در ۳۰ دقیقه پایانی زندگی جورج فلوید چه گذشت؟

• جورج فلوید پشت سر هم به مامورانی که دستگیرش کرده بودند می‌گفت نمی‌تواند نفس بکشد

منبع تصویر، Twitter/Ruth Richardson

توضیح تصویر،

جورج فلوید پشت سر هم به مامورانی که دستگیرش کرده بودند می‌گفت نمی‌تواند نفس بکشد

مرگ یک مرد سیاه‌پوست آمریکایی هنگام بازداشت توسط پلیس اعتراضات سراسری در آمریکا را در پی داشته است.

جورج فلوید ۴۶ ساله بعد از دستگیری توسط پلیس بیرون فروشگاهی در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا درگذشت.

ویدیوی بازداشت فلوید در روز ۲۴ مه، یک مامور پلیس سفید پوست به نام درک شووین را نشان می‌دهد که زانوی خود را به گردن او که نقش بر زمین شده فشار می‌دهد.

آقای شووین ۴۴ ساله به قتل غیر عمد متهم شده است.

رویدادهای کلیدی که به مرگ آقای فلوید انجامید در ۳۰ دقیقه اتفاق افتادند. آنچه در ادامه آمده مجموعه اطلاعاتی است که بی‌بی‌سی با استناد به گفته‌های شواهد، ویدیوها و بیانیه‌های رسمی جمع‌آوری کرده است.

ماجرا از گزارش یک اسکناس ۲۰ دلاری جعلی به پلیس آغاز شد.

عصر روز ۲۵ مه فروشگاه مواد غذایی به نام "کاپ فودز" که آقای فلوید از آن سیگار خریده بود با پلیس تماس گرفت.

یکی از کارمندان فروشگاه به پلیس زنگ زد تا از فلوید که مظنون به استفاده از یک ۲۰ دلاری جعلی بود، شکایت کند.

آقای فلوید چند سال پیش به مینیاپولیس نقل مکان کرده بود و پیش از آن در شهر هیوستون ایالت تگزاس که در آن بزرگ شده بود، زندگی می‌کرد. او مثل میلیون‌ها آمریکایی دیگر که با شیوع ویروس همه‌گیر کرونا بی‌کار شدند، به تازگی کارش به عنوان محافظ امنیتی یک رستوران از دست داده بود.

توضیح صدا،

اعتراضات در آمریکا؛ ده‌ها سال بر علیه نژادپرستی

آقای فلوید مشتری همیشگی فروشگاه کاپ فودز بود. مایک ابومیاله، صاحب فروشگاه در گفت و گو با شبکه ان‌بی‌سی او را مردی دوست‌داشتنی توصیف کرد که هیچ‌وقت دردسر درست نکرده بود.

اما روزی که این اتفاق افتاد، آقای ابومیاله سر کار نبود و کارمند نوجوانش هم اسکناس تقلبی را به پلیس گزارش داد چون می‌خواست طبق قوانین فروشگاه عمل کند.

بنا بر مدارکی که توسط مقامات پلیس منتشر شد، کارمند فروشگاه ساعت ۲۰:۰۱ در تماس تلفنی با ۹۱۱ (شماره خدمات اورژانس و پلیس) به اوپراتور گفت از فلوید خواسته سیگارها را پس بدهد اما "او قصد این کار را ندارد."

طبق این مدارک، کارمند فروشگاه به اپراتور گفت به نظر‌ می‌آید فلوید "مست" است و " روی خودش کنترل ندارد. "

کمی بعد از این تماس، حدود ساعت ۲۰:۰۸ دقیقه ، دو مامور پلیس از راه رسیدند. آقای فلوید و دو نفر دیگر در همان حوالی در یک ماشین نشسته بودند.

یکی از این دو مامور به اسم توماس لین به ماشین نزدیک شد،‌ اسلحه‌اش را بیرون آورد و به آقای فلوید دستور داد دست‌هایش را به او نشان دهد. در روایتی که دادستانی از این حادثه ارائه داده‌، گفته نشده چرا آقای لین فکر کرده باید از اسلحه استفاده کند.

توضیح ویدئو،

گاه‌شمار تنش‌های نژادی در آمریکا

دادستانی گفته است: " لین، فلوید را با دست گرفت و از ماشین بیرون کشید. فلوید هم با جدیت جلوی دستبند زدن پلیس مقاومت کرد."

با این حال وقتی دستبند به دست‌های فلوید بسته شد، آرام گرفت و در همین حین آقای لین برایش توضیح داد به اتهام "استفاده از پول جعلی" بازداشت می‌شود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

درک شووین، ماموری که زانوی خود را روی گردن جورج فلوید قرار داده بود، به قتل متهم شده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اما وقتی ماموران سعی کردند فلوید را داخل ماشین پلیس بنشانند، بین‌ آن‌ها دعوایی سرگرفت.

بنا بر گزارش منتشر شده توسط دادستانی، حدود ساعت ۲۰:۱۴ آقای فلوید که "در برابر پلیس مقاومت می‌کرد روی زمین افتاد و به ماموران گفت از فضاهای تنگ و بسته وحشت دارد."

در این لحظه درک شووین هم سر صحنه رسید و هر دو مامور سعی کردند فلوید را در ماشین پلیس بنشانند.

طبق این گزارش، در همین حین در ساعت ۲۰:۱۹ شووین، جورج فلوید را از صندلی کنار راننده بیرون کشید و روی زمین دراز کرد.

فلوید در حالی که صورتش رو به زمین بود و همچنان دستبند به دستانش داشت، نقش بر زمین شد.

شاهدان ماجرا از همین لحظه شروع به فیلمبرداری از فلوید که پریشان به نظر می‌رسید،‌ کردند.

این لحظات که در چندین تلفن‌ همراه ثبت و در شبکه‌های اجتماعی به شکلی گسترده منتشر شد، ظاهرا آخرین دقایق زندگی جورج فلوید را به تصویر می‌کشد.

چند مامور پلیس آقای فلوید را گرفته بودند و در همین حال درک شووین زانوی چپ خود را بین سر و گردن او فشار می‌داد.

فلوید پشت سر هم می‌گفت: " نمی‌توانم نفس بکشم". او مادرش را صدا می‌زد و التماس می‌کرد: "خواش می‌کنم، خواهش می‌کنم، خواهش می‌کنم."

طبق گزارش دادستانی، آقای شووین زانوی خود را به مدت ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه روی گردن فلوید فشار داده است. اما حدودا از دقیقه ششم،‌ فلوید دیگر واکنشی نشان نمی‌دهد. فیلم‌های ویديویی مربوط به این حادثه نشان می‌دهند در این لحظه دیگر صدایی از فلوید شنیده نمی‌شود. همین موقع بود که شاهدان از ماموران پلیس خواستند نبضش را بگیرند.

یکی از ماموران به اسم جی‌ای کیونگ، مچ دست راست فلوید را گرفت اما "نتوانست نبضش را پیدا کند". این در حالی است که بقیه پلیس‌ها بی حرکت ایستاده‌ بودند.

در ساعت ۲۰:۲۷، درک شووین زانویش را از گردن فلوید برداشت اما او هیچ حرکتی نمی‌کرد. پس از آن فلوید با آمبولانس به مرکز پزشکی هنپین منتقل شد.

یک ساعت بعد اعلام کرند او جان خود را از دست داده است.

فلوید شب پیش از مرگش با یکی از دوستان نزدیک خود به اسم کریستوفر هریس صحبت کرده بود. هریس به او توصیه کرده بود با یک مرکز کاریابی موقت تماس بگیرد.

به گفته او، جعل کاری نبود که با شخصیت فلوید هماهنگی داشته باشد.

هریس گفت: "نحوه مرگ او بی معنی بود. او برای زندگی‌ ماندن التماس کرد. وقتی همه تلاشت را برای ایمان داشتن به سیستمی که می‌دانی برایت طراحی نشده، می‌کنی، وقتی به طور مداوم از راه‌های قانونی به دنبال عدالت هستی و به آن نمی‌رسی، آنوقت به اجرای قانون به سبک خودت روی می‌آوری."