اوباما برای تشکیل دولت آماده می شود

اوباما
Image caption باراک اوباما تا روز 20 ژانویه فرصت دارد اعضای ارشد دولت خود را انتخاب کند

باراک اوباما در اولین گام برای تشکیل دولت از رام امانوئل، مشاور رئیس جمهور سابق آمریکا بیل کلینتون، خواسته است ریاست کارکنان کاخ سفید را به عهده گیرد.

همچنین انتظار می رود نامزد دموکرات ها که در انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه پیروز شد به زودی فردی را به عنوان وزیر خزانه داری معرفی کند.

رئیس جمهور منتخب تا روز 20 ژانویه - 75 روز دیگر -که مراسم تحلیف برگزار می شود فرصت دارد مقام های ارشد دولت خود را انتخاب کند. جورج بوش رئیس جمهور آمریکا قول همکاری کامل در جریان جابجایی قدرت را داده است.

آقای اوباما با پیروزی قاطع مقابل جان مک کین نامزد جمهوری خواهان، به اولین سیاهپوستی بدل شد که به مقام ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شده است.

گمانه زنی ها حاکیست که آقای اوباما از رابرت گیتس وزیر دفاع کنونی خواهد خواست همچنان در پست خود باقی بماند.

آقای گیتس مورد احترام هر دو حزب است و به گفته ناظران حضور او به معنی تمایل آقای اوباما برای دادن رنگی فراجناحی به دولت بعدی است.

اما جین اوبرایان خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید رام امانوئل نماینده ایلینوی در مجلس نمایندگان، چهره ای است که از سوی جمهوری خواهان به خاطر رفتار شدیدا حزب گرایانه مورد انتقاد بوده است.

از وی به عنوان یکی از طراحان پیروزی دموکرات ها در انتخابات سال 2006 کنگره نام برده می شود. اگر رام امانوئل مقام پیشنهادی ریاست کارکنان کاخ سفید را بپذیرد مسئول بخش اعظم مدیریت داخلی دولت تازه خواهد شد.

منتقدان می گویند که انتصاب وی می تواند جناح بندی های حزبی را تشدید کند نه ترمیم؛ مساله ای که آقای اوباما قول آن را داده است.

از سوی دیگر پست وزارت خزانه داری با توجه به وضعیت نابسامان اقتصادی، یکی دیگر از سمت های کلیدی دولت جدید خواهد بود.

چهره های محتمل برای این پست شامل لری سامرز، وزیر پیشین خزانه داری در دوره بیل کلینتون و رئیس سابق دانشگاه هاروارد، و تیموتی گایتر رئیس کنونی بانک مرکزی ایالت نیویورک است.

جاستین وب خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که آمریکایی ها با انتخاب باراک اوباما دو پیام روشن فرستاده اند: اینکه عمیقا از وضعیت موجود ناراضی هستند؛ و اینکه در را به روی گذشته نژادپرستانه این کشور بسته اند.

روز سه شنبه همچنین کل کرسی های مجلس نمایندگان و یک سوم از 100 کرسی مجلس سنا به رای گذاشته شد.

دموکرات ها اکثریت خود در سنا را به اندازه پنج کرسی افزایش دادند اما به 60 کرسی که برای غالب آمدن بر کارشکنی احتمالی حزب مخالف لازم بود نرسیدند.

آنها همچنین اکثریت خود در مجلس نمایندگان را به اندازه 20 کرسی افزایش دادند که شمار آنها را به 252 نماینده در مقابل 173 نماینده برای جمهوری خواهان می رساند.

مطالب مرتبط