گروه اسرائیلی: ارتش طی ۷ سال دو هزار فلسطینی را کشته است

یک گروه حقوق بشری اسرائیل می گوید اسرائیل بیش از دو هزار شهروند غیر نظامی فلسطینی را طی هفت سال کشته است.

گروه "ییش دین" می گوید که این تعداد فلسطینی طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ میلادی کشته شده اند اما تنها در سیزده مورد علیه سربازان اقامه دعوی شده است.

این گروه حقوق بشری می گوید تنها پنج سرباز اسرائیلی به علت مشارکت در مرگ شهروندان غیرنظامی فلسطینی محکوم شده اند.

ارتش اسرائیل در پاسخ گفته است که نمی توان از طریق آمار و ارقام در مورد استانداردهای اخلاقی این نهاد نتیجه گیری کرد.

"ییش دین" می گوید از زمان آغاز قیام (انتفاضه) دوم فلسطینی ها، بیش از ۱۲۰۰ مورد تحقیق بر روی سربازان اسرائیلی صورت گرفته اما تنها در ۷۸ مورد علیه سربازانی که در کشتار غیر نظامیان دست داشتند، اتهامی مطرح شده است.

این گروه حقوق بشری، گزارش خود را بر مبنای آمار ارتش اسرائیل تهیه کرده است.

در گزارش این گروه آمده حتی در مواردی که سربازان اسرائیلی مقصر شناخته شدند، حکم صادر شده برای این سربازان با عمل انجام شده تناسب نداشته است.

به گفته ییش دین، در موردی که یک سرباز اسرائیلی، یک شهروند غیرنظامی فلسطینی را از فاصله نزدیک با گلوله لاستیکی کشت و این اقدام از سوی وزیر دفاع اسرائیل علنا مورد انتقاد قرار گرفت، در نهایت به محکومیتی جزئی مانند " رفتار نامناسب" منجر شد. تنها در چهار مورد سربازان اسرائیلی به اتهام قتل و آدم کشی محکوم شدند.

گروه حقوق بشری "ییش دین" که بر وضعیت حقوقی فلسطینیان در کرانه غربی اشغالی و غزه نظارت می کند در سال ۲۰۰۵ تاسیس شده است. این گروه به ادامه نقض حقوق فلسطینی ها در اراضی اشغالی معترض است.

'ترور افراد تحت تعقیب'

در همین حال روزنامه اسرائیلی هاآرتص در شماره امروز خود گزارشی را منتشر کرده که در آن گفته شده سربازان اسرائیلی به توصیه های دادگاه عالی در مورد پیگیری افراد تحت تعقیب فلسطینی عمل نمی کنند.

در این گزارش آمده که نیروهای دفاعی اسرائیل، ترور افراد در کرانه غربی را تائید کرده اند در حالی که این امکان وجود داشت که این افراد بازداشت شوند. این گزارش می گوید افسران عالی رتبه اسرائیلی مجوز قتل این افراد را صادر کرده اند، حتی در شرایطی که امکان کشته شدن افراد بی گناه نیز وجود داشت.

مطالب مرتبط