13:21 گرينويچ - جمعه 24 اکتبر 2008 - 03 آبان 1387

«اینترنت، دامت خدماته!»

"توی اتاق کارش پای کامپوتر نشسته است و چشمهایش را به جهان دوخته است"

توی اتاق کوچک کارم، یا توی اتاق کار کوچکم، پای کامپیوتر نشسته ام، انگشت سبّابه ام روی دستگاه کوچولویی به اندازه یک موش، و گاهی یک یا همه انگشتهایم روی شستیهای چیزی شبیه صفحه حروف ماشین تحریر، و چشمهایم دوخته به یک صفحه کوچک، شبیه صفحه تلویزیون، و در همین حالت، اهل هر چیزی که باشم، از مهمترین تحقیقهای علمی و فلسفی و مذهبی و اجتماعی و ادبی و هنری گرفته تا سیاحت در پنج قارّه عالم، از دیدن و شنیدن اخلاقی ترین و حلال ترین چیزها گرفته تا قبیح ترین و حرام ترین چیزها، و از هزاران هزار چیز دیگری که یک نفر هرگز نمی تواند فکرش را بکند و همه آنها را فقط همه آدمهای دنیا در مجموع می توانند فکرش را بکنند، روی همان صفحه کوچک روشن، با اشاره انگشتم جلو چشمهای من ظاهر می شوند.

برای شنیدن برنامه پایین را کلیک کنید

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


کی هست توی این دنیا که با اعتقاد و ایمان اقرار نکند که چنین کاری بزرگ ترین معجزه تاریخ زندگی آدمیزاد است، از عهد غارنشینی گرفته تا امروز که عهد پای کامپیوتر نشینی و سیر آفاق و انفس کردن است؟ به این معجزه می گویند "اینترنت". چه معنایی دارد؟ چه فرق می کند که معناش چه باشد؟ "نت" یعنی "شبکه" و "اینترنت" یعنی مجموعه شبکه های به هم پیوسته! می بینید که این اسم نمی تواند معنای بزرگ ترین معجزه تاریخ بشر باشد!

"معجزه به چیزهایی می گویند مثل تبدیل آب به شراب"


چه فرمودید؟ هی نگویم معجزه، چون علم هر کاری بکند، معجزه نیست؟ خوب، شما به این کار علم چه می خواهید بگویید که شایسته آن باشد؟ وقتی که خوب فکر می کنم، می بینم، به یک حساب، شما درست می گویید. به یک چنین چیزی که اسمش را گذاشته اند "اینترنت" و در موقع به کار افتادنش خداوندگار عالم در عرش با خرسندی لبخند زد و به سازندگان آن آفرین خواند، نمی شود گفت "معجزه". شوخی نیست! هنوز کسی ننشسته است، درست فکر بکند که "اینترنت" در این بیست، سی سال، چه کار کرده است که توانسته است گل سرسبد همه کارهایی باشد که آدمیزاد در دویست هزار سالی که از زمان میوه "شجره ممنوعه" خوردنش در یکی از جنگلهای افریقا می گذرد، کرده است؟

"دیکتاتوری پارلمانی، یعنی گرگ گوسفند نما"


بله، درست می فرمایید. به "اینترنت" نباید هی بگویم "معجزه". معجزه به چیزهایی می گویند مثل انداختن عصا به روی زمین و مار شدن آن، یا دست در جَیب یا جیب کردن و در آوردن نور سفید از انگشتها افشاندن، یا تبدیل کردن آب به شراب، یا چشم چند تا کور را بینا کردن، یا یک مرده را زنده کردن! معجزه معمولاً کاری بود که پیغمبرهای تا دو هزار و هشت سال پیش می کردند، برای اینکه به مردم ثابت کنند پیغمبرند! اینترنت که نیامده است چیز به خصوصی را ثابت کند تا به کاری که می کند، بگوییم "معجزه"! خدا هم خوشش نمی آید. اسم باید با مسمّی باشد! به همین دلیل "اینترنت" مثل "آفتاب" است. آفتاب آمد دلیل آفتاب!

"آدم و حوا و خوردن میوه شجره ممنوعه در یکی از جنگلهای افریقا"


می دانم که نمی دانید چه طور شد که یکدفعه به فکر ستایش کردن "اینترنت" افتادم! بله، خدمتتان عرض کنم که داشتم مطلبی می خواندم درباره یکی از دولتهای آفریقایی، دیدم با کارهایی که این دولت می کند، باید یک "دیکتاتوری" تمام عیار باشد، امّا دست بر قضا این کشور آفریقایی "پارلمان" و "انتخابات عمومی" هم دارد! پیش خودم گفتم، به این حکومت باید بگویند "دیکتاتوری پارلمانی"، که می شود "کوسه ریش پهن" که وجود خارجی ندارد. باورم نمی شد! به "گوگل فارسی" در "اینترنت" مراجعه کردم، دیدم در ارتباط با "دیکتاتوری پارلمانی" در حدود دو هزار و چهارصد مطلب دارد! این است "اینترنت" دامت خدماته!

آرشیو

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.