20:08 گرينويچ - يکشنبه 28 دسامبر 2008 - 08 دی 1387

اسرائیل غزه را هدف حملات تازه قرار داد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

جت های اسرائیلی حملات هوایی تازه ای را در نوار غزه انجام داده اند و همزمان اسرائیل هشدار داده که تا زمانی که حماس به پرتاب موشک از غزه خاتمه ندهد، اسرائیل نیز حملات خود را ادامه خواهد داد.

همزمان با حملات هوایی در صبح روز یکشنبه 28 دسامبر، تانکهای اسرائیلی هم در حاشیه غزه مستقر شده اند.

مسئولان امور پزشکی و امدادگری در مناطق فلسطینی گفتند حمله اسرائیل به مسجدی در شهر غزه در ساعات پایانی شب شنبه 27 دسامبر به کشته شدن دو نفر انجامیده است و بر اساس گزارش ها یک ایستگاه تلویزیونی تحت اداره حماس هم هدف قرار گرفته است.

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

مقام های فلسطینی نیز اعلام کرده اند شمار کشته شدگان در حملات روز شنبه 27 دسامبر به 280 نفر رسیده که در صورت تایید این خبر، رسما روز شنبه را بعنوان خونین ترین روز در تاریخ غزه ثبت خواهد کرد.

کارکنان بیمارستان اصلی غزه گفتند اتاق های عمل جراحی پر از مجروحان است، ذخایر اندک دارو رو به اتمام است و حتی جراحان کافی برای رسیدگی به وضعیت مجروحان وجود ندارد.

تعداد کشته شدگان حملات شنبه 27 دسامبر در 40 سال اخیر بی سابقه بوده است

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم خواستار پایان فوری کلیه خشونت ها در غزه شده است.

ساکنان غزه برای برگزاری مراسم تدفین کشته شدگان آماده می شوند و در سراسر مناطق فلسطینی نشین نیز اعتصاب عمومی اعلام شده است.

در همین حال اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفت اگر حملات هوایی باعث تغییر رفتار حماس نشود احتمال آغاز حملات زمینی هم وجود دارد.

"دفاع از شهروندان غیرنظامی"

اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی و در حالی که در میان اهود باراک وزیر دفاع و زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل نشسته بود اعلام کرد ممکن است این عملیات "تا مدتی طول بکشد" اما قول داد که از بروز یک بحران انسانی اجتناب کند.

تانک های اسرائیلی از شب شنبه در حاشیه غزه مستقر شده اند

در سازمان ملل متحد نمایندگان اعضاء شورای امنیت جلسه ای اضطراری برگزار کرده اند و گفته می شود مشغول بررسی پیش نویس بیانیه ای هستند که توسط روسیه تهیه شده است.

پیش از جلسه شورای امنیت گابریلا شالف، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد بار دیگر موضع اسرائیل را تکرار کرد که حملات برای "حفاظت از شهروندان اسرائیل در برابر حملات تروریستی بیشتر" صورت گرفته است.

او در بیانیه ای اعلام کرد: "کشوری نیست که اجازه موشک باران ممتد شهروندان غیرنظامی خود را بدهد و اقدام لازم برای متوقف کردن آن را انجام ندهد."

بر اساس اعلام مسئولان در غزه اکثر کشته شدگان نیروهای پلیس عضو جنبش حماس بوده اند که کنترل غزه را در دست دارد، اما زنان و کودکان نیز در این بین جان خود را از دست داده اند.

این مقام افزود اصابت موشک به مقر نهادهای امنیتی و مجتمع های پیکارجویان باعث مجروح شدن 700 نفر دیگر هم شده است.

"زمان جنگ"

حملات اسرائیل هشت روز پس از پایان آتش بسی شش ماهه آغاز شد.

اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفت: "گاهی باید آآرام بود و گاهی هم باید جنگید. اکنون وقت جنگ فرا رسیده است."

او به بی بی سی گفت صدور دستور توقف عملیات در مقطع جاری "غیرواقع گرایانه" است.

خالد مشعل، رهبر در تبعید حماس فلسطینیان را فراخوانده که در پاسخ به حملات انجام شده در انتفاضه ای جدید شرکت کنند.

اسماعیل هنیه رهبر جنبش حماس در غزه گفت تسلیم و پرچم سفیدی در کار نخواهد بود: "فلسطین هیچگاه کشتاری زشت تر از این را به خود ندیده بود."

اسرائیل به اهدافی در سراسر غزه حمله کرد و نقاطی در مراکز اصلی تجمع جمعیت را هدف قرار داد؛ از جمله در شمال شهر غزه و شهر های خان یونس و رفح در جنوب نوار غزه.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.