نوار غزه زیر بمباران کم سابقه اسرائیل

نیروی هوایی اسرائیل از ساعات اولیه بامداد امروز (شنبه 27 دسامبر) حملاتی گسترده را به حداقل 50 نقطه مختلف در نوار غزه آغاز کرده است. گزارش ها به نقل از منابع بیمارستانی در باریکه غزه حاکی است حداقل 202 نفر در اثر این حملات کشته و صدها نفر زخمی شده اند.

غزه به لحاظ تراکم جمعیتی یکی از متراکم ترین مناطق جهان است و حملات امروز مرگبار ترین حملات اسرائیل علیه فلسطینیان در دو دهه اخیر محسوب می شود.

به گفته جنبش حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، اکثر کشته شدگان از نیروهای پلیس فلسطینی هستند و توفیق جابر، رئیس پلیس نوار غزه و اسماعیل ال جبری، رئیس یگان امنیت و حفاظت پلیس غزه در بین کشته شدگان هستند. چهل نفر از این افراد، از نیروهای جدید پلیس بوده اند که در زمان حمله، برای مراسم دریافت سردوشی در مقر پلیس شهر غزه حضور داشتند.

حدود یک سوم کشته شدگان مردم غیر نظامی هستند.

خبرنگاران بی بی سی در راهروهای بیمارستان مرکزی شفا در شهر غزه، ده ها جسد را مشاهده کرده اند که به دلیل تکمیل شدن ظرفیت سردخانه بیمارستان، در راهروها روی زمین رها شده اند.

علاوه بر شهر غزه، به گفته شاهدان عینی، اردوگاه های پناهندگان فلسطینی در رفح و خان یونس و همچنین کمربند مرزی غزه با مصر نیز هدف حمله جنگنده ها و هلیکوپترهای اسرائیلی قرار گرفته است. مراکز درمانی در سراسر غزه از مردم خواسته اند با اهدای خون، آنها را در نجات جان زخمی ها یاری کنند. آنها همچنین خوستار کمک های درمانی فوری از مصر شده اند.

روز گذشته اقدام اسرائیل در گشودن سه گذرگاه مرزی بر روی کاروان های امداد رسانی بین المللی عازم غزه، امیدهایی را برای کاهش تنش بین دو طرف ایجاد کرده بود، اما اکنون به نظر می رسد اقدام دیروز یک مانور تبلیغاتی در تدارک برای حمله هوایی گسترده امروز بوده است.

جنبش حماس تهدید کرده که با تمام توان واکنش نشان دهد و به گفته ابو عبیده، فرمانده شاخه نظامی حماس، "درهای جهنم را بر روی اسرائیل" باز می کند.

ساعت یک و نیم بعد از ظهر به وقت محلی، ارتش اسرائیل اعلام کرد که عملیات در غزه همچنان ادامه دارد.

دقایقی بعد، مارک رگو، سخنگوی نخست وزیر اسرائیل با صدور بیانیه ای، حماس را مسئول حملات امروز معرفی کرد و گفت هدف اسرائیل، حفاظت از شهروندان خود است.

طی ده روزی که از انقضای دوره آتش بس بین حماس و اسرائیل می گذرد، به گفته منابع اسرائیلی بالغ بر 110 موشک و خمپاره از داخل نوار غزه به مناطق جنوبی اسرائیل شلیک شده است. این موشک های کوچک و دست ساز خسارات نسبتا کمی بر جای گذاشته اند، اما تأثیر سیاسی آنها بسیار گسترده بوده، به نحوی که موضوع واکنش به حملات گروه های شببه نظامی در غزه به داغ ترین بحث سیاسی در اسرائیل تبدیل شده است.

به استثنای ایهود باراک، وزیر دفاع و ایهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل، تقریبا ً اکثر شخصیت های سیاسی داخل و خارج دولت اسرائیل، خواستار واکنش نظامی به این حملات بوده اند. در حالی که کمتر از دو ماه به انتخابات پارلمانی اسرائیل باقی است، منتقدان دولت و در راس آنها بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راست گرای لیکود، دولت ائتلافی حاکم را به ضعف و بی کفایتی در برخورد با حماس متهم کرده اند که فشار سیاسی عظیمی را به احزاب درون دولت ائتلافی وارد کرده است.

از زمان آغاز حمله هوایی اسرائیل، حماس حداقل سه موشک گراد را به جنوب اسرائیل شلیک کرده که به گفته منابع اسرائیلی، به کشته شدن یک نفر و جراحت سطحی دو نفر دیگر منجر شده است.

با انتشار خبر حملات هوایی اسرائیل، صدها نفر از فلسطینیان در رام الله به خیابان ها ریخته و تظاهرات اعتراض آمیزی را آغاز کرده اند.

مطالب مرتبط