اجلاس ناتو برای بحث درباره عضویت گرجستان و اوکراین

سربازان گرجی در اوستیای جنوبی-آرشیو
توضیح تصویر،

نیروهای گرجستان در ماه اوت گذشته از اوستیای جنوبی بیرون رانده شدند

وزیران امور خارجه کشورهای عضو پیمان ناتو در بروکسل تشکیل جلسه داده اند تا درباره از سرگیری همکاری با روسیه و نیز روابط نزدیک تر این پیمان با گرجستان و اوکراین بحث و گفتگو کنند.

در پی جنگ گرجستان با روسیه در ماه اوت گذشته، همکاری پیمان ناتو با روسیه متوقف شد.

این جنگ همچنین موجب مطرح شدن این سئوال ها شد که آیا گرجستان با توجه به مناقشات ارضی خود آماده پیوستن به ناتو هست یا این که وضعیتش بیش از حد بحرانی و متلاطم است.

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان به غرب هشدار داده که بازگشت به روابط سابق با روسیه، بدون این که این کشور ناچار به جوابگویی در مورد عملیاتش در گرجستان شود، ریسک بسیار بزرگی است.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا در این نشست گفت که او از تلاش برای بهبود روابط با روسیه حمایت می کند ولی افزود که در مورد بعضی مسائل، مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.

کاندولیزا رایس در مورد همکاری نظامی با روسیه هشدار داد.

آمریکا و بسیاری از اعضای جدیدتر اتحادیه اروپا، خواستار روابط نزدیک تر هستند ولی آلمان، فرانسه و ایتالیا محتاط بوده و از این نگرانند که ممکن است روابط نزدیک تر پیمان ناتو با گرجستان و اوکراین، موجب ایجاد تنش با روسیه شود.

روسیه با پیوستن این دو کشور به پیمان ناتو به شدت مخالفت می کند.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان می گوید او دلیلی برای فراتر رفتن از توافقی که در اجلاس سابق ناتو حاصل شد، نمی بیند.

در اجلاس مورد بحث برقراری روابط نزدیک تر پیمان ناتو با گرجستان و اوکراین رد شده بود.

خبرنگار بی بی سی در امور دیپلماتیک می گوید روشن است که این دو کشور در آینده نزدیک به عضویت ناتو در نخواهند آمد و اعضای ناتو از این که اختلاف نظر موجود به صورت یک شکاف و اختلاف دائم در آید، اجتناب خواهند کرد.