دبیر کل سازمان ملل خواستار آتش بس در غزه

کودک فلسطینی در برابر صف نان در غزه
Image caption امدادرسانان در غزه می گویند برای توزیع آذوقه مشکل دارند

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، در جریان نشست شورای امنیت در نیویورک خواستار پایان فوری نبردها در نوار غزه شده است.

آقای بان از اسرائیل به دلیل بمباران غزه و از حماس به دلیل پرتاب راکت به اسرائیل انتقاد کرد.

در این جلسه همچنین طرح آتش بس پیشنهادی فرانسه و مصر مطرح شد که مورد حمایت آمریکا و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی است.

آقای بان گفت که "وظیفه اصلی" شورای امنیت "حفظ امنیت و صلح بین المللی" است و اعضای آن را ترغیب کرد "برای پایان دادن به این بحران به سرعت و با قاطعیت عمل کنند."

از سوی دیگر اسرائیل می گوید با ایجاد یک کانال ارسال کمک های انساندوستانه به نوار غزه موافقت کرده است.

مقام های بهداشتی فلسطینی می گویند که تاکنون 595 نفر از جمله 195 کودک از زمان آغاز تهاجم 11 روز قبل اسرائیل کشته شده اند.

به گفته مقام های سازمان ملل روز سه شنبه در اثر برخورد گلوله توپ ارتش اسرائیل به نزدیکی یک مدرسه تحت کنترل سازمان ملل در غزه دست کم 30 نفر کشته شدند. 55 نفر نیز در این حادثه زخمی شدند.

مدرسه الفخورا در اردوگاه پناهندگان جبلیه پناهگاه صدها نفری بود که از نبردها گریخته بودند.

ارتش اسرائیل می گوید سربازان آن هدف پرتاب خمپاره پیکارجویان از داخل این مدرسه قرار گرفته بودند. یک سخنگوی حماس این موضوع را که از ساختمان مدرسه برای پرتاب خمپاره استفاده شده است را رد کرد.

آقای بان گفت که این حمله او را "عمیقا مایوس" کرده است و آن را "کاملا غیرقابل قبول" خواند.

در تحولی دیگر ونزوئلا دستور اخراج سفیر اسرائیل از این کشور در اعتراض به آنچه "نقض کریه قوانین بین المللی" خواند را داده است.

حمایت از آتش بس

طرح آتش بس را حسنی مبارک رئیس جمهور مصر و نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه به طور مشترک پیشنهاد کرده اند. این طرح کلیه طرف های اصلی را گرد هم می آورد و تدابیری را برای پایان مناقشه در غزه معرفی می کند.

Image caption به گفته فلسطینی ها تاکنون 595 نفر از جمله 195 کودک در حملات اسرائیل کشته شده اند

این طرح ازسرگیری ارسال کمک به غزه و گفتگو با اسرائیل بر سر امنیت مرزی را پیش بینی می کند.

کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا در استقبال از این طرح خواستار آتش بسی شد که "قابل دوام باشد و بتواند امنیت واقعی به همراه آورد."

لورا ترولیان خبرنگار بی بی سی در نیویورک می گوید که خطوط اصلی یک موافقتنامه دیپلماتیک هم اکنون فراهم شده است.

اما او اشاره می کند که اگر اسرائیل همچنان جریان کمک ها به غزه را کنترل کند و اختیار قطع آنها در هر لحظه را داشته باشد، بعید است که حماس از طرح حمایت کند.

به این ترتیب انتظار می رود که دیپلماسی فشرده در نیویورک و خاور میانه ادامه یابد.

گابریلا شالف سفیر اسرائیل در سازمان ملل نگفت که آیا کشورش این پیشنهاد را خواهد پذیرفت یا نه، اما گفت آن را "خیلی خیلی جدی خواهد گرفت."

همزمان اسرائیل پیشنهاد کرده است حملات به بخش های مشخصی از نوار غزه را متوقف کند تا مردم آنجا امکان دریافت مایحتاج اولیه را پیدا کنند.

دفتر آقای اولمرت گفت ارتش اسرائیل "بخش هایی را برای مدت زمانی محدود باز می کند که طی آن جمعیت (نوار غزه) خواهد توانست کمک دریافت کند."

براساس این بیانیه هدف "جلوگیری از بروز بحران انسانی" در نوار غزه است.

جان جینگ، از آژانس کمک رسانی سازمان ملل، گفت که پیشنهاد اسرائیل خوب است اما اولویت اصلی همچنان پایان خشونت های جاری است.

مطالب مرتبط