دو نفر در ارتباط با "توطئه قتل" اوباما بازداشت شدند

اشلسلمن (راست) و کوآرت
Image caption اشلسلمن (راست) و کوآرت هفته گذشته بازداشت شدند

دو مرد، که مقامات آمریکایی آنها را نئو نازی توصیف کرده اند، در دادگاهی در این کشور به اتهام توطئه برای کشتن باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، حاضر شده اند.

مقامات آمریکا می گویند که "پل اشلسلمن" و "دانیل کوآرت"، درصدد بوده اند دهها فرد سیاه پوست از جمله آقای اوباما را به قتل برسانند.

آقای اوباما گفته از شنیدن این خبر نگران نشده است و این خبر بازتاب "ماهیت آمریکا" نیست.

او به خبرنگاران گفت که "این گروه های طرفدار اشاعه نفرت" به انزوا کشانده شده اند و بخشی از آینده آمریکا قلمداد نمی شوند.

ماموران "اداره مبارزه با الکل، دخانیات، سلاح و مواد منفجره (ATF، ای تی اف)، گفتند که متهمان، که هفته پیش در بخش کروکت ایالت تنسی بازداشت شدند، هجده ساله و بیست ساله هستند. آنها اولین باری که در ارتباط با این اتهام در دادگاه حاضر شدند روز دوشنبه (27 اکتبر) در شهر جکسون همین ایالت بوده است.

یکی از ماموران "ای تی اف"، گفت که این اداره در محل دستگیری دو مرد همچنین انواع سلاح را کشف و ضبط کرده است.

اشلسلمن و کوآرت به تهدید نامزد انتخاباتی، داشتن سلاح غیرقانونی و توطئه برای سرقت از یک فروشنده سلاح متهم شده اند.

مدارک ارائه شده در دادگاه حاکی است که برنامه ریزی این افراد ظاهرا ابتدایی و همچنین در مراحل اولیه خود بوده است.

دادگاه هنوز از دو متهم نخواسته اعلام کنند که گناهکارند یا بیگناه، اما قرار است آنها چند روز آینده بار دیگر در دادگاه حاضر شوند.

"آماتور"

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گزارش دادگاه آورده که ادعا شده است که دو مرد بازداشت شده قصد داشته اند یک فروشگاه اسلحه را سرقت کنند و بعد به شماری از دبیرستان های این کشور که اغلب دانش آموزان آنها سیاه پوست هستند، حمله کنند.

یکی از ماموران "ای تی اف" به این خبرگزاری گفته است که دو مرد قصد داشته اند 88 سیاه پوست آمریکایی را به ضرب گلوله به قتل برسانند و 14 تن دیگر را گردن بزنند. رقم 88 و 14 در میان اعضای جوامع نژادپرست معنایی نمادینی دارد.

این مامور گفته است که متهمان در صدد بوده اند که دست به کشتار گروهی بزنند و باراک اوباما را به عنوان آخرین و مهم ترین هدف خود انتخاب کرده بوده اند.

در گزارش دادگاه از متهمان نقل شده است که آنها در نظر داشته اند کت شلوار سفید رنگ به تن کنند و از داخل اتومبیلی در حال حرکت به سمت اوباما تیراندازی کنند.

ادم بروکز، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید با این که نقشه این دو مرد ظاهرا آماتوری بوده است و همچنین خطر جانی برای آقای اوباما خیلی جدی به نظر نمی رسد، مقامات آمریکایی معتقدند که متهمان قصد و همچنین تجهیزات لازم را برای انجام حمله ای علیه دانش آموزان سیاه پوست داشته اند.

مطالب مرتبط