مواد امدادی به غزه منتقل شد

فعالان طرفدار فلسطینیان
Image caption چهارمین کشتی حامل فعالان طرفدار فلسطینیان از قبرس به غزه سفر کرده است

اسرائیل به طور موقت برخی از گذرگاه های مرزی این کشور با منطقه نوار غزه را باز کرده است تا مواد امدادی ضروری مانند غذا و سوخت به این منطقه منتقل شود.

از جمله مواد ضروری که به غزه راه یافته، سوخت دیزل برای تنها نیروگاه برق این منطقه بوده است. بخش دیگری از سوخت در خودروهای سازمان ملل متحد که مواد امدادی را بین صدها هزار فلسطینی ساکن این منطقه توزیع می کنند، مصرف خواهد شد.

در یک ماه گذشته این پنجمین باری است که اسرائیل اجازه داده مواد امدادی وارد غزه شود. مقامات سازمان ملل می گویند که نوار غزه با فاجعه انسانی مواجه است.

اسرائیل به دنبال حملات موشکی پیکارجویان فلسطینی از داخل غزه، محاصره اقتصادی غزه را در ماه نوامبر شدیدتر کرد. کنترل غزه در دست گروه حماس است.

در همین حال، یک کشتی کوچک حامل طرفداران فلسطینیان و مواد دارویی که از قبرس سفر خود را آغاز کرده اند، وارد آبهای غزه شده است.

خبرگزاری ها گزارش کرده اند که از جمله مسافران این قایق فعالان بریتانیایی هستند که برای تحریم دانشگاه اسرائیل در غرب مبارزه می کنند. یک مرد اهل غزه نیز که سال های پیش این منطقه را ترک کرده بود با این قایق به منطقه بازگشته که مورد استقبال اعضای خانواده اش قرار گرفته است.

این چهارمین بار است که کشتی های حامل کمک با هدف شکستن محاصره اسرائیل از قبرس به این منطقه سفر کرده اند. فاصله قبرس تا آبهای غزه حدود 240 مایل است.

پلیس اسرائیل روز یکشنبه (7 دسامبر)، از تلاش شماری از اعراب اسرائیلی برای انتقال کمکهای درمانی و غذایی به نوار غزه جلوگیری کرد.

این فعالان عرب قصد داشتند محموله امدادی خود را با قایق از بندر اسرائیلی یافا به غزه منتقل کنند.

این نخستین تلاش از داخل اسرائیل برای شکست محاصره نوار غزه بود که توسط جنبش اسلامی عربی در اسرائیل سازماندهی شده بود و دو تن از نمایندگان عرب کنست یا مجلس اسرائیل نیز در آن مشارکت داشتند.

اما پلیس اسرائیل در بندر یافا به مالکان این شناور دستور داد که به مقصد غزه حرکت نکنند و در بر اساس آخرین گزارشها، این شناور به اسکله تل آویو منتقل شده و تحت نظر نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

اسرائیل از ماه ژوئن 2007 هنگامی که حماس کنترل نوار غزه را در دست گرفت، این منطقه را تحت محاصره قرار داد اما از ماه گذشته به این محاصره شدت بخشیده است.

مطالب مرتبط