'کنفرانس محیط زیست باید به نتیجه برسد'

Image caption بان کی مون، دبیر کل سارمان ملل متحد خواستار اقدام فوری است

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل گفته است که بحران مالی جهان نباید روند مذاکرات محیط زیست را به تعویق بیندازد.

وزرای محیط زیست 189 کشور به منظور تسریع مذاکرات سازمان ملل متحد در ارتباط با تغییرات آب و هوا، در شهر پوزنان لهستان گرد هم می آیند. این کنفرانس سالانه یک بار دیگر در ماه دسامبر 2009 انجام خواهد شد تا سازمان ملل متحد به موافقت نامه ای برای جایگزینی پیمان کیوتو دست یابد.

در عین حال سران اتحادیه اروپا نیز در بروکسل گرد هم آمده اند تا درباره میزان و روش های کاهش مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه ای به توافق برسند.

روند این مذاکرات سال گذشته با کنفرانس بالی شروع شد. در طول سال گذشته دولتها نظرات خود را در رابطه با موافقت نامه ای جهانی ارائه داده اند که قرار است سال آینده در ملاقاتی در کپنهاگ به مرحله نهایی برسد.

بحرانی بی سابقه

گروه های حفاظت از محیط زیست بیم دارند در بحبوحه بحران مالی، دولت ها به موضوع دگرگونی آب و هوا اهمیتی ندهند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در گفتگویی با سرویس جهانی بی بی سی گفت:" ما به طور بی سابقه ای با چند بحران مختلف مواجهیم: بحران مالی، بحران تغذیه و بحران تغییرات آب و هوا. اگر امروز اقدام کنیم ممکن است دیر نباشد اما اگر فردا دست به عمل بزنیم نه تنها برای خودمان بلکه برای نسل های آینده هم پشیمانی به بار خواهیم آورد."

مذاکرات پوزنان باید زمینه را برای موافقت در دسامبر آینده آماده کند و باید اهداف بلند پروازانه و عادلانه ای را به منظور کاهش گازهای گلخانه ای به کشورهای توسعه یافته ارائه دهد.

هزینه حمایت

بسیاری از موارد مورد بحث با تردید شرکت کنندگان مواجه شده است. اما بحث بر سر یک موضوع به بحث های جدی تری منجر شده و آن صندوقی است که سازمان ملل متحد برای کشورهای در حال توسعه کنار گذاشته تا از جامعه و اقتصاد خود در برابر عواقب تغییر آب و هوا حمایت کنند.

در پیشنهادهای ارائه شده، وظیفه مدیریت این صندوق با بانک جهانی مطرح شده است، اما کشورهای در حال توسعه از این امر راضی نیستند و می خواهند نهاد جداگانه ای که به احتیاجات آنها واکنش بیشتری نشان دهد، این وظیفه را به عهده گیرد.

از طرف دیگر هرچه بحث در این باره بیشتر ادامه یابد، اولین موعد پرداخت از این صندوق نیز به تعویق خواهد افتاد.

وباما نقشی ندارد

بسیاری از ناظران می گویند دو مسئله باعث شده است که مذاکرات به کندی پیش رود. یکی آنکه اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته بر سر بسته پیشنهادی کاهش تولید گازهای گلخانه ای و مصرف انرژی موافقت کند. بر اساس این طرح کشورها ملزم به کاهش 20 درصدی تا سال 2020 و کاهش 30 درصدی در همین مدت در صورت رسیدن به توافق هستند.

موضوع دیگر آن است که هیات آمریکایی، به نمایندگی از دولت جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا که بزودی با دولت باراک اوباما جایگزین خواهد شد، در مذاکرات حضور دارد. به عقیده ناظران با آنکه باراک اوباما وعده های زیادی در رابطه با جلوگیری از تغییرات آب و هوا داده است، نقش محسوسی در مذاکرات ندارد.

علاوه بر اینها مذاکره کنندگان هنوز هیچ پیشنهادی درباره اهدای کمک های مالی به کشورهای در حال توسعه برای کاهش تصاعد دی اکسید کربن و گازهای دیگر نکرده اند.

این یکی از اساسی ترین بحث هایی است که باید تا زمان کنفرانس کپنهاگ به نتیجه برسد.

مطالب مرتبط