'اوباما متوجه روابط ویژه آمریکا با اسرائیل است'

باراک اوباما
Image caption مشاور آقای اوباما می گوید او اظهار نظر درباره وضع غزه را بر عهده دولت فعلی گذاشته است

باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا تنش ها را در نوار غزه به دقت زیر نظر دارد ولی اظهار نظر دراین باره را بر عهده دولت فعلی آمریکا گذاشته است.

دیوید اکسلراد، مشاور ارشد باراک اوباما روز یکشنبه از پاسخ مستقیم به سوالی درباره نظر رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده درباره خشونت های نوارغزه خودداری کرده است ولی گفت آقای اوباما با جورج بوش و کاندولیزا رایس در تماس است.

آقای اکسلراد در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف آقای اوباما در بیستم ژانویه گفت تا آن تاریخ جورج بوش، به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده و به نمایندگی از این کشور ابراز نظر خواهد کرد.

او گفت: "واقعیت این است که در هر زمان مشخص، ما تنها یک رئیس جمهوری داریم. تنها یک رئیس جمهوری می تواند به نمایندگی از ایالات متحده صحبت کند و در حال حاضر این فرد جورج بوش است."

آمریکا جنبش حماس را مقصر حوادث عزه می داند و پرتاب موشک از نوار غزه به مناطق مسکونی اسرائیل را عامل این تنش ها دانسته است.

آقای اکسلراد همچنین با تایید تماس تلفنی روز شنبه آقای اوباما با خانم رایس، هدف از این گفتگو را بررسی اوضاع و دریافت اطلاعات از خشونت های غزه عنوان کرد.

باراک اوباما برای تعطیلات زمستانی به هاوایی سفر کرده است ولی هر روز در جریان آخرین تحولات مربوط به امنیت ملی و سیاست خارجی قرار می گیرد.

دیوید اکسلراد در پاسخ به سوالی درباره این که آیا باراک اوباما به اندازه جورج بوش از اسرائیل حمایت خواهد کرد یا نه، گفت آقای اوباما متوجه روابط ویژه ایالات متحده با این کشور است.

آقای اکسلراد در این حال توضیح داد آقای اوباما با اسرائیلی ها و فلسطینی ها با هدف تسهیل در برقراری صلح همکاری نزدیک تری خواهد داشت.

او گفت: " رئیس جمهوری منتخب متوجه روابط ویژه ایالات متحده با اسرائیل است. این یک رابطه خیلی مهم است. او می خواهد نیرویی مفید در جهت تسهیل برقراری صلح و امنیت مورد نظر اسرائیلی ها و فلسطینی ها باشد."

صلح در خاورمیانه از اولویت های سیاست خارجی باراک اوباماست و کشورهای عربی از او انتظار دارند سیاست بی طرفانه تری را به اجرا بگذارد.

مطالب مرتبط