تکذیب حمایت اوباما از طرح دفاع موشکی آمریکا

موشک آمریکایی
Image caption دولت آمریکا می خواهد یک سپر دفاع موشکی جهانی برای مقابله با کشورهای "یاغی" وجود داشته باشد

مشاور سیاست خارجی باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا می گوید آقای اوباما در جریان مذاکره تلفنی با رئیس جمهوری لهستان قول نداده است که از برنامه استقرار موشک های سیستم دفاعی آمریکا در خاک لهستان حمایت کند.

اظهارات دنیس مک دونا، پس از آن بود که دفتر لخ کازینسکی، رئیس جمهوری لهستان اعلام کرد که آقای اوباما در جریان مذاکره تلفنی این قول را به آقای کازینسکی داده است.

موضوع حمایت باراک اوباما از استقرار موشک های آمریکایی در لهستان، روز گذشته در سایت اینترنتی متعلق به رئیس جمهوری لهستان انتشار یافته بود.

لخ کازینسکی در این سایت نوشته بود که آقای اوباما به اهمیت مشارکت استراتژیک لهستان و آمریکا تاکید کرده و ابراز امیدواری کرده بود که همکاری سیاسی و نظامی دو کشور ادامه یابد.

در این سایت همچنین نوشته شده بود که آقای اوباما گفته است پروژه دفاع موشکی ادامه خواهد یافت.

دنیس مک دونا می گوید در حالی که آقای اوباما درباره دفاع موشکی با رئیس جمهوری لهستان صحبت کرده و لی تعهدی در این باره نداده است.

استدلال دولت جورج بوش برای استقرار موشک های آمریکایی در اروپا این بود که این موشک ها برای مقابله با تهدیدهای برخی کشورها از جمله ایران، لازم است ولی روسیه می گوید این موشک ها روسیه را هدف قرار خواهند داد.

هفته گذشته، دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که کشورش در پاسخ به طرح دفاع موشکی آمریکا، موشک هایی با برد کوتاه ( موشک اسکندر) را در غرب این کشور مستقر می کند.

آقای مدودف گفت موشک های اسکندر در پایگاه مرزی کالینینگراد ( واقع بین لهستان و لیتوانی) استقرار خواهد یافت تا در صورت لزوم حمله موشک های آمریکایی را خنثی کند.

آقای مدودف افزود روسیه در صورت لزوم، استفاده از امکانات نیروی دریایی خود را هم مد نظر قرار خواهد داد.

آقای مدودف، در اولین سخنرانی سالانه اش برای مردم روسیه از زمان به قدرت رسیدن در ماه مه گفت که روسیه همچنین قصد دارد سیستم دفاعی آمریکا را با پارازیت الکترونیکی مختل کند.

روسیه، سیستم دفاع موشکی آمریکا را که قرار است در لهستان و جمهوری چک مستقر شود، تهدیدی برای امنیت خود می داند.

دمیتری مدودف همچنین ابراز امیدواری کرده که باراک اوباما، روابط با روسیه را ترمیم کند.

برخی تحولات از جمله جنگ روسیه و گرجستان، موجب بروز تنش هایی در روابط دو کشور شده است.

رئیس جمهوری روسیه اخیرا آمریکا را به خاطر بحران اخیر در گرجستان سرزنش کرده و گفته بود جنگ ماه اوت روسیه و گرجستان بر سر اوستیای جنوبی نتیجه "غرور و خودبینی" سیاست خارجی آمریکا بود.

آقای مدودف تاکید کرده که روسیه از قفقاز عقب نخواهد نشست و هشدار داده که در صورت لزوم این کشور به اقدامات متقابل و تلافی جویانه دست خواهد زد.

مطالب مرتبط