انتخابات آمریکا؛ آیا ترامپ به وعده‌های نظامی خود عمل کرده؟

  • کریستوفر جایلز
  • بخش راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی
ترامپ

منبع تصویر، Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در روزهای اخیر مشغول دفاع از عملکرد خود در حیطه بودجه نظامی و کاهش دخالت سربازان آمریکایی در جنگ‌های خارجی بوده است.

او در سال ۲۰۱۷ گفت "نیروهای مسلح ضعیف" کشور را بازسازی خواهد کرد. او در عین حال خواستار کاهش سربازان آمریکایی مستقر در خارج شده است.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به عملکرد او در حوزه نظامی.

دونالد جونیور، پسر آقای ترامپ، اخیرا در توییتر نوشت: "بعد از اینکه اوباما و بایدن نیروهای مسلح را ویران کردند، ترامپ به خوبی بودجه آن را تامین کرد."

نمودار بالا نشان نمی‌دهد که بودجه نظامی مستمرا در زمان ریاست‌جمهوری آقای ترامپ افزایش پیدا کرده است.

اما اگر نرخ تورم را در نظر بگیریم، بودجه نظامی هنوز به طور قابل توجهی از دولت اول آقای اوباما کمتر است.

توضیح ویدئو،

ترامپ: رونق اقتصادی، خرج تقویت ارتش ضعیف‌شده را می دهد

مایکل اوهانلون، کارشناس امنیتی در موسسه بروکلینز، می‌گوید "بودجه نظامی در دولت آقای ترامپ رشد قابل توجهی داشته است، اما به نظرم نمی‌توان گفت که اتفاق بی‌سابقه‌ای افتاده است."

او می‌گوید که "آقای ترامپ می‌تواند مدعی شود که بودجه نظامی را در زمان صلح افزایش زیادی داده است. اما وضعیت در زمان آقای اوباما هم نسبتا خوب بود و بودجه‌های نظامی او با معیارهای تاریخی نیز زیاد بود - اگر نرخ تورم را در نظر بگیریم، بودجه‌های نظامی او ۱۰۰ میلیارد دلار بیشتر از میانگین سالانه جنگ سرد بود."

بررسی بودجه نظامی در سه دهه گذشته، و مقایسه آن با حجم اقتصاد آمریکا، نشان می‌دهد که مخارج فعلی فاصله زیادی با بیشینه‌های تاریخی دارد.

هزینه‌های نظامی آمریکا ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹. .  .

در پی ورود آمریکا به جنگ‌های طولانی در عراق و افغانستان، بودجه نظامی در سال ۲۰۰۲ به شدت زیاد شد و در سال ۲۰۱۰ به نسبت تولید ناخالص ملی به اوج رسید. آمریکا بعد از آن تصمیم گرفت که دخالت خود در خاورمیانه و آسیای مرکزی را کاهش دهد.

آیا تعداد نیروهای آمریکایی در خارج کمتر شده است؟

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یک سرباز آمریکایی در آلمان، محل استقرار هزاران سرباز آمریکایی

آقای ترامپ از مدت‌ها پیش خواستار بازگشت نیروهای آمریکایی به کشور بوده است و از دخالت‌های نظامی این کشور به خاطر هزینه زیاد و تاثیر کم انتقاد کرده است.

آقای اوهانلون می‌گوید که "آقای ترامپ بعد از رسیدن به قدرت حضور در افغانستان را کاهش داده است. این کاهش در عراق و سوریه محدودتر بوده است."

تعداد نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان امسال از ۱۳٫۰۰۰ نفر به ۸٫۶۰۰ نفر کاهش پیدا کرد و آقای ترامپ قصد دارد تعداد آن‌ها را پیش از انتخابات باز هم کمتر کند.

اما آقای اوهانلون می‌گوید که "اگر عملیات‌ها و استقرار نیروها را در سطح جهانی بررسی کنیم، تفاوتی که او ایجاد کرده است نسبتا ناچیز است، چرا که ما هنوز در همه نقاطی که در ژانویه ۲۰۱۷ حضور داشتیم نیرو داریم."

کاهش نیروها در زمان آقای اوباما بسیار بیشتر بود، چرا که استقرار عظیم نیرو در عراق و افغانستان در دولت او به پایان رسید.