آمریکا: حماس مسئول حوادث غزه است

غزه
Image caption حملات هوایی روز شنبه اسرائیل به غزه دست کم 225 کشته به جا گذاشت

در حالی که دولت آمریکا جنبش حماس را مقصر حملات اسرائیل به غزه معرفی می کند، سازمان ملل و اتحادیه اروپا خواستار پایان خشونت ها از سوی دو طرف شده اند.

گوردون جاندرو، سخنگوی کاخ سفید در حالی که اعضای حماس را آدم کش و تروریست می خواند، گفت اگر پیکارجویان این جنبش پرتاب راکت را به اسرائیل متوقف می کردند، نیازی به حمله هوایی اسرائیل به غزه نبود.

مقامات اسرائیل می گویند طی ده روزی که از پایان آتش بس میان اسرائیل و حماس می گذشت، بیش از یکصد راکت از سوی پیکارجویان فلسطینی به جنوب اسرائیل پرتاب شده بود و هدف آنها از حملات هوایی گسترده روز شنبه (۲۷ دسامبر) به غزه، که به کشته شدن دست کم ۲۲۵ تن انجامید، حفاظت از شهروندان اسرائیلی بوده است.

دولت آمریکا با وجود مقصر دانستن حماس در افزایش خشونت ها، از اسرائیل خواسته است تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آسیب دیدن غیرنظامیان به کار گیرد.

اما بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار پایان یافتن فوری خشونت ها شده و اتحادیه اروپا نیز گفته است آتش بس باید فورا برقرار شود.

در این حال اتحادیه عرب قرار است روز یکشنبه (۲۸ دسامبر) در نشستی در قاهره بحران جاری را بررسی کند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران ضمن محکوم کردن شدید حملات اسرائیل به غزه، از سران اتحادیه عرب خواسته در برابر این حملات واکنشی قاطع نشان دهند.

احتمال حمله زمینی وجود دارد

دولت اسرائیل می گوید در صورت لزوم، برای متوقف کردن پرتاب راکت پیکارجویان فلسطینی بر دامنه حملات خود خواهد افزود.

در طول روز شنبه که حملات هوایی اسرائیل به غزه ادامه داشت، پیکارجویان فلسطینی هم بیش از پنجاه راکت به اسرائیل پرتاب کردند.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گفته است اگر حملات هوایی به تغییر رفتار حماس منجر نشود، ممکن است اسرائیل عملیات نظامی خود را روی زمین هم آغاز کند.

به گفته مقامات در غزه، اکثر کشته شدگان حملات روز شنبه مأموران پلیس حماس بوده اند، اما زنان و کودکان هم در میان کشته شدگان دیده می شوند.

در این حال اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل در یک نطق تلویزیونی گفت عملیات نظامی اسرائیل علیه غزه ممکن است مدتی طول بکشد و به چند روز محدود نخواهد بود.

مطالب مرتبط