مظنونان اصلی حملات یازده سپتامبر اعتراف می کنند

خالد شیخ محمد
Image caption خالد شیخ محمد در ایام حبش ریش طولانی گذاشته است

خالد شیخ محمد و چهار متهم دیگر که گمان می رود طراحان اصلی حملات یازده سپتامبر 2001 به آمریکا بوده اند، به قاضی دادگاهی نظامی در بازداشتگاه گوانتانامو گفته اند که قصد دارند اعتراف کنند که گناهکارند.

سرهنگ استیون هنلی، قاضی جلسه مقدماتی دادگاه گفت که او شخصا از متهماندر این رابطه سوال خواهد کرد تا مطمئن شود که اعتراف، خواسته واقعی آنهاست.

شیخ محمد به رغم آنکه پیشتر گفته بود آرزو دارد او را اعدام کنند تا به مقام شهادت نائل شود، به دفاع از خود ادامه داده بود.

پنج متهم اگر به مشارکت در کشته شدن 2 هزار و 973 نفر در حملات انتحاری یازده سپتامبر به نیویورک و واشنگتن محکوم شوند، حکم اعدام دریافت خواهند کرد.

تاریخ دقیق محاکمه کامل نظامی پنج زندانی گوانتانامو تعیین نشده است. حضور آنها در دادگاه روز دوشنبه (8 دسامبر) در پی جلسه مقدماتی دیگری انجام گرفت که قاضی آن ماه گذشته استعفا کرد.

جاناتان بیل، گزارشگر بی بی سی می گوید که جلسه مقدماتی امروز دوشنبه در حالی برگزار شده که سرنوشت بازداشتگاه گوانتانامو روشن نیست. در این بازداشتگاه 250 نفر به ظن مشارکت در اقدامات تروریستی زندانی هستند.

در حال حاضر بحث ها و جنجال های بسياری در ارتباط با جایگاه زندانیان این بازداشتگاه از منظر قانون و روش های به کار گرفته شده برای بازجویی از آنها مطرح است و اين امر خود باعث می شود در باره ادامه محاکمه خالد شیخ محمد و چهار متهم دیگر این پرونده شک و تردید زیادی وجود داشته باشد.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا که ماه آینده کار خود را رسما آغاز خواهد کرد، وعده داده است که بازداشتگاه گوانتانامو را برخواهد چيد.

بدون ارعاب

برای اولین بار، ارتش آمریکا 9 تن از خویشاوندان قربانیان حملات یازده سپتامبر را به کوبا برده است تا آنها از نزدیک شاهد روند جلسه مقدماتی محاکمه مظنونان باشند. یک دیوار شیشه ای متهمان را از اقوام قربانیان جدا کرده بود.

در آغاز جلسه امروز، قاضی نظامی با صدای بلند نامه ای را قرائت کرد که متهمان در آن گفته اند که می خواهند فورا "همه دفاعیات خود را پس بگیرند و ... به اتهامات خود اعتراف کنند."

در این نامه آمده: "ما به توافق رسیده ایم که از کمیته رسیدگی کننده به این پرونده بخواهیم فورا یک جلسه مقدماتی برگزار کند تا ما اعتراف کنیم ... ما برای دادن درخواست اعتراف از سوی هیچ طرفی تحت فشار و تهدید نبوده ایم و با ارعاب یا وعده دریافت امتيازی به این کار وادار نشده ایم."

آقای محمد به سوال قاضی دادگاه که آیا حاضر است به همه اتهامات اعتراف کند، پاسخ مثبت داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از خالد شیخ محمد گزارش کرده که او افزوده است: "ما ديگر نمی خواهیم وقت تلف شود."

آقای محمد، که زاده کویت است، همچنین گفته که به وکیل تسخیری خود اعتماد ندارد.

متهمان این پرونده متهمان ديگری نيز دارد:

-رمزی بن الشیبه، یمنی الاصل، که آمریکا او را مامور هماهنگی حملات یازده سپتامبر توصیف کرده است. ظاهرا قرار بوده او یکی از هواپیما رباها باشد اما چون ویزای آمریکا را نداشته، نتوانسته این ماموریت را انجام دهد.

-مصطفی احمد الحوسنی، اهل عربستان سعودی، که مقامات اطلاعاتی آمریکا گفته اند یکی از دو نفری بوده که به تامین هزینه حملات کمک کرده است.

-علی عبد العزیز، که به عمر البلوشی شهرت دارد، یکی از دستیاران اصلی شیخ محمد بوده است؛ خالد شیخ محمد عموی اوست.

-ولید بن عطاش، یمنی الاصل، که بنا به گفته پنتاگون، اعتراف کرده که طراح بمبگذاری در ناو شکن "یو اس اس کل" در سال 2000 میلادی در آب های یمن بوده و در حملات یازده سپتامبر مشارکت داشته است.

مطالب مرتبط