رابرت گیتس در راس پنتاگون باقی می ماند

رابرت گیتس
Image caption آقای گیتس که سال 2006 جایگزین رامسفلد شد مورد احترام بسیاری در واشنگتن بوده است

به گزارش برخی رسانه ها در آمریکا رابرت گیتس وزیر دفاع این کشور قرار است پس از روی کار آمدن باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب، همچنان در پست خود باقی بماند.

آقای گیتس در سال 2006 پس از کنار رفتن دونالد رامسفلد، وزیر دفاع جنجال برانگیز آمریکا، هدایت پنتاگون را به عهده گرفت و بر تغییر استراتژی جنگ در عراق نظارت کرد.

"ای بی سی نیوز" و وبسایت "پولیتیکو" به نقل از مقام ها گزارش داده اند که آقای گیتس برای دست کم یک سال نخست دولت اوباما در پست خود باقی خواهد ماند.

آقای اوباما قرار است 20 ژانویه زمام امور را به دست گیرد. بنابه گزارش ها وی روز چهارشنبه سومین کنفرانس خبری خود طی سه روز را برگزار خواهد کرد.

یک دستیار اوباما گفت که تمرکز این کنفرانس بر مسائل اقتصادی خواهد بود. آقای اوباما در کنفرانس خبری روز سه شنبه اعضای اصلی تیم اقتصادی خود را معرفی کرد.

"ای بی سی" و "پولیتیکو" گفتند که ژنرال جیمز جونز - فرمانده سابق نیروهای آمریکایی و ناتو در اروپا - به عنوان مشاور امنیت ملی معرفی خواهد شد.

به گزارش وبسایت پولیتیکو (Politico.com) انتظار می رود که آقای اوباما اوایل هفته آینده رسما نام اعضای تیم امنیت ملی را اعلام کند.

تحلیلگران پیش بینی می کردند که آقای گیتس، 65 ساله، که زمانی مدیر سازمان اطلاعات مرکزی بود احتمالا به درخواست اوباما در پست خود باقی خواهد ماند چرا که وی مورد احترام اعضای هر دو حزب اصلی آمریکاست و وجود او منعکس کننده ماهیت فراجناحی دولت بعدی خواهد بود.

دفتر آقای اوباما هنوز این گزارش ها را تایید نکرده است.

پیشتر گزارش شد که قرار است پست وزارت خارجه به هیلاری کلینتون همسر رئیس جمهور سابق آمریکا و رقیب اوباما در دور مقدماتی انتخابات 2008 واگذار شود و اینکه او انتصاب در این پست را پذیرفته است.

دفتر خانم کلینتون در سنا هفته پیش تنها گفت که گفتگوها در این زمینه "کاملا روی غلطک" است اما قطعی بودن انتصاب را تایید نکرد.

مطالب مرتبط