شمشیر تیز دولت اردوغان علیه جامعه اقلیت‌های جنسی

  • بریل آکمن
  • بخش مانیتورینگ بی‌بی‌سی
مردی در حال تکان دادن پرچم رنگین کمانی در جریان رژه افتخار ترنس‌ها در استانبول در ژوئن ۲۰۱۵.

منبع تصویر، OZAN KOSE / AFP / GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

مردی در حال تکان دادن پرچم رنگین کمانی در جریان رژه افتخار ترنس‌ها در استانبول در ژوئن ۲۰۱۵

دولت ترکیه در ماه‌های اخیر با افزایش اظهارات تند و تیز علیه جامعه اقلیت‌های جنسی موضع سخت‌‌تری نسبت آن‌ها در پیش گرفته است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه جنبش دگرباشان را "انحرافی نفرین شده" توصیف کرده و علی ارباش، عالی‌ترین مقام مذهبی این کشور هم گفته همجنس‌گرایی موجب "بیماری" می‌شود.

برگزاری رژه افتخار امسال برای پنجمین بار متوالی در ترکیه ممنوع شد و نتفلیکس به دلیل پخش برنامه‌هایی با شخصیت‌های همجنسگرا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

این اقدامات را می‌توان به عنوان تلاش دولت در جهت تحکیم پایگاه محافظه‌کار خود در واکنش به نتایج ناامید کننده نظرسنجی‌ها در نظر گرفت. این در حالی است که رویکردهای اجتماعی از موضعی لیبرال‌تر نسبت به اقلیت‌های جنسی حکایت دارد.

پس‌زمینه

همجنس‌گرایی در ترکیه ممنوع نیست اما ازدواج همجنس در این کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود.

در ترکیه از دیرباز خصومت گسترده‌ای علیه جامعه دگرباشان وجود داشته است.

یک فعال طرفدار حقوق دگرباشان به پلتفرم مستقل پی۲۴ گفت در دهه ۱۹۸۰، "فشار شدیدی روی مردان هم‌جنس‌گرای دارای صفات زنانه و دگرجنس‌پوشان" وجود داشت.

به گفته پی۲۴ ، اولین راهپیمایی عمومی حمایت از دگرباشان جنسی در استانبول که آوریل ۱۹۸۷ برگزار شد، "بی‌اعتنایی و تمسخر" رسانه‌های ترکیه را به دنبال داشت.

توضیح صدا،

قتل‌های زنجیره‌ای تراجنسی‌ها در ترکیه؛ وحشتی که تمامی ندارد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

با این حال بعد از شکل‌گیری حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان بیش از دو دهه پیش، تغییری در سیاست‌های ترکیه دیده شد. هر چند مشکلات اصلی همچنان پابرجا بودند.

اردوغان در سال ۲۰۰۲ که برای اولین بار با حزب عدالت و توسعه پا به عرصه انتخابات گذاشت، گفت "حقوق هم‌جنس‌گرایان باید طبق قانون محفوظ باشد."

بتا بر گزارش سازمان عفو بین‌الملل در ۲۰۱۱، ترکیه در رابطه با مسائل دگرجنس‌گرایان "پیشرفتی قابل‌ملاحظه" داشته است. تا ۲۰۱۵ رژه افتخار هر سال در ترکیه برگزار می‌شد و این کشور در ۲۰۱۳ رکورد حضور ۱۰۰ هزار شرکت‌کننده را به ثبت رساند.

در جریان انتخابات ۲۰۱۵، در یک بروشور‌ تبلیغاتی محلی حزب عدالت و توسعه از ترکیه به عنوان "کشوری که در آن در ماه رمضان رژه افتخار برگزار می‌شود" تمجید شده بود. اما این مراسم درست از همان سال در کشور قدغن شد.

یک موسسه اروپایی که بر امور دگرباشان جنسی تمرکز دارد، ترکیه را از نظر حقوق جامعه رنگین‌کمانی در پایین‌ترین رتبه‌ها قرار داده و بر افت شدید این کشور از سال ۲۰۱۵ تاکید کرده است.

انتقادات آشکار

منبع تصویر، CEM OKSUZ / ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

اردوغان، رییس جمهور ترکیه (سمت راست تصویر) از اظهارات علی ارباش، رییس سازمان دیانت کشور در رابطه با همجنس‌گرایی دفاع کرده

در ماه‌های اخیر، رجب طیب اردوغان و سایر مقام‌های دولت آشکارا فعالیت‌های مربوط به حقوق دگرباشان را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

بسیاری از مقام‌های حزب عدالت و توسعه از اظهارات علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه در روز ۲۴ آوریل که همجنس‌گرایی را " عامل بیماری و فساد نسل‌ها" دانسته بود، حمایت کردند.

حزب عدالت و توسعه علاوه بر این از رییس هلال احمر ترکیه که روز ۲۸ ژوئن در حساب توییتر خود هم‌جنس‌گرایی و میل جنسی به کودکان را با هم مرتبط دانست، حمایت کرد.

فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ۲۹ ژوئن در حساب توییتر خود به زبان انگلیسی از رئیس هلال احمر ترکیه حمایت کرد: "تبلیغ دگرباشی جنسی تهدیدی خطرناک علیه آزادی بیان به حساب می‌آید."

در همان روز اردوغان آنچه "حمله توطئه‌آمیز علیه ارزش‌های ملی و احساسی" خواند را مورد انتقاد قرار داد؛ اظهاراتی که به تعبیر بسیاری انتقاد شدید او از جامعه دگرباشان محسوب می‌شد.

سانسور و جنجال رنگین‌کمانی

نتفلیکس، بزرگ‌ترین سامانه پخش اینترنتی فیلم و سریال در جهان، به میدان‌ نبرد اصلی دولت در لفاظی‌ علیه دگرباشی جنسی تبدیل شده است.

بنابر گزارش‌ها برخی از برنامه‌های نتفلیکس به دلیل داشتن شخصیت‌های همجنس‌گرا لغو، اصلاح یا سانسور شده‌اند.

منبع تصویر، NETFLIX / YOUTUBE

توضیح تصویر،

یکی از سریال‌های نتفلیکس به دلیل داشتن کاراکتری همجنس‌گرا به نام عثمان مورد انتقاد قرار گرفت

ماهر اونال، سخنگوی حزب عدالت و توسعه گفت از سریال تلویزیونی نتفلیکس به نام "عشق ۱۰۱" خواسته شد شخصیت همجنس‌گرا را به دگرجنس‌گرا تغییر دهند چون با "اخلاق عمومی" مطابقت نداشت.

اجه یورنچ، نویسنده یک سریال دیگر نتفلیکس روز ۱۷ ژوییه به سایت سینمایی آلتیازی فاسیکول از لغو پخش این برنامه خبر داد و گفت چنین اتفاقاتی برای آینده "بسیار خطرناک" است.

پرچم رنگین‌کمانی که اغلب به عنوان نماد جنبش دگرباشان جنسی به رسمیت شناخته می‌شود هم در ماه‌های اخیر به موضوعی بحث‌برانگیز در ترکیه تبدیل شده است.

ینی آکیت، روزنامه تندوری حامی دولت از شهردار یکی از مناطق استان جنوبی آدانا به دلیل استفاده از "رنگ‌های نماد منحرفان دگرباش جنسی" در پرچم بزرگداشت عید اسلامی در روز ۲۹ ژوییه انتقاد کرد.

بنابر گزارش‌ها تونج سویر، شهردار ازمیر هم که از مخالفان دولت است، به دلیل رنگ‌آمیزی ساختمان شهرداری به شکل پرچم دگرباشان جنسی با انتقاد شدید حزب عدالت و توسعه روبرو شد.

علاوه بر این گزارش شده، فروشگاه‌های برند محبوب پوشاک ترکیه‌ استفاده از نمادهای " یادآور جنبش دگرباشی جنسی" از جمله رنگین‌کمان و اسب تک شاخ را ممنوع کرده اند.

موضع رسانه‌های حامی دولت

رسانه‌های طرفدار دولت و کاربران محافظه‌کار شبکه‌های اجتماعی موضع دولت در قبل مسائل مربوط به دگرباشان جنسی را منعکس می‌کنند.

ینی آکیت به طور مکرر از جنبش دگرباشی به عنوان "انحراف" یاد می‌کند و احزاب مخالف را به دلیل ابراز حمایت از جامعه رنگین‌کمانی به باد انتقاد می‌گیرد.

شبکه خبری ‌آ ‌هابر ترکیه که از طرفداران پروپاقرص دولت است روز ۳۰ آوریل گفت: "جنبش همجنش‌گرایی در حال تبدیل شدن به هویتی سیاسی است که بر ارزش‌های مقدس جامعه و ساختار خانواده می‌تازد."

عفت پولاد، نماینده حزب عدالت و توسعه در مجلس به آ‌هابر گفت جامعه دگرباشان یک " دسته اراذل و اوباش جهانی" هستند که "برای تبدیل شدن به یک هنجار … جنگ راه انداخته‌اند".

در بحبوحه بحث‌های اخیر در رابطه با کنوانسیون اروپا در مورد منع خشونت علیه زنان، رسانه‌های محافظه‌کار از توافق بر سر "مشروعیت بخشیدن" به مسائل دگرباشان جنسی انتقاد کردند.

اردوغان درخواست بازبینی این کنوانسیون را در حالی مطرح کرد که دولت خود او از جمله اولین امضا کنندگان این توافق‌نامه در ۲۰۱۲ بود و بر آن مهر تایید زد.

عبدالرحمن ییلدریم، وکیل حامی دولت ۲۱ ژوییه به خبرگزاری ایلخا گفت: " کنوانسیون استانبول، باعث شد دگرباشی جنسی بیشتر در جامعه دیده شود."

نومان کورتولموش، نائب رییس حزب عدالت و توسعه ۲ ژوییه اشاره کنوانسیون به "جنسیت" و "امکان انتخاب گرایش جنسی" را مورد انتقاد قرار داد.

نگرش‌های عمومی لیبرال‌تر؟

با تندتر شدن لفاظی‌های دولت و نسل جوانی که به نظر می‌رسد نگرش‌هایی لیبرال‌تر دارند، جامعه دگرباشان جنسی بیش از پیش در شبکه‌های اجتماعی در معرض دید قرار گرفته است.

منبع تصویر، TWITTER

توضیح تصویر،

حمزه دگ، نماینده حزب عدالت و توسعه در مجلس از تونج سویر، شهردار ازمیر به دلیل حمایت از حقوق دگرباشان انتقاد کرد

بنابر گزارش موسسه نظرسنجی کوندا در ۲۰۱۸ در مقایسه با یک دهه قبل، تعداد کمتری از مردم ترکیه خود را "مذهبی" توصیف می‌کنند.

دانشگاه قدیر خاص گزارش داده، شمار افرادی که به حقوق برابر برای دگرباشان جنسی اعتقاد دارند، ۱۲ درصد افزایش یافته است.

تعدادی از چهره‌های معروف و اینفلوئنسر‌ها در شبکه‌های اجتماعی آشکارا هویت جنسی خود را ابراز کرده‌اند.

ماه گذشته هزاران نفر در توییتر برای مرگ سیفی دورسون‌اوغلو، کمدین مشهور زن‌پوش (درگ کویین) ترکیه سوگواری کردند.

بسیاری "هویسوز ویرژین" ( باکره ترشرو) کاراکتری که دورسون‌اوغلو با آن به شهرت رسید را نماد "ترکیه قدیم" می‌دانستند. این عبارت در حلقه‌های مخالف دولت برای اشاره به ترکیه‌ پیش از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه به کار برده می‌شود، ترکیه‌ای که از نظر آن‌ها کمتر محافظه‌کار بود.

در بحبوحه بالاگرفتن لفاظی‌ها علیه دگرباشی جنسی در ماه‌های اخیر، گروه‌های راست‌گرا از افزایش تبعیض و خشونت خبر داده‌اند.

سازمان غیردولتی اسپود که در حوزه امور دگرباشان جنسی فعال است، گزارش داده در فاصله زمانی ۲۵ آوریل تا ۸ ژوئن آمار تماس‌های مربوط به تبعیض و خشونت جنسیتی با خطوط تلفن ویژه‌اش " ۱۰۰ درصد" افزایش داشته است.

یک سازمان غیر دولتی دیگر به نام کائوس جی‌ال هم از ۲۶۴ مورد نفرت‌پراکنی علیه جامعه دگرباشان جنسی در رسانه‌های اجتماعی طی ماه ژوییه خبر داده که برخی از آن‌ها توسط وزرا و نمایندگان مجلس کشور صورت گرفته است.

اطلاعات بدست آمده از نرم‌افزاز بررسی شبکه‌های اجتماعی به نام کراود‌تنگل، پست‌های فیس‌بوکی حاوی کلمه " ال‌جی‌بی‌تی" (دگرباشی) که در طول ماه‌ ژوئن بیشترین بازخورد را داشته‌اند، همگی علیه این گرایش جنسی بوده‌اند.

یک حساب فیس‌بوک به نام "لاله گل" که بیش از ۳۰۰ هزار بار لایک خورده است، چندین بار در رابطه با این مساله اظهار نظر کرده و رژه افتخار دگرباشان را "غیراخلاقی" و "خطرناک‌تر از ویروس کرونا" دانسته است.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

لفاظی‌های تند و تیز علیه جامعه دگرباشان جنسی را می‌توان به عنوان بخشی از تلاش‌‌های دولت برای تحکیم پایگاه‌ محافظه‌کار و ملی‌گرای خود در نظر گرفت.

نظرسنجی‌های اخیر نشان از کاهش محبوبیت حزب عدالت و توسعه به دلایل مختلف از جمله نحوه مدیریت اقتصاد کشور داشته‌اند.

اظهارات ضد دگرباشی دولت علاوه بر این با تغییر کاربری موزه ایاصوفیه به مسجد همزمان شده است و برخی معتقدند دولت این قدم را برای جلب توجه پایگاه مذهبی محافظه‌کار خود برداشته است.

گروه‌های دگرباش جنسی از جمله شرکت‌کنندگان تظاهرات سراسری در حمایت از کنوانسیون استانبول در روز۵ اوت بودند.

یک پلتفرم دگرباشان جنسی گفت: "ما نمی‌خواهیم در کشوری مثل این زندگی کنیم. این را نمی‌خواهیم و جایی هم نخواهیم رفت. این کشور ماست. "