رای گیری در انتخابات تاریخی آمریکا آغاز شد

مردم برای رای دادن ساعت ها در صف انتظار می کشند
Image caption مردم برای رای دادن ساعت ها در صف انتظار می کشند

کار مراکز رای گیری در آمریکا در روزی که آمریکایی ها رئیس جمهوری جدید خود انتخاب می کنند، آغاز شده است.

سرانجام پس از ماه ها مبارزات انتخاباتی، مردم آمریکا امروز بین باراک اوباما از حزب دموکرات و جان مک کین از حزب جمهوریخواه، یک نفر را به عنوان کسی که برای چهار سال آینده بر این کشور ریاست خواهد کرد، انتخاب خواهند کرد.

به دنبال دو هفته رای گیری های پیش از موعد با فرارسیدن روز اصلی انتخابات، چهارم نوامبر، اولین مراکز رای گیری در ایالات واقع در سواحل شرقی آمریکا به روی مردم گشوده شده اند و ایالاتی که در منتها علیه غرب آمریکا قرار دارند در چند ساعت آینده کار خود را آغاز خواهند کرد.

این در حالی است که رای گیری در روستای کوچک "دیکسویل ناچ" نیوهمشایر به پایان رسیده است.

در این روستای کوچک آقای اوباما با پانزده رای در مقابل شش رایی که به جان مک کین داده شد، برنده شده است.

آخرین ایالاتی که به خیل رای دهندگان خواهند پیوست ایالات آلاسکا و هاوایی خواهند بود.

Image caption علام نتیجه آرا در روستای دیکسویل ناچ

مقامات آمریکایی انتظار دارند که بعد از 29 میلیون نفری که در رای گیری های پیش از موعد شرکت کرده اند امروز نیز مراکز رای گیری شاهد هجوم بی سابقه رای دهندگان باشند. کیم قطاس، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید اگر بنا بر انتظارات 135 میلیون نفر روز سه شنبه قصد رای دهی داشته باشند، صف مراکز رای گیری بسیار طولانی خواهد بود و دادن رای ساعت های طول خواهد کشید.

اغلب نظرسنجی ها حاکی است که باراک اوباما از جان مک کین جلوتر است. گفته شده است که ممکن است او در ایالات تعیین کننده اوهایو و پنسیلوانیا پیروز شود.

دو رقیب انتخاباتی روز گذشته آخرین تلاش های خود را برای کسب مقام ریاست جمهوری آمریکا صورت دادند و امروز هر گونه تبلیغات انتخاباتی ممنوع است.

پس از یکی از پرهزینه ترین مبارزات انتخاباتی در تاریخ آمریکا، یکی از این دو نفر در روز سه شنبه به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا انتخاب خواهد شد.

ستاد انتخاباتی هر دو نامزد بر لزوم تشویق مردم به رای دادن در ایالت هایی که تعادل میان طرفداران حزب جمهوریخواه و دموکرات برقرار است، آگاهند.

در آمریکا رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب نمی شود بلکه در سیستمی به نام کالج انتخاباتی برگزیده می شود.

براساس این سیستم در واقع هر ایالت به طور جداگانه رای گیری برگزار می کند. یکی از اهداف بنیانگذاران آمریکا از طراحی این سیستم حفظ اهمیت ایالات در انتخابات بوده است تا نامزدها فقط بر شهرها و مراکز پرجمعیت تمرکز نکنند.

نامزدی که در هر ایالت بیشترین آرا را به دست آورده باشد مجموع آرا کالج انتخاباتی آن ایالت را به دست می آورد و کسی که 270 رای جمع آوری کند، به ریاست جمهوری خواهد رسید. ملاک تعیین تعداد آرای کالج هر ایالت جمعیت آن است.

برای مثال اوهایو که سال 2004 به جورج بوش رای داد دارای 20 رای در کالج انتخاباتی است که آن را به یکی از بزرگترین ایالات غیرقابل پیش بینی تبدیل می کند. پنسیلوانیا 21 رای در کالج انتخاباتی دارد و در سال 2004 به دموکرات ها تعلق گرفت.

مطالب مرتبط