متکی: اجازه ارسال کمک های ایران به غزه داده شد

نیروهای اسرائیلی در نزدیکی مرز غزه
Image caption ارتش اسرائیل احتمالا خود را برای عملیاتی در غزه آماده می کند

همزمان با آغاز ارسال کمک های مورد نیاز ساکنان باریکه غزه از سوی اسرائیل، منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران نیز اعلام کرده است که اجازه ارسال کمک های این کشور به غزه نیز داده شده است.

آقای متکی گفته است که ایران در یک ماه گذشته تلاش کرده تا مشکلات غزه و مردم فلسطین حل شود.

ایران در این مدت با مقامات مصری سرگرم گفتگو بوده تا اجازه دهند بخشی از کمک های این کشور به غزه ارسال شود.

آقای متکی گفت: "با مصری ها از جمله وزیر امور خارجه شان صحبت کردیم که خوشبختانه بخشی از این تلاشها به ثمر نشسته و اجازه ارسال کمک های مردمی ایران به غزه داده شده است."

روز جمعه، 26 دسامبر (6 دی)، ارتش اسرائیل اعلام کرد به منظور تامین نیاز ساکنان باریکه غزه به اقلام اساسی و جلوگیری از بروز یک فاجعه انسانی در این منطقه، به اولین کاروان از کامیون های حامل مواد مصرفی اجازه داده است با عبور از گذرگاه های مرزی، وارد غزه شوند.

این کاروان شامل نود کامیون است که با محموله های دارو، سوخت، گاز مایع و سایر کالاهای مصرفی اصلی خاک اسرائیل را به سوی غزه ترک کردند.

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرده است که از سه گذرگاه مرزی حمل کالا به غزه، دو گذرگاه را بازگشایی کرده است تا مواد مورد نیاز ساکنان باریکه غزه به این منطقه حمل شود.

هنوز مشخص نیست که کاروان های بعدی در چه زمانی و با چه محموله هایی عازم غزه خواهند شد.

دولت اسرائیل گفته بود تصمیم دارد گذرگاه های مرزی بین اسرائیل و غزه را اوایل هفته جاری بازگشایی کند اما به دلیل درگیری شدید بین دو طرف در خلال روزهای اخیر، این تصمیم به اجرا گذاشته نشد.

Image caption کالاهای اساسی برای 'جلوگیری از فاجعه انسانی' به غزه ارسال می شود

باریکه غزه در ساحل دریای مدیترانه واقع شده و تنها با مصر و اسرائیل دارای مرز زمینی است و حدود یک و نیم میلیون فلسطینی در آن سکونت دارند.

با آنکه اسرائیل دو گذرگاه را بازگشایی کرده اما هنوز گزارشی مبنی بر باز شدن گذرگاه مرزی با مصر منتشر نشده است.

اسرائیل در سال 2005 شهرک های یهودی نشین واقع در باریکه غزه را برچید و نیروهای نظامی خود را از این بخش از سرزمین های فلسطینی خارج ساخت اما نیروی دریایی اسرائیل همچنان مرزبانی در آب های ساحلی غزه را بر عهده دارد.

به این ترتیب، ارتباط غزه با خارج، از جمله سرزمین های فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن، تنها از طریق خاک مصر و اسرائیل امکانپذیر است در حالیکه از ماه ژوئن سال 2007 که جنبش حماس با اخراج نیروهای وفادار به تشکیلات خودگردان فلسطینی از غزه، بر این منطقه مسلط شد، گذرگاه مرزی با مصر نیز عموما بسته بوده است.

در انتظار حمله اسرائیل

اقدام اسرائیل در بازگشایی دو گذرگاه مرزی برای ارسال مواد بشردوستانه به باریکه غزه در حالی گزارش می شود که احتمال می رود ارتش اسرائیل به زودی به حملاتی در داخل باریکه غزه دست بزند.

در حالیکه موشک پرانی از داخل باریکه غزه به سوی نواحی جنوبی اسرائیل همچنان به شدت ادامه داشته است، گفته می شود واحدهای ارتش اسرائیل آماده انجام عملیاتی در داخل غزه می شوند.

هفته گذشته زمان توافقنامه شش ماهه آتش بس بین حماس و اسرائیل، که با میانجیگری مصر در ماه ژوئن به دست آمد، خاتمه یافت و حماس اعلام کرد که از تمدید آن خودداری می کند.

Image caption لیونی تمدید آتش بس را با رهبران مصر بررسی کرده است

جنبش حماس دلیل این تصمیم را ادامه محاصره اقتصادی غزه توسط اسرائیل اعلام داشت و دولت اسرائیل را متهم کرد که به این ترتیب، به تعهدات خود در چارچوب توافقنامه آتش بس عمل نکرده است.

در مقابل، دولت اسرائیل تاکید داشته که هنگام قبول توافقنامه آتش بس، تعهدی در مورد لغو محاصره اقتصادی بر عهده نگرفت و محاصره غزه تنها در صورتی لغو می شود که موشک پرانی از این سرزمین به سوی اسرائیل متوقف شده باشد.

در پی تصمیم حماس به خودداری از تمدید آتش بس، گروه های فلسطینی در خلال روزهای اخیر دهها موشک دست ساز به سوی مناطق جنوبی اسرائیل پرتاب کرده اند که تعدادی از آنها به ساختمان های واقع در این مناطق اصابت کرده است.

در مقابل، نیروهای اسرائیلی نیز به عملیاتی در مرز با غزه دست زده اند که در اثر آنها، چند فلسطینی، از جمله اعضای حماس، کشته شده اند.

روز پنجشنبه زیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسرائیل، برای مذاکره با مقامات مصری در مورد تمدید احتمالی آتش بس به قاهره سفر کرد اما هنوز گزارشی در مورد احتمال برقراری دوباره آتش بس انتشار نیافته است.

همزمان، ارتش اسرائیل گفته است که از شب گذشته، دست کم پنج موشک و تعدادی گلوله خمپاره از داخل غزه به سوی نقاطی در خاک اسرائیل پرتاب شده که خساراتی بر جای گذاشته است.

خانم لیونی، که رهبری حزب حاکم کادیما را هم بر عهده دارد، هشدار داده بود که اسرائیل نسبت به ادامه موشک پرانی از خاک غزه واکنش شدید نشان خواهد داد.

مطالب مرتبط