فلسطینیها آتش بس با اسرائیل را بررسی می کنند

یکی از فلسطینیانی که امروز توسط اسرائیل کشته شد
Image caption یکی از فلسطینیانی که امروز توسط اسرائیل در نزدیکی گذرگاه رفح کشته شد

جنبش فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، گفته است که به زودی گفتگوهایی را با جناح های دیگر فلسطینی آغاز می کند تا در مورد تمدید آتش بس با اسرائیل تصمیمی اتخاذ شود.

مدت این آتش بس شکننده که در ماه ژوئن امسال منعقد شد، در اواخر ماه جاری میلادی به پایان می رسد.

در همین حال، گزارش های روز سه شنبه (2 دسامبر)، از نوار غزه حاکی است دو فلسطینی در یک حمله هوایی اسرائیل کشته شده اند. بنابر گزارش ها، این حمله شمار زیادی نیز مجروح بر جای گذاشته است.

این حادثه در نزدیکی گذرگاه رفح در جنوب غزه رخ داد و هویت فلسطینیانی که کشته شده اند هنوز اعلام نشده است.

ادامه درگیری ها

آتش بس در هفته های اخیر توسط اسرائیل و همچنین فلسطینی ها بارها نقض شده است.

فلسطینی ها اسرائیل را متهم کرده اند که با بستن گذرگاه های مرزی غزه و همچنین اقدام به حمله به این منطقه در ماه گذشته، آتش بس را نقض کرده اند. در حمله ماه گذشته اسرائیل به غزه شمار زیادی پیکارجوی فلسطینی کشته شدند.

در مقابل، اسرائیل می گوید که فلسطینی ها نتوانسته اند از حملات موشکی پیکارجویان به اسرائیل جلوگیری کنند و از به اجرا درآمدن آتش بس به عنوان فرصتی برای طرح ریزی حملات آتی استفاده کرده اند.

روز شنبه (29 نوامبر)، قرارگاه ارتش اسرائیل در نحل اوز در نقطه صفر مرزی با نوار غزه زیر آتش خمپاره شبه نظامیان فلسطینی قرار گرفت. شش سرباز اسرائیلی در این حمله مجروح شدند که حال سه نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

با ادامه تبادل آتش بین دو طرف، آتش بسی که با میانجیگری مصری ها از نوزدهم ژوئیه بین اسرائیل و حماس برقرار شده بود، هر لحظه متزلزل تر می شود و معاون وزیر دفاع اسرائیل روز یکشنبه تهدید کرد که احتمال یک حمله گسترده به نوار غزه تقویت شده است.

نزدیک سه هفته است که اسرائیل با بستن مرزها، انتقال کمک های بشردوستانه به نوار غزه را متوقف کرده و در این مدت، تنها سه روز به کاروان های امداد رسانی اجازه عبور داده است. اسرائیل مدعی است که این اقدام را در واکنش به شلیک موشک از غزه به داخل خاک این کشور انجام می دهد.

مطالب مرتبط