اهمیت انتخابات آمریکا برای جهان چیست؟

اوباما و مک کین
Image caption با وجود تضعیف موقعیت آمریکا در پی دو جنگ، این کشور هنوز بازیگر عمده ای در معادلات جهانی به شمار می رود

انتخابات امسال ریاست جمهوری در آمریکا اهمیت ویژه ای برای کشورهای دیگر دنیا دارد. این اهمیت تنها به دلیل احتمال پیروزی باراک اوباما، سناتور سیاهپوست از ایالت ایلینوی نیست، بلکه به خاطر همزمانی این انتخابات با رویدادهای مهم دیگر در جهان است.

از جمله این رویدادها بحران اقتصادی جهانی و درگیری بودن آمریکا در دو جنگ، یکی در افغانستان و دیگری در عراق است. این رویدادها بیش از هر زمان دیگر منجر به تضعیف ادعاهای آمریکا مبنی بر رهبری جهان شده است.

تبلیغات انتخاباتی امسال مملو از شگفتی بوده است. اولین شگفتی این بود که باراک اوباما موفق شد بر رقیب خود هیلاری کلینتون پیروز شود و نامزدی حزب دموکرات را به دست آورد.

سناتور مک کین، رقیب او از حزب جمهوریخواه نیز موفقیتی ناگهانی را از آن خود کرد، به طوری که نه تنها نامزدی حزب را به دست آورد بلکه حضورش سبب شد مبارزه برای راهیابی به کاخ سفید، بسیار تنگاتنگ شود.

البته این انتخابات ممکن است یک شگفتی دیگر هم داشته باشد. ناظران و تحلیلگران از همه جناح ها تاکید می کنند که قدرت اقتصادی آمریکا دچار افول شده و قدرت های جدیدی مانند هند و چین به منصه ظهور خواهند رسید و دیگر تاریخ مصرف وضعیت سابق جهان سر رسیده است. واقعیت ساده این است که صرفنظر از اینکه چه کسی که در این انتخابات پیروز شود، آمریکا هنوز هم در معادلات جهانی مهم خواهد بود.

دو نامزد انتخاباتی آمریکا تفاوت های زیادی به لحاظ دیدگاهشان نسبت به جهان با یکدیگر دارند. مک کین طرفدار کاربرد سیاست زور بین کشورهاست. او می خواهد که آمریکا کشورهای بیشتری را با اقدامات خود همراه کند و اگر این امر میسر نشد، او معتقد است که آمریکا باید به اندازه ای قدرت داشته باشد که در صورت لزوم روی پای خودش بایستد و حتی به تنهایی حمله ای انجام دهد.

باراک اوباما نظری کاملا متفاوت دارد؛ دیدگاهی که متعلق به نسلی دیگر است. او حل مشکلات جهانی مانند تغییرات آب و هوا، بیماری های همه گیر، گسترش سلاح های هسته ای و غیره را نیازمند تلاشی جمعی و بین المللی می داند. به اعتقاد او این مشکلات نمی توانند توسط یک کشور، هر چقدر هر که قوی باشد، حل شود.

واقعیت این است که هر کسی که برنده این انتخابات شود، ممکن است لازم باشد هر دو دیدگاه را پیاده کند. در واقع هر چند که مسائلی چون بحران اقتصادی، زندان گوانتانامو، و جنگ عراق موقعیت آمریکا را تضعیف کرده است ولی این کشور همچنان یک بازیگر اصلی در نظام جهانی است.

بزرگترین چالش آمریکا کمک به ایجاد نهادهای تازه ای برای حاکمیت جهانی است؛ اقدامی که آمریکا پس از سال 1945 انجام داد. البته واشنگتن امروز نمی تواند مانند آن روزگار این کار را به تنهایی انجام دهد و تا زمانی که رئیس جمهور بعدی آمریکا نقشی اساسی در این زمینه ایفا نکند، این کار اصلا انجام پذیر نیست.

مطالب مرتبط