تاکید اوباما و مک کین بر همکاری با یکدیگر

اوباما و مک کین
Image caption باراک اوباما و جان مک کین بر همکاری با هم تاکید کردند

باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا و جان مک کین، رقیب جمهوری خواه او بر همکاری با یکدیگر در "دوره جدیدی از اصلاحات" برای بازگرداندن اعتماد عمومی به دولت تاکید کرده اند.

آقای اوباما و سناتور مک کین برای نخستین بار پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در شیکاگو دیدار می کردند.

آقای مک کین پس از این دیدار گفت که به طور مشخص در پی کمک به دولت آقای اوباما است اما نه او و نه آقای اوباما اشاره ای به نقش احتمالی سناتور مک کین در دولت جدید آمریکا نکردند.

آقای اوباما پیش از این از حضور جمهوری خواهان در دولت خود خبر داده بود اما به گفته جیمی کوماراسامی، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، به نظر نمی رسد آقای مک کین از گزینه های عضویت در کابینه جدید آمریکا باشد.

در این حال، به گفته آقای کوماراسامی تلاش باراک اوباما برای اقدام فراجناحی برای مقابله با بحران مالی در آمریکا بدون کمک سناتور مک کین دچار مشکل خواهد شد.

'چالش های اساسی'

بیانیه مشترکی که پس از دیدار باراک اوباما و جان مک کین منتشر شد، از گفتگوی پربار دو طرف درباره ضرورت ایجاد دوره جدیدی از اصلاحات در آمریکا خبر داد.

بر اساس این بیانیه دو طرف امیدوار هستند در ماه های پیش رو با همکاری یکدیگر بتوانند به چالش های اساسی آمریکا مانند بحران مالی، تغییر الگوی مصرف انرژی و حفاظت از امنیت آمریکا رسیدگی کنند.

کارشناسان با اشاره به سابقه همکاری فراجناحی آقای مک کین با دموکرات ها در مجلس سنا، او را شخصیتی محوری برای همکاری کنگره آمریکا با دولت آقای اوباما می دانند.

بر این اساس، اجرای موفق طرح های بلندپروازانه اقتصادی و اجتماعی باراک اوباما به همکاری سناتور مک کین نیاز خواهد داشت.

آقای اوباما پیش از دیدار با سناتور مک کین به خبرنگاران گفته بود قصد دارد از او به خاطر خدماتی که کشور کرده، تشکر کند.

مطالب مرتبط