمان‌های دولتی پیام‌هایی را قرار داده‌اند که مبنی بر "درخواست" کمک بیشتر است.

ناستیا میخائیلوا، از شهر نووسیبریسک در سیبری، به بی‌بی‌سی گفت احساس می‌کند اکنون کوتاهی بزرگی از دولت سرزده ‌است.

ناستیا که ۲۹ ساله است به تازگی کارش را که برنامه‌ریزی برای برگزاری کنفرانس‌ها و مسابقات و سایر رویدادها بود از دست داده و پس اندازش تنها برای چند هفته کفایت می‌کند. تصور می‌شود ویروس کرونا قبل از مهار شدن موجب بی کار شدن دست کم ۸ میلیون نفر در روسیه خواهد شد.

ناستیا می‌گوید: "احساس من این است که آن‌ها واقعا به این که چطور مردم را خوشحال کنند، فکر نمی‌کنند؛ ما نگران هستیم."

منبع تصویر، Reuters

ولادیمیر پوتین دستور افزایش پرداخت مزایای بی کاری را داده که تنها برای تامین حداقل معیشت کافی خواهد بود.

به عنوان کمک هزینه برای شرکت‌ها حدود ۱۲ هزار روبل در نظر گرفته شده که از مبلغی که بسیاری از دولت‌های اروپایی پرداخت می‌کنند به مراتب کمتر است. این مبلغ تنها به شرکت‌هایی تعلق می‌گیرد که ۹۰درصد کارمندانشان را نگاه می‌دارند، که برای بسیاری از شرکت‌های کوچک‌تر غیر ممکن است.

صاحب باشگاه‌های بدنسازی زنجیره‌ای در شهر یکاترینبرگ، که برای پرداخت به تیم خودش دچار مشکل است، در نامه‌ای که اینترنتی برای کارمندانش نوشته بود خشم خود را نشان داد.

آلکسی رومانف، ولادیمیر پوتین را متهم کرد که به جای این که به ویروس کرونا بپردازد تمام حواس خودش را بر برنامه ترمیم قانون اساسی متمرکز ساخته‌است. از نظر او سیاستمداران رشته کار را کاملا از دست داده‌اند. آقای رومانف که بازرگان است به بی‌بی‌سی گفت:

"تدابیر دولت بهیچوجه کافی نیست و ما را نجات نخواهد داد. به نظر من آن‌ها بی کفایتی خود را نشان می‌دهند. ما فقط می‌توانیم به خودمان تکیه کنیم."

سخنگوی کاخ کرملین از پاسخ در باره تاثیر سیاسی بالقوه هر گونه نارضایتی شانه خالی کرد و کفت کاملا مخالف چنین احتمالی است.

او تاکید کرد که آقای پوتین "هر روز کار می‌کند تا تدابیر لازم را برای به حد اقل رساندن اثرات منفی" ویروس همه گیر اتخاذ کند.

این که این بحران چقدر طول خواهد کشید، روشن نیست. در یکی از کافه‌های آناستاسیا تاتولوا، صندلی‌ها هنوز چیده شده و نمک و فلفل روی میزهاست و روی بعضی صندلی‌ها خرس‌های بزرگ عروسکی را نشانده‌اند.

ولی درها کاملا بسته است در حالی که همه‌گیری ویروس به اوج نرسیده است. اعم از این که چه اتفاقی بیافتد، خانم تاتولوا، درباره نحوه نجات کسب و کارش چیز بیشتری برای گفتن ندارد. او می‌گوید به دنبال صحبت‌های از پیش نوشته نشده‌اش در برابر آقای پوتین، از گروه مشورتی دولت کنار گذاشته شده‌است.

او با تبسم به بی‌بی‌سی گفت: "احتمالا آن‌ها نگران بودند که بعدا چه حرفی خواهم زد. فکر نمی‌کنم حرف اهانت‌آمیزی زده باشم، تنها حرف‌هایی را زده بودم که همه کسانی که آنجا بودند می‌خواستند به او بگویند."