20:08 گرينويچ - يکشنبه 28 دسامبر 2008 - 08 دی 1387

حمله هوایی اسرائیل به دانشگاهی در غزه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

هواپیماهای نیروی هوایی اسرائیل دانشگاه اسلامی غزه را بمباران کرده اند. این دانشگاه از نمادهای فرهنگی جنبش حماس است.

در ادامه دومین روز از حملات گسترده هوایی اسرائیل در نوار غزه، ساختمان های دولتی فلسطینی ها هم هدف قرار گرفته است.

منابع بیمارستانی فلسطینی تلفات دو روز گذشته در نوار غزه را نزدیک به ۳۰۰ تن عنوان کرده اند.

اسرائیل می گوید این حملات با هدف متوقف کردن اصابت موشک های پرتاب شده از نوار غزه به مناطق مسکونی خود است.

دولت اسرائیل با تصویب فراخواندن ۶۵۰۰ سرباز ذخیره، تهدید کرده است که در صورت لزوم به نوار غزه حمله زمینی خواهد کرد.

شاهدان محلی از شش مورد حمله به دانشگاه اسلامی غزه خبر داده اند. در یکی از این حمله ها که پس از نیمه شب رخ داد، ساختمان آزمایشگاه این دانشگاه هدف قرار گرفت.

این دانشگاه یکی از مراکز مهم حمایت کننده از حماس است و بسیاری از مسوولان این جنبش در آن تحصیل کرده اند.

یکی از خبرنگاران بی بی سی در غزه می گوید مسوولان دانشگاه اسلامی با پیشبینی حمله اسرائیلی ها به این مکان، ساختمان های آن را در روزهای گذشته تخلیه کرده بودند.

هواپیماهای اسرائیلی همچنین روز یکشنبه در دومین روز از حمله به نوار غزه، تونل های انتقال سوخت، مواد غذایی و دارویی از مصر به این منطقه را بمباران کرده است.

به گزارش منابع فلسطینی، سه تونل انتقال مواد غذایی و اقلام ضروری در حملات هوایی یکشنبه هدف قرار گرفتند که یکی از آنها از راه های عمده انتقال سوخت از مصر به غزه بوده است.

منابع اسرائیلی تعداد تونل های مورد حمله را ۴۰ دهنه اعلام کرده اند. ارتش اسرائیل، جنگجویان فلسطینی را به استفاده از این تونل ها برای قاچاق اسلحه متهم می کند.

تعداد کشته شدگان حملات شنبه 27 دسامبر در 40 سال اخیر بی سابقه بوده است

همزمان با ادامه حملات هوایی ارتش اسرائیل به مناطق جنوبی نوار غزه، ماموران مرزی مصر برای متفرق کردن صدها فلسطینی که سعی داشتند با عبور از موانع مرزی به این کشور فرار کنند، به تیراندازی دست زدند.

یک افسر مصری در این حادثه کشته شد و یکی از ماموران مرزی این کشور هم مجروح شده است.

اسرائیل هدف از حمله گسترده به نوار غزه را که یک هفته پس از آتش بس شش ماهه جلوگیری از ادامه پرتاب موشک های جنگجویان فلسطینی به مناطق مسکونی خود عنوان کرده است.

به گزارش منابع اسرائیلی، از روز شنبه حدود ۱۱۰ راکت پیکارجویان فلسطینی به سوی مناطق مسکونی اسرائیل پرتاب شده است.

اسرائیل هم از روز شنبه بیشتر از ۲۱۰ هدف را در شهرهای غزه، رفح و خان یونس در نوار غزه مورد حمله قرار داده است.

مقام های فلسطینی نیز اعلام کرده اند شمار کشته شدگان در حملات روز شنبه 27 دسامبر به 280 نفر رسیده که در صورت تایید این خبر، رسما روز شنبه را بعنوان خونین ترین روز در تاریخ غزه ثبت خواهد کرد.

کارکنان بیمارستان اصلی غزه گفتند اتاق های عمل جراحی پر از مجروحان است، ذخایر اندک دارو رو به اتمام است و حتی جراحان کافی برای رسیدگی به وضعیت مجروحان وجود ندارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم خواستار پایان فوری کلیه خشونت ها در غزه شده است.

ساکنان غزه برای برگزاری مراسم تدفین کشته شدگان آماده می شوند و در سراسر مناطق فلسطینی نشین نیز اعتصاب عمومی اعلام شده است.

در همین حال اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفت اگر حملات هوایی باعث تغییر رفتار حماس نشود احتمال آغاز حملات زمینی هم وجود دارد.

"دفاع از شهروندان غیرنظامی"

اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی و در حالی که در میان اهود باراک وزیر دفاع و زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل نشسته بود اعلام کرد ممکن است این عملیات "تا مدتی طول بکشد" اما قول داد که از بروز یک بحران انسانی اجتناب کند.

تانک های اسرائیلی از شب شنبه در حاشیه غزه مستقر شده اند

در سازمان ملل متحد نمایندگان اعضاء شورای امنیت جلسه ای اضطراری برگزار کرده اند و گفته می شود مشغول بررسی پیش نویس بیانیه ای هستند که توسط روسیه تهیه شده است.

پیش از جلسه شورای امنیت گابریلا شالف، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد بار دیگر موضع اسرائیل را تکرار کرد که حملات برای "حفاظت از شهروندان اسرائیل در برابر حملات تروریستی بیشتر" صورت گرفته است.

او در بیانیه ای اعلام کرد: "کشوری نیست که اجازه موشک باران ممتد شهروندان غیرنظامی خود را بدهد و اقدام لازم برای متوقف کردن آن را انجام ندهد."

بر اساس اعلام مسئولان در غزه اکثر کشته شدگان نیروهای پلیس عضو جنبش حماس بوده اند که کنترل غزه را در دست دارد، اما زنان و کودکان نیز در این بین جان خود را از دست داده اند.

این مقام افزود اصابت موشک به مقر نهادهای امنیتی و مجتمع های پیکارجویان باعث مجروح شدن 700 نفر دیگر هم شده است.

"زمان جنگ"

حملات اسرائیل هشت روز پس از پایان آتش بسی شش ماهه آغاز شد.

اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفت: "گاهی باید آآرام بود و گاهی هم باید جنگید. اکنون وقت جنگ فرا رسیده است."

او به بی بی سی گفت صدور دستور توقف عملیات در مقطع جاری "غیرواقع گرایانه" است.

خالد مشعل، رهبر در تبعید حماس فلسطینیان را فراخوانده که در پاسخ به حملات انجام شده در انتفاضه ای جدید شرکت کنند.

اسماعیل هنیه رهبر جنبش حماس در غزه گفت تسلیم و پرچم سفیدی در کار نخواهد بود: "فلسطین هیچگاه کشتاری زشت تر از این را به خود ندیده بود."

اسرائیل به اهدافی در سراسر غزه حمله کرد و نقاطی در مراکز اصلی تجمع جمعیت را هدف قرار داد؛ از جمله در شمال شهر غزه و شهر های خان یونس و رفح در جنوب نوار غزه.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.