آمریکا عملیات پاکستان علیه پیکارجویان را ستود

بمبئی
Image caption حمله اخیر به بمبئی بیش از 170 کشته برجای گذاشت

کاخ سفید آمریکا عملیات تازه ارتش پاکستان علیه پیکارجویان را ستوده است. این عملیات در پی حملات هفته گذشته به بمبئی صورت گرفته است.

دانا پرینو، سخنگوی کاخ سفید آمریکا عملیات پاکستان را گام هایی مثبت خواند ولی افزود که پاکستان باید برای جلوگیری از تکرار حملات، با هند همکاری بیشتری داشته باشد.

پیشتر، گزارش شده بود که نیروهای پاکستانی در حوالی مظفر آباد، مرکز کشمیر تحت کنترل پاکستان، عملیاتی انجام داده اند.

طبق این گزارش ها نیروهای دولتی پاکستان روز یکشنبه (7 دسامبر) به اردوگاهی در نزدیکی مظفر آباد که گفته می شود مورد استفاده گروه اسلامی "لشکر طیبه" بوده است، حمله کرده اند.

دولت هند این گروه را مسئول اصلی حملات اخیر به بمبئی می داند که بیش از 170 کشته برجای گذاشت.

شاهدان عینی خبر از شنیدن چند انفجار بزرگ از این اردوگاه داده بودند.

مامورین پاکستانی چندین نفر را دستگیر کرده اند و اخبار تایید نشده حاکی است که یکی از دستگیر شدگان شخصی است که مظنون به فرماندهی حملات بمبئی است.

دولت پاکستان در روزهای اخیر برای اقدام علیه گروه لشکر طیبه به شدت تحت فشار قرار داشته است.

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه بار دیگر از دولت پاکستان خواست که عاملان حمله اخیر به شهر بمبئی را دستگیر و مجازات کند.

خانم رایس هرچند به طور مستقیم دولت پاکستان را مسئول حادثه بمبئی ندانست، تاکید کرد که مهاجمان از خاک پاکستان برای حمله به هند استفاده کردند و به همین دلیل دولت پاکستان باید برای مقابله با پیکارجویان اقدام جدی بکند.

گروه لشکر طیبه که برای استقلال منطقه کشمیر از هند می جنگد، دست داشتن در حملات بمبئی را رد کرده است.

لشکر طیبه زمانی مورد حمایت سازمان های اطلاعاتی پاکستان بوده است.

دولت هند می گوید اجمل امیر قصاب، تنها مهاجمی که توسط پلیس هند در جریان حمله اخیر به بمبئی بازداشت شد، پاکستانی بوده و توسط لشکر طیبه آموزش نظامی دیده است.

مطالب مرتبط