آتش بس شکننده حماس و اسرائیل

Image caption شش سرباز اسرائیلی در این حمله مجروح شدند

یک قرارگاه ارتش اسرائیل در نحل اوز در نقطه صفر مرزی با نوار غزه روز شنبه زیر آتش خمپاره شبه نظامیان فلسطینی قرار گرفت. شش سرباز اسرائیلی در این حمله مجروح شدند که حال سه نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

در فراسوی مرز و بر فراز تپه های مشرف به این قرارگاه، منازل فلسطینیان ساکن غزه در دید رس هستند و تقریبا دیوار به دیوار این قرارگاه مرزی به نظر می رسند. با توجه به مسدود بودن مرزهای غزه، هیچ خودرویی از این مسیر عبور نمی کند.

در ساعت اولیه بامداد روز یکشنبه، نیروهای اسرائیلی با نفوذ به نوار غزه، با یک گروه از شبه نظامیان فلسطینی به تبادل آتش پرداختند که در نتیجه آن سه نفر از اعضای کمیته های مقاومت مردمی فلسطین مجروح شدند. مقامات محلی زخمی شدن این افراد را تائید کرده اند.

همچنین امروز رادیو اسرائیل اعلام کرد که یک فروند موشک قسام به شهرک سدروت اصابت کرده اما خسارات یا تلفاتی بر جای نگذاشته است. ساعاتی بعد سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل در پاسخ به استعلام دفتر بی بی سی در بیت المقدس، تعداد موشکهای اصابت کرده را دو فروند اعلام کرد.

با ادامه تبادل آتش بین دو طرف، آتش بسی که با میانجیگری مصری ها از نوزدهم ژوئیه بین اسرائیل و حماس برقرار شده بود، هر لحظه متزلزل تر می شود و معاون وزیر دفاع اسرائیل روز یکشنبه تهدید کرد که احتمال یک حمله گسترده به نوار غزه تقویت شده است.

نزدیک سه هفته است که اسرائیل با بستن مرزها، انتقال کمکهای بشردوستانه به نوار غزه را متوقف کرده و در این مدت، تنها سه روز به کاروانهای امداد رسانی اجازه عبور داده است. اسرائیل مدعی است که این اقدام را در واکنش به شلیک موشک از غزه به داخل خاک این کشور انجام می دهد.

مطالب مرتبط