چرا شکاف در خانواده بشار اسد، اقتصاد سوریه را تهدید می‌کند؟

  • بخش مانیتورینگ
  • بی‌بی‌سی
صرافی سوریه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بعد از اینکه رامی مخلوف مغضوب بشار اسد شد نرخ پوند سوریه به شدت افت کرد

رسانه‌های نزدیک به مخالفان دولت سوریه از "افت تاریخی" نرخ مبادله پول ملی سوریه و عمیق‌تر شدن شکاف بین بشار اسد، رئیس‌جمهور و رامی مخلوف، پسر دایی او و از ثروتمندترین مردان این کشور خبر داده‌اند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید از زمانی که دولت، آقای مخلوف را به فرار مالیاتی محکوم کرد حدود ۶۰ مدیر و کارمند شرکت‌های مختلف مخلوف تا به حال دستگیر شده‌اند. این گروه می‌گوید این دستگیری‌ها را نیروهای امنیتی سوریه به همراه "پلیس روسیه" انجام داده است.

رامی مخلوف در سومین ویدیوی درخواست و التماسش به بشار اسد که ۱۷ ماه مه منتشر شده، از خانواده‌های کارمندانی که به تازگی بازداشت شده‌اند عذرخواهی کرده است.

بعد از انتشار این ویدیو، سازمان مخابرات و نظارت بر رسانه‌های سوریه تهدید کرد که قصد دارد تدابیری علیه شرکت سیریاتل، که رامی مخلوف مالک آن است، اعمال کند. این نهاد گفته دو هفته از ضرب‌الاجل پرداخت مالیات شرکت سیریاتل گذشته اما هنوز پرداختی از جانب این شرکت انجام نشده است.

آیا این شکاف بر ارزش پوند سوریه تاثیر گذاشته است؟

۱۷ ماه مه عنب بلدی، وبسایت خبری مخالفان سوری، نوشت در مناطق تحت کنترل حکومت سوریه هر دلار آمریکا معادل ۱۶۸۵ پوند سوریه معامله می‌شود. این نرخ در ادلب که تحت کنترل مخالفان دولت سوریه است بیش از ۱۷۴۰ پوند سوریه است - که یعنی در یک شب ۵.۴۵ درصد از ارزش پوند سوریه کم شده است.

۱۸ مه گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد در ادلب و حلب، دو منطقه تحت کنترل مخالفان سوری، این نرخ ۱۸۷۰ پوند سوریه است و در مناطق تحت کنترل حکومت ۱۷۷۰ پوند سوریه.

در چند روز گذشته گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه صرافی‌ها مبادلات ارز را به دلیل نوسان قیمت‌ها متوقف کرده‌اند.

رسانه‌های سوری همین‌طور از افزایش تورم و بالارفتن قیمت‌ مواد غذایی خبر داده‌اند. مسئله‌ای که به تحقیر و برکناری وزیر تجارت داخلی سوریه به دلیل "ناتوانی از تنظیم بازار" منجر شد.

دولت سوریه که بعد از یک دهه جنگ داخلی زیر فشار تحریم‌های بین‌المللی به شدت از تخریب زیرساخت‌های کشور و کمبود سوخت آسیب دیده بود حالا با شیوع کرونا هم دست و پنجه نرم می‌کند.

سایت عنب بلدی از انتقاد شخصیت‌هایی خبر داده که معمولا از اسد حمایت می‌کردند مانند بشار اسماعیل، هنرپیشه سوری.

این موارد چه ارتباطی به مخلوف دارد؟

هم عنب بلدی و هم گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا در گزارش‌هایشان اشاره کرده‌اند که ارزش پول سوریه بعد از انتشار سومین ویدیوی رامی مخلوف افت کرده است.

رامی مخلوف تاکید کرده اقداماتی که علیه کارمندان و شرکتش شده است تبعات گسترده‌ای بر اقتصاد سوریه و به ویژه مخابرات این کشور خواهد داشت.

رامی مخلوف می‌گوید: "این شرکت از موفق‌ترین شرکت‌های سوریه و جهان عرب است و حیف است که تخریب شود. تا به حال تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران و تجار از سوریه فرار کرده‌اند. کشور نمی‌تواند به تنهایی سر پای خود بایستد."

از او چه می‌خواهند؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مخلوف می‌گوید کسانی که مذاکرات را رهبری می‌کنند رفتن او از شرکت را به عنوان یکی از شروط آشتی مطرح کرده‌اند.

البته مشخص نیست که طرف مقابل این مذاکرات دولت سوریه باشد.

سازمان مخابرات و نظارت بر رسانه‌های سوریه در تازه‌ترین بیانیه‌اش در ۱۷ مه شرکت سیریاتل را مسئول تبعات پرداخت نکردن مالیات عنوان کرده است.

رامی مخلوف در پاسخ به این بیانیه، در فیس‌بوک، مکاتبات بین شرکتش و این نهاد را منتشر کرده که نشان می‌دهد سیریاتل برای پرداخت این بدهی ابراز آمادگی کرده است. شرکت او پیشنهاد داده که بخشی از این مبلغ را پیش‌ پرداخت کند و باقی را به صورت قسطی با سود بپردازد. تاریخ این مکاتبات ۱۰ مه است.

سیریاتل و ام‌تی‌ان متهم هستند که حدود ۱۸۰ میلیون دلار فرار مالیاتی داشته‌اند. تاریخ پرداخت مالیات شرکت ام‌تی‌ان ۵ مه بوده است.

فشار بر مخلوف و چند تاجر سوری دیگر که گفته می‌شود نزدیک به دولت هستند در چند ماه گذشته و بعد از آن افزایش یافت که گزارش‌هایی از فساد در سوریه در رسانه‌های روس منتشر شد.

روسیه از مدافعان اصلی نیروهای بشار اسد در جنگ داخلی سوریه است. با وجود این بعضی از رسانه‌های نزدیک به مخالفان سوری اخیرا از وجود "کارزار" ضد اسد در رسانه‌های روس خبر داده‌اند.