کودتاگران از کابینه گینه خواستند خود را تسلیم کند

کامارا رهبر کودتا
Image caption سروان کامارا خود را رئیس جمهوری جدید گینه اعلام کرده است

در حالیکه کودتاگران در گینه از دولت غیرنظامی خواسته اند خود را تسلیم کنند، اوضاع این کشور همچنان مبهم است و مسافران خارجی، از جمله یک هیات رسمی جمهوری اسلامی ایران، قادر به خروج از این کشور نبوده اند.

روز پنجشنبه، 25 دسامبر (5 دی)، سروان موسی دادیس کامارا، که روز سه شنبه این هفته و پس از درگذشت لانسانا کونته، رئیس جمهوری، دست به کودتا زد، به نخست وزیر و هیات دولت این کشور دستور داد هر چه زودتر با مراجعه به مراکز نظامی، خود را تسلیم نیروهای ارتش کنند.

سروان کامارا، که خود را رئیس جمهوری و رئیس "شورای ملی دموکراسی و توسعه" اعلام کرده است، در سخنانی که از رادیو گینه پخش شد گفت که در صورتی که اعضای هیات دولت خود را تسلیم نکنند، از روز جمعه جستجوی خانه به خانه برای بازداشت آنان آغاز خواهد شد.

ساعاتی پیش از سخنرانی رهبر کودتاگران، به نقل از احمد تیدیان سواره، نخست وزیر، گزارش شد که دولت غیرنظامی همچنان بر اوضاع کشور مسلط است و از فرماندهان ارتش و کارمندان دولت می خواهد از دستور کودتاگران اطاعت نکنند.

در مقابل، شورای ملی دموکراسی و توسعه اعلام کرده که قانون اساسی را به حالت تعلیق در آورده و سازمان های دولتی را به طور موقت تعطیل کرده است.

به گفته خبرنگاران خارجی در کوناکری، پایتخت گینه، پخش سخنان رهبر کودتا از رادیو این کشور نشان می دهد که نظامیان توانسته اند سازمان های حساس را در اختیار بگیرند.

Image caption نظامیان بر مراکز حساس پایتخت مسلط شده اند

اتحادیه آفریقا کودتا در گینه را محکوم کرده و از نظامیان خواسته است هرچه چه زودتر قدرت را به دولت غیرنظامی تحویل دهند.

در مقابل، گروه هایی از مردم در کوناکری و برخی از شهرهای دیگر این کشور دست به تظاهرات زده و حمایت خود را از کودتای نظامی و وعده کودتاگران برای استقرار دموکراسی در این کشور ابراز داشته اند.

به گفته ناظران، بسیاری از مردم گینه، رئیس جمهوری سابق این کشور و همکاران وی را عوامل یک حکومت دیکتاتوری با ظاهر دموکراتیک تلقی می کنند و به همین دلیل، به کودتای نظامی چشم امید بسته اند.

کشور کودتا خیز

گینه کوناکری تا زمان کسب استقلال در سال 1958، از مستعمرات فرانسه در غرب آفریقا بود.

این کشور در ساحل اقیانوس اطلس واقع شده و با کشورهای ساحل عاج، گینه بیسائو، لیبریا، مالی، سنگال و سیرالئون همسایه است.

Image caption درگذشت لانسانا کنته به منزله تکرار تاریخ در گینه بوده است

جمعیت این کشور به حدود ده میلیون نفر می رسد که از اقوام مختلف تشکیل یافته که بیش از هشتاد درصد آنان مسلمان هستند و بقیه نیز از مسیحیت و ادیان بومی پیروی می کنند.

گینه کوناکری دارای منابع غنی معدنی، شرایط مساعد برای کشاورزی و امکان توسعه صنعت نیروگاه های آبی است اما همچنان دارای اقتصادی بسیار توسعه نیافته است.

احمد سکوتوره، نخستین رئیس جمهوری گینه، در سال 1984 درگذشت و تا زمان انتخاب رئیس جمهوری جدید، نخست وزیر وقت به عنوان کفیل ریاست جمهوری، زمام امور را در دست گرفت اما چند هفته بعد، در یک کودتای نظامی به رهبری ژنرال لانسانا کونته برکنار شد.

در سال 1993، ژنرال کونته دستور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در این کشور صادر کرد و اعلام شد که بیشترین شمار آرا را کسب کرده و در سال های 1998 و 2003 نیز بار دیگر به همین سمت انتخاب شد.

لانسانا کونته اوایل هفته جاری در سن 74 سالگی درگذشت و احمد تیدیان سواره، نخست وزیر، اعلام کرد که به عنوان کفیل ریاست جمهوری زمام امور را در دست گرفته است اما ساعاتی بعد، خبر کودتای نظامی به رهبری یک افسر جزء ارتش انتشار یافت.

گینه کوناکری از جمله کشورهایی است که در چند دهه اخیر مورد توجه جمهوری اسلامی بوده است.

در اواسط دهه 1990، ایران به منظور تامین ماده اولیه مورد نیاز صنایع تولید آلومینیوم ، یک قرارداد بلند مدت بهره برداری از معادن بوکسیت با دولت گینه امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، یک هیات از نمایندگان وزارت صنایع و معادن ایران که برای مذاکره در مورد نحوه اجرای این قرارداد به گینه سفر کرده بود، به دلیل برقراری حکومت نظامی هنوز نتوانسته است به ایران بازگردد.