محاصره غزه ادامه دارد

پپیکارجویان حماس

پس از یک روز آتش بس، از ساعات اولیه بامداد امروز چهارشنبه ۲۴ دسامبر، شلیک موشک و خمپاره از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل از سر گرفته شده است.

گزارش شده که در این مدت، در مجموع شصت گلوله خمپاره و موشک به مناطق مجاور نوار غزه اصابت کرده است.

همزمان کابینه امنیتی اسرائیل به ریاست ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل جلسه اضطراری تشکیل داده است.

حماس مسئولیت شلیک برخی از این موشک ها را به عهده گرفته و اعلام کرده که این اقدام را در واکنش به کشته شدن سه تن از نیروهایش توسط ارتش اسرائیل در شب گذشته انجام داده است.

در همین حال، مصر نیز امروز از ورود کاروان های امدادرسانی به نوار غزه از طریق گذرگاه رفح جلوگیری کرد.

در این حملات از چهار فروند موشک گراد که گفته می شود تنها حماس به آنها مجهز است، استفاده شده و نکته مهم آن است که این بار، حماس مسئولیت شلیک موشک ها را به عهده گرفته است.

از زمان پایان آتش بس در روز جمعه، تنها سازمان جهاد اسلامی، که در مقایسه با حماس سازمانی کوچک و با امکاناتی محدوتر است، مسئولیت حملات موشکی را به عهده می گرفت.

نخستين روز درگيری

به این ترتیب روز چهارشنبه ۲۴ دسامبر، درواقع نخستین روز درگیری مستقیم حماس و اسرائیل از زمان پایان آتش بس محسوب می شود.

به گفته منابع اسرائیلی، یک موشک قصام در حیاط منزلی در شهر بندری اشکلون، واقع در شمال غربی اسرائیل فرود آمده و خساراتی بر جای گذاشته و تعداد نامشخصی موشک به شهر سـدروت اصابت کرده است. دو موشک نیز به منطقه صنعتی نتی وُت (Netivot) اصابت کرده که به نسبت نقاط دیگر فاصله بیشتری با مرز غزه دارد. این شهر با موشک گراد که از نسل های اولیه موشکهای کاتیوشا محصوب می شود هدف قرار گرفته است. این حملات تلفاتی در پی نداشته، اما چند نفر با موج انفجار صدمه دیده و بستری شده اند.

در حالی که شخصیت های سیاسی مخالف دولت ائتلافی اسرائیل تقریبا ً یک صدا از گزینه نظامی حمایت می کنند و حتی در درون هیات دولت نیز افرادی مثل شائول موفاز، وزیر فعلی حمل و نقل از این گزینه حمایت می کنند، اما تمایل چندانی به یک اقدام نظامی در وزارت دفاع اسرائیل مشاهده نمی شود.

ماتان ویلنای، معاون وزارت دفاع اسرائیل روز چهارشنبه در مصاحبه ای با رادیو ارتش اسرائیل گفت:" اسرائیل باید با سرش تصمیم گیری کند، نه با دلش."

پیشتر وزیر دفاع و نخست وزیر اسرائیل هم مواضع مشابهی اتخاذ کرده بودند. آقای ویلنای همچنین اعلام کرد که اسرائیل روز چهارشنبه از ورود کامیون های امدادرسانی از خاک مصر به نوار غزه جلوگیری کرده است.

معاون وزیر دفاع اسرائیل در خصوص چگونگی این اقدام توضیحی نداده، اما خالد مشعل، دبیر دفتر سیاسی جنبش حماس در مصاحبه ای با تلویزیون روسیه با انتقاد شدید از مصر گفت که هیچ کس آنها را وادار به بسته نگاه داشتن گذرگاه رفح نکرده است.

آقای مشعل از مصر خواست تا این گذرگاه را باز کند و حصر نوار غزه را بشکند.

مطالب مرتبط