فرمانده نیروی هوایی ژاپن برکنار می شود

ژنرال تاموگامی
Image caption رساله ژنرال تاموگامی درباره تاریخ مدرن در یک وبسایت منتشر شده بود

وزیر دفاع ژاپن می گوید فرمانده نیروی هوایی را پس از این اظهار نظر که کشورش در جنگ جهانی دوم یک نیروی متجاوز نبود از مقام خود برکنار خواهد کرد.

یاسوکازو هامادا گفت که دیدگاه ژنرال توشیو تاموگامی که در یک رساله منعکس شده بود با موضع رسمی این کشور در مورد جنگ مغایر است.

وی گفت: "بنابراین باقی ماندن او در این سمت درست نیست و من فورا او را برکنار خواهم کرد."

احتمال دارد که دیدگاه های این فرمانده ژاپنی بسیاری از همسایگان این کشور را خشمگین کند.

چین، کره شمالی، کره جنوبی و سایر کشورهای آسیایی خاطرات تکان دهنده ای از عملیات نظامی و حکومت استعماری ژاپن دارند.

ژاپن در سال 1995 نسبت به اعمال جنگی خود ابراز پشیمانی کرد و 10 سال بعد مجددا بابت آن عذر خواست.

آقای هامادا گفت که دولت ژاپن با برکناری فوری این ژنرال، روشن می سازد که در این دیدگاه ها با او شریک نیست؛ نظراتی که به گفته وی می تواند باعث جنجال در میان ملل آسیایی شود.

آقای هامادا به کنفرانسی خبری گفت: "آنچه او گفته است در شان رئیس نیروی هوایی نیست. او نباید در پست خود باقی بماند."

ژنرال تاموگامی، 60 ساله، رئیس ستاد نیروی هوایی ژاپن است.

وی در رساله ای با موضوع "نگاه های واقعی تاریخ مدرن" نوشت: "حتی امروز، بسیاری هستند که فکر می کنند که "تجاوزات" کشور ما باعث رنج غیرقابل تحملی برای کشورهای آسیایی در جریان جنگ آسیای شرقی بزرگتر شد."

"اما باید تشخیص دهیم که بسیاری از کشورهای آسیایی نگاهی مثبت به جنگ آسیای شرقی بزرگتر دارند... این مسلما یک اتهام کاذب است که گفته شود کشور ما یک کشور متجاوز بود."

جنگ جهانی دوم در منطقه آسیا از سوی کسانی که آن را تلاشی از سوی ملل آسیایی برای استقلال از قدرت های غربی می دانستند "جنگ آسیای شرقی بزرگتر" خوانده می شود.

ژنرال تاموگامی گفت که اقدام نظامی ژاپن در چین در اوایل قرن بیستم با تکیه بر معاهدات موجود انجام شد و اینکه شبه جزیره کره در جریان حکومت استعماری 1910 تا 1945 "مرفه و امن" بود.

وی همچنین استدلال کرد که ژاپن در آن زمان از سوی فرانکلین رزولت رئیس جمهور وقت آمریکا به جنگ کشیده شد.

نخست وزیر ژاپن اظهارات ژنرال تاموگامی را نامناسب خوانده است. ژاپن پس از شکست در جنگ جهانی دوم حق شروع جنگ را نفی کرد. این کشور ارتش خود را نیروی دفاع از کشور می خواند.

اما خبرنگاران می گویند که علیرغم موضع گیری های صلح جویانه ژاپن، همسایگان آن را برای پدیدار شدن علائم نظامی گری به دقت زیر نظر دارند.