13:21 گرينويچ - جمعه 24 اکتبر 2008 - 03 آبان 1387

"قضیه کتاب مقدس و آکادمی علوم "

خداوندگار عالم و اشرف مخلوقات او، حضرت آدم، اثر "میکل آنژ"

دیروز داشتم کاغذ پاره هایم را تصفیه می کردم، چشمم افتاد به بریده ای از روزنامه "تایمز"، مال شش هفت ماه پیش. یک مقاله بود که دور عنوانش خط کشیده بودم. فکر کردم لابد به درد می خورده است که آن را نگهداشته ام. شروع کردم به خواندن آن.

عنوانش بود: "انجمن سلطنتی و قضیه اعتقاد به آفرینش عالم در شش روز".

می دانم که می دانید که "انجمن سلطنتی" در انگلستان چه هست و چه کار می کند. با وجود این مختصراً عرض کنم که این انجمن اسم اصلیش هست "انجمن سلطنتی برای پیشبرد علوم طبیعی"، یا در واقع "آکادمی علوم انگلستان"، که ربطی به "سلطنت" ندارد و رسماً در 28 نوامبر 1660میلادی تآسیس شد، یعنی در عهد "چارلز دوم"، مقارن دوره صفویه و سلطنت شاه عباس دوم و عهد "ملا محمد باقر مجلسی"، و یکی از معروفترین اعضای این آکادمی، در حدود دوقرن بعد از تآسیسش، "چارلز داروین" بود که اهل اعتقاد به "آفرینش عالم در شش روز" کتابهایش را می سوزاندند و از آفریدگار عالم می خواستند که سر به تنش نباشد.

برنامه این هفته را اینجا بشنوید

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


حالا، یعنی صد و بیست و شش سال بعد از مرگ "داروین" که دیگر کتابهایش را نمی سوزانند و به مجسمه اش احترام می گذارند، عالیجناب پروفسورمایکل ریس (Michael Reiss)، رئیس بخش آموزش و پرورش همین آکادمی علوم می آید، رسماً اعلام می کند که درست نیست بگوییم این ده در صد از محصلهای امروز که به آفرینش عالم و همه موجودات زنده در شش روز اعتقاد دارند، اشتباه می کنند یا عوضی حالیشان کرده اند، و باید این عقیده را که در کتاب مقدس آمده است، در کلاسهای علوم به عنوان یک نظریه معتبر تدریس بکنند!

می دانید که در کتاب مقدس خدا شش روز، از صبح تا شب، عالم هستی را خلق می کند و روز هفتم که کارخلقتش تکمیل شده است، استراحت می کند و این روز می شود روز مقدس.

خداوندگار عالم در حال آفرینش زمین و جانوران، اثر "جووانی بندِتو کاستیگلیونه"


بر اساس نسب نامه حضرت عیسی بن مریم، فاصله آفرینش حضرت آدم تا تولد حضرت عیسی علیه السلام به چند روایت در حدود 4000 سال است. از تولد عیسی بن مریم تا امروز هم که 2009 سال است.

این دور رقم را که جمع بزنیم، می شود 6009 سال، یعنی از زمانی که خدا همه کائنات را از نیستی به هستی آورد تا امروز، همه ش 6009 سال می گذرد. به همسایه انگلیسی گفتم: "اینجا که می گویند دموکراسی است و هر عقیده ای آزاد است! پس چرا دولت و همه همکارهای عالیجناب پروفسورمایکل ریس آن قدر از او انتقاد کردند و آن قدر تحت فشارش گذاشتند تا بیچاره ناچار شد، استعفا بدهد؟"

همسایه انگلیسی لبخندی زد و سرش را خاراند و دماغش را فین کرد و گفت: "آخر موزه علوم طبیعی لندن با کلیسا رقابت دارد و همین طور کشکی ادعا می کند که عمر زمین چهار هزار و ششصد میلیون سال است و دینوسورها در حدود 245میلیون سال پیش پیداشان شد و 180 میلیون سال پیش از بین رفتند! خوب معلوم است که این ادّعا ها با کتاب مقدس جور درنمی آید و توی کت کلیسا نمی رود! تازه این حرفها مال همین یکی دو قرن اخیر است و سابقه کتاب مقدس در حدود سه هزار سال، یعنی نصف عمر عالم هستی است!"

هبوط تدریجی انسان از دیدگاه علم تکامل


من هم سرم را خاراندم، اما لبخند نزدم و گفتم: "آدم نمی فهمد کی تو جدی حرف می زنی، کی شوخی می کنی!" همسایه انگلیسی گفت: «نه، من هیچوقت شوخی نمی کنم! فقط دلم می خواهد به کلیسا بگویم عزّت آسمانی خودش را حفظ کند و کاری به کار آکادمی علوم زمینی نداشته باشد!"


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.