منع لباس و رفتار پسرانه برای دختران در مالزی

کوالالامپور
Image caption 60 درصد مردم مالزی مسلمان هستند

در مالزی شورای ملی فتوا که مهمترین مرجع اسلامی این کشور است فتوایی صادر کرده که رفتار و پوشیدن لباس پسرانه برای دختران را منع می کند.

به موجب فتوای این شورا دخترانی که لباس پسرانه پوشیده و مانند پسر ها رفتار می کنند، شعایر و معتقدات اسلامی را نقض می کنند.

روز گذشته، هاروسانی ادریس زکریا، مفتی ایالت پرکا در شمال مالزی در جریان اجلاس شورای ملی فتوا گفت شمار فزاینده ای از دختران مالزیایی رفتار پسرانه دارند و برخی از آنان همجنسگرا هستند.

در مالزی که اکثر مردم مسلمان هستند همجنسگرایی صریحا منع نشده است ولی به موجب قانونی که همجنسگرایی را مغایر نظم طبیعت می داند، همجنسگرایی عملا غیر قانونی است.

ادریس زکریا گفت دخترها نباید موی کوتاه داشته باشند و لباس پسرانه بپوشند و مانند پسرها راه رفته و رفتار کنند. پسرها نیز نباید رفتار دخترانه داشته باشند.

ادریس زکریا افزود: " آنها( پسرها) باید به خداوند احترام بگذارند.خداوند، آنان را پسر خلق کرده و آنها باید مانند پسرها رفتار کنند. دخترها هم باید همانطور که خداوند آنان را خلق کرده باشند و رفتار دخترانه داشته باشند."

به گفته خبرگزاری ملی برنامه، عبدالشکور، رئس شورای ملی فتوا گفته است صدور این فتوا به دلیل مشاهده مواردی بود که در آن دختران جوان مانند پسرها رفتار می کردند و به فعالیت های همجنسگرایانه رو آورده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، رسانه های مالزیایی اخیرا موارد افزایش قلدربازی و زورگویی در میان دختران مدرسه را گزارش کرده بودند و برخی از این موارد که از آن ها فیلم تهیه شده بود از طریق اینترنت قابل مشاهده بود.

60 درصد از 27 میلیون نفر جمعیت مالزی مسلمان هستند. این مسلمانان تابع قوانین اسلامی و فتواهای شورای اسلامی هستند حتی اگر این فتواها در قوانین ملی یا اسلامی کشور منظور نشده باشد.