یادبود بیستمین سالگرد زلزله مهیب ارمنستان

مردم ارمنستان در مراسم یادبود بیستمین سالگرد زلزله ای که باعث مرگ بیش از بیست هزار نفر از مردم این کشور شد شرکت کرده اند.

این زلزله با شدت 6.9 در مقیاس ریشتر در دسامبر 1988 اتفاق افتاد و طی آن پانزده هزار نفر نیز زخمی شدند. زلزله باعث خرابی چند شهر از جمله گیومری و اسپتاک شد و بیش از نیم میلیون نفر نیز بی خانمان شدند.

زلزله در شهر گیومری ( لنیناکان در زمان شوروی) در هفت دسامبر 1988 در ساعت بیست دقیقه به دوازده اتفاق افتاد. در این زمان کودکان در مدارس و کارگران در کارخانه ها بودند. شاهدان عینی می گویند این ساختمان ها در همان ابتدا فرو ریختند چون بنای مستحکمی نداشتند.

میخائیل گورباچف، آخرین رئیس جمهور شوروی سابق ضمن بازدید از مناطق زلزله زده، خواهان کمک های فوری جامعه جهانی به ارمنستان شد که در آن زمان یکی از جمهوری های اتحاد شوروی را تشکیل می داد. این درخواست شوروی از زمان پایان جنگ جهانی دوم، بی سابقه بود.

آقای گورباچف اولین وظیفه همگان را نجان جان افرادی دانست که در زیر آوار بودند.

بسیاری در غرب در ابتدا از سرعت عمل کند مقام های شوروی در امدادرسانی به مردم ارمنستان انتقاد می کردند اما آقای گورباچف کاری کرد که از زمان پایان جنک جهانی دوم بی سابقه بود. او خواهان دریافت کمک های بین المللی شد. ارسال کمک های کشورهای اروپایی و آمریکا به ارمنستان منجر به گشایش روابط غرب با شوروی سابق شد.

به گمان بسیاری این رویداد تاثیر زیادی بر پایان جنگ سرد و فروپاشی شوروی سابق داشت.

با گذشت بیست سال جمیعت ارمنستان افزایش یافته و اقتصاد این کشور نیز توسعه یافته است. شهرهای آسیب دیده بازسازی شده اند اما ارمنستان که محصور در خشکی است کماکان به شدت به روسیه وابسته است.

ارمنستان در پایان جنگ جهانی اول به عنوان یک جمهوری استقلال خود را اعلام کرد ولی در آغاز دهه ۱۹۲۰، توسط انقلابیون بلشویک جزو اتحاد جماهیر شوروی شد.

به دنبال فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱، ارمنستان استقلال خود را بازیافت.