حمله هوایی اسرائیل به غزه

حمله هوایی اسرائیل به غزه منجر به کشته و زخمی شدن چند فلسطینی شده است.

گزارش های محلی حاکی از آن است که در این حملات یک پیکارجوی فلسطینی کشته شده و چند نفر دیگر نیز آسیب دیده اند.

فرد کشته شده عضو گردان شهدای الاقصی است. اسرائیل می گوید در این حمله، گروهی را مورد هدف قرار داده که در حال برنامه ریزی برای حمله راکتی به اسرائیل بود.

این اولین فلسطینی کشته شده پس از پایان آتش بس میان حماس و اسرائیل است. روز جمعه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، به آتش بس شش ماهه خود با اسرائیل پایان داد. در دوران آتش بس، اسرائیل کماکان به محاصره غزه ادامه داد که با محکومیت بین المللی روبرو شد.

ارتش اسرائیل می گوید حمله هوایی به غزه پس از آن صورت گرفت که چندین راکت به سوی این کشور پرتاب شد. دولت اسرائیل و حماس گفته اند از هر اقدامی برای دفاع از مردم استفاده می کنند.

بیانیه حماس همچنین به اسرائیل هشدار داده که "هر نوع حمله ای علیه نوار غزه یا هر جنایت دیگری، آتش درگیری وسیع را شعله ور می کند و ما آن را با شدت هرچه تمامتر تلافی خواهیم کرد."

توافق آتش بس حماس و اسرائیل روز 19 ژوئن سال جاری و پس از چند ماه مذاکره غیرمستقیم میان طرفین با میانجیگری دولت مصر، توافقنامه آتش بس بین دو طرف به امضا رسید.

براساس این توافقنامه، جنبش حماس و اسرائیل متعهد شدند از دست زدن به عملیات مسلحانه علیه خاک یکدیگر خودداری کنند، هر چند در خلال شش ماه گذشته، دو طرف بارها یکدیگر را متهم به تخلف از این تعهد کرده اند.

جنبش حماس یکی از دلایل خودداری از تمدید آتش بس را ادامه محاصره اقتصادی نوار غزه توسط اسرائیل عنوان کرده و گفته است که این اقدام با تعهدات اسرائیل در قالب توافقنامه آتش بس مغایرت داشته است.

در مقابل، دولت اسرائیل تاکید کرده که لغو محاصره اقتصادی غزه بخشی از تعهدات این کشور در توافقنامه آتش بس نبوده و محدودیت علیه این بخش از سرزمین های فلسطینی تنها زمانی برداشته می شود که عملیات مسلحانه گروه های مستقر در غزه علیه خاک اسرائیل متوقف شده باشد.

در همین حال یک کشتی حامل کمک های بین المللی برای مردم غزه که حاوی دارو است در ساحل غزه پهلو گرفته است. این امر علی رغم محاصره غزه توسط اسرائیل صورت گرفته است.

این پنجمین کشتی امدادی است که از ماه اوت وارد آب های غزه می شود.

مطالب مرتبط