سفر غیرمنتظره وزیر دفاع بریتانیا به عراق

Image caption این نخستین سفر وزیر دفاع جدید بریتانیا به عراق است

وزیر دفاع جدید بریتانیا، در سفری غیرمنتظره وارد بغداد شد تا با مقام های عراقی و نیروهای بریتانیایی در عراق دیدار کند.

این نخستین سفر جان هاتون به عراق، از زمان انتصاب به عنوان وزیر دفاع جدید بریتانیاست. او دو هفته پیش، جانشین دز براون، وزیر دفاع پیشین در کابینه گوردن براون شد.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید سفر آقای هاتون به عراق، تقریباً جنبه آشنایی دارد. بریتانیا درحال حاضر، بیش از چهار هزار سرباز در این کشور دارد.

خبرنگار بی بی سی همچنین می گوید با این وجود، مسائلی نیز وجود دارد که در جریان این سفر، بر سر آنها بحث و گفتگو خواهد شد، از جمله نقش آینده نیروهای بریتانیایی در عراق.

نوری المالکی نخست وزیر عراق، اوایل ماه جاری میلادی گفت که دیگر نیازی به حضور نیروهای بریتانیایی برای تامین امنیت در جنوب عراق نیست.

با این وجود، او خواهان باقی ماندن شماری از نیروهای بریتانیایی، برای آموزش دادن سربازان عراقی در پلیس و نیروهای دریایی این کشور شد. شمار دقیق نیروهای بریتانیایی که قرار است عراق را ترک کنند و زمان خروج این نیروها، از موضوعاتی است که باید برسر آن مذاکره شود.

گوردن براون نخست وزیر بریتانیا، پیشتر از احتمال کاهش شمار نیروهای بریتانیایی در عراق، در سال جدید میلادی سخن گفته بود.

موضوع فوری دیگری که در دستور کار قرار دارد، مشروعیت حضور نیروهای بریتانیایی در عراق است.

این نیروها، در حال حاضر مشروعیت حضور خود در عراق را از مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد دریافت می کنند که در ۳۱ دسامبر (آخرین روز سال جاری میلادی) به پایان می رسد.

نیروهای آمریکایی مستقر در عراق، به یک توافق امنیتی با مقام های عراقی دست یافته اند که بر اساس آن، مدت حضور این نیروها در عراق تمدید می شود.

بر اساس پیش نویس موجود، نیروهای آمریکایی باید عراق را تا سال ۲۰۱۱ ترک کنند و همچنین عراق حقوق محدودی برای محاکمه آمریکایی های خواهد داشت که خارج از خدمت مرتکب جرم و جنایتی شده اند.

مطالب مرتبط