حماس در غزه تظاهرات بزرگ برپا کرد

طرفداران حماس
Image caption حماس تظاهرات بزرگ امروز را نشانه ای از قدرت خود می داند

دهها هزار فلسطینی طرفدار حماس در استادیوم شهر غزه جمع شده اند تا به مناسبت بیست و یکمین سالگرد تشکیل این گروه، تظاهرات برپا کنند.

حماس از ماه ژوئن سال گذشته پس از درگیری های خشونت بار با اعضای گروه فلسطینی رقیب، فتح، کنترل نوار غزه را به دست گرفت. حماس تظاهرات بزرگ امروز را - که در دریایی از پرچم های سبز صورت می گیرد - نشانه ای از قدرت خود می داند.

شمار زیادی اتوبوس مملو از طرفداران حماس از سراسر نوار غزه به استادیوم شهر غزه منتقل شده اند.

محمود زهار، یکی از مقامات ارشد حماس در غزه گفت: "حماس از پرتاب کردن سنگ به اسلحه و موشک ارتقا یافته و از حمایت چند هزار نفر به حمایت میلیونی کشورهای عرب در سراسر جهان رسیده است."

انتظار می رود که رهبران حماس در جریان تظاهرات روز یکشنبه (14 دسامبر)، در ارتباط با آینده آتش بس این گروه با اسرائیلیان سخنانی را ایراد کنند. موعد شش ماهه این آتش بس، که با میانجیگری مصر منعقد شد، روز پنجشنبه (18 دسامبر)، به سر می رسد.

همچنین انتظار می رود که رهبران حماس در این تظاهرات درباره آینده روابط این گروه با جنبش فتح که در کرانه باختری حکومت می کند، سخنانی را ایراد کنند.

حماس می گوید که اسرائیل محاصره اقتصادی نوار غزه را لغو نکرده است و اسرائیل می گوید حماس از موشک پرانی و حملات خمپاره ای پیکارجویان فلسطینی ساکن غزه به جنوب اسرائیل جلوگیری نکرده است.

تظاهرات امروز در حالی به اجرا در میاید که یک هیئت اسرائیلی برای انجام گفتگوهایی با عمر سلیمان، رئیس سازمان اطلاعات مصر، درباره تمدید آتش بس با حماس، به قاهره سفر کرده است.

آتش بس اخیر میان اسرائیل و حماس متزلزل بوده است.

مطالب مرتبط