آمریکا به تقاضای اصلاح پیمان امنیتی عراق پاسخ داد

سربازان آمریکایی در عراق
Image caption بنا به فرمان سازمان ملل سربازان آمریکایی تا پایان سال جاری میلادی اجازه دارند در عراق بمانند

دولت عراق می گوید که آمریکا به تقاضای این کشور برای اصلاح و تغییر پیمان امنیتی میان دو کشور پاسخ داده است. این پیمان آینده نظامیان آمریکایی در عراق را پس از سر رسیدن موعد فرمان سازمان ملل متحد در پایان امسال، تعیین می کند.

اما علی دباغ، سخنگوی دولت عراق، حاضر نشد جزئیات واکنش آمریکا را برملا کند.

عراق دو هفته پیش خواستار تغییر در پش نویس پیمان امنیتی شده بود. این تغییرات از جمله در ارتباط با مصونیت نظامیان آمریکایی از پیگردهای قانونی در عراق بوده است.

عراقی ها همچنین از آمریکایی ها خواسته اند که در این پیمان به طور جدی تر متعهد شوند که تا سال 2011 از عراق خارج خواهند شد و ضمانت دهند که از قلمرو عراق برای حمله به همسایگان این کشور استفاده نخواهند کرد.

یکی از سخنگویان سفارت آمریکا در بغداد روز پنجشنبه (6 نوامبر)، گفت که متن نهایی به دولت عراق داده شده است.

بنا به گفته او آمریکایی ها سهم خود را در قبال تهیه پیمان امنیتی انجام داده اند و اکنون بسته به عراق است که این "متن نهایی" را در پارلمان آن کشور به تصویب برساند.

اما اندرو نورت، گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید با توجه به این که مذاکرات میان دو طرف از زمانی که شش ماه پیش آغاز شد همواره با دشواری همراه بوده است، باید در نهایی بودن پیش نویس این پیمان تردید کرد.

دولت عراق خط مشی سخت گیرانه ای را در پیش گرفته است، به ویژه در مورد اختیارات قانونی اش در قبال نظامیان آمریکایی مستقر در عراق. دولت عراق می گوید اگر بر سر این موضوع توافقی صورت نگیرد، تصویب پیمان امنیتی در پارلمان غیرممکن خواهد بود.

گزارشگر بی بی سی معتقد است که آمریکایی ها حاضر نخواهند شد بیش از این روی این نکته کار کنند و آن را حوزه ای حساس توصیف کرده اند.

به دنبال حمله اخیر آمریکا به کشور سوریه، عراقی ها همچنین تقاضا کرده اند که در این پیمان قید شود که آمریکا از قلمرو عراق برای حمله به کشورهای هسایه استفاده نخواهد کرد.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید که فرصت رو به پایان است و این پیمان باید تا پایان امسال و پیش از سر رسیدن موعد فرمان سازمان ملل امضا شود. فرمان سازمان ملل تا پایان سال جاری میلادی به نظامیان آمریکایی اجازه داده است در کشور عراق باقی بمانند.

بر اساس پیش نویس پیمان امنیتی که آمریکا با آن موافق است، نیروهای آمریکایی اجازه خواهند داشت تا سال 2011 در عراق بمانند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که کسب یک مجوز جدید از سوی سازمان ملل متحد لزوما ساده ترین گزینه نیست.

برای تجدید مجوز سازمان ملل متحد به رای شورای امنیت نیاز است که تحلیلگران می گویند در این شرایط احتمال وتوی آن از سوی روسیه وجود دارد.

مطالب مرتبط