دولت لبنان از حمله به اسرائیل ابراز تاسف کرد

تخریب در شهرک نهاریای اسرائیل
Image caption تخریب در شهرک نهاریای اسرائیل - حملات راکتی باعث جراحت سطحی دو نفر شده است

دولت لبنان آتش چهار راکت از جنوب این کشور به سوی شمال اسرائیل را که باعث جراحت سطحی دو نفر شده، محکوم کرده است.

یکی از وزیران لبنانی گفته است که گروه حزب الله لبنان مسئولیت این حمله را، که اولین حمله از آغاز درگیری ها در غزه بوده، نپذیرفته است. گروه حزب الله لبنان عمدتا در مناطق جنوبی این کشور فعالیت دارد و به راکت مجهز است.

رفیع ایطان جناح های فلسطینی فعال در لبنان را بانی این راکت پرانی دانست.

بعد از حمله در مناطق مرزی اسرائیل و لبنان، ارتش اسرائیل جنوب لبنان گلوله باران کرده است.

روز پنجشنبه، 8 ژانویه (19 دی)، منابع پلیس اسرائیل اعلام داشتند که دست کم سه راکت از داخل لبنان به سوی شهرک نهاریا، در شمال اسرائیل و دو نقطه دیگر در نزدیک مرز با لبنان، شلیک شد که در نتیجه انفجار آنها، دست کم دو نفر زخم سطحی برداشتند.

این منابع افزوده اند که ماموران خنثی کردن مواد منفجره برای بررسی محل اصابت راکت ها و خنثی کردن راکت های دیگری که ممکن است پرتاب شده باشد به محل اعزام شده اند.

مقامات محلی از ساکنان این مناطق خواسته اند به دلایل امنیتی فعلا از خانه های خود خارج نشوند و اقدامات مقابله با حملات موشکی را مراعات کنند.

ارتش اسرائیل اعلام داشته که در واکنش به این راکت پرانی، مناطقی در جنوب لبنان را که محل پرتاب راکت خوانده شده، هدف آتش توپخانه قرار داده است.

مقامات اسرائیلی این احتمال را مطرح کرده اند که یک گروه فلسطینی در واکنش به ادامه عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه به پرتاب راکت به نقاط شمالی این کشور مبادرت کرده باشد.

Image caption جنگ حزب الله و اسرائیل تلفات و خسارات سنگینی به لبنان وارد کرد

گروه های فلسطینی فعال در لبنان گاه به راکت پرانی به داخل اسرائیل مبادرت کرده اند و از جمله در ماه ژوئن سال 2007، شمال اسرائیل هدف راکت های پرتاب شده توسط این گروه ها قرار گرفت که تلفاتی در پی نداشت.

در همان حال، سخنگوی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در لبنان اعلام داشته که گزارش راکت پرانی به سوی شمال اسرائیل را دریافت کرده و به تحقیق در مورد آن پرداخته است.

اصابت راکت به شمال اسرائیل یک روز پس از آن گزارش می شود که سید حسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب الله لبنان، عملیات نظامی اسرائیل در غزه را به شدت محکوم و اسرائیل را به واکنش در برابر این حملات تهدید کرد.

تحول خطرناک؟

دبیرکل حزب الله، که پیام وی به مناسبت مراسم عزاداری عاشورا از طریق شبکه تلویزیونی این گروه پخش می شد، سران کشورهای عرب را به سازشکاری با اسرائیل متهم کرد و هشدار داد که تمامی "گزینه ها" برای مقابله با اسرائیل قابل بررسی است.

در عین حال، وی از تهدید مستقیم به ورود به عملیات نظامی علیه اسرائیل خودداری ورزید.

با آغاز عملیات اسرائیل علیه غزه، ارتش اسرائیل به حزب الله هشدار داد که در صورت اقدام این گروه در گشودن جبهه دوم در عملیات نظامی کنونی، با واکنش شدیدی مواجه خواهد شد.

به گفته ناظران سیاسی، هر نوع تحرک نظامی حزب الله علیه اسرائیل در شرایط کنونی تحولی خطرناک است که می تواند به گسترش دامنه جنگ و در نتیجه، بروز بی ثباتی گسترده در منطقه منجر شود.

Image caption نصرالله: همه گزینه ها علیه اسرائیل قابل بررسی است

حزب الله لبنان، که از حمایت ایران و سوریه برخوردار است و از گروه حماس نیز به شدت طرفداری می کند، برای آخرین بار در تابستان سال 2006 با ارتش اسرائیل درگیر شد.

در ماه ژوئیه آن سال، چریک های حزب الله طی عملیاتی در داخل مرز اسرائیل با لبنان، با حمله به چند خودروی زرهی یک واحد گشتی اسرائیلی، تعدادی از سرنشینان آنها را کشتند و دو نظامی اسرائیلی را با خود بردند.

در واکنش به این واقعه، اسرائیل نقاط جنوب لبنان را هدف حملات سنگین هوایی و توپخانه قرار داد و سپس واحدهای زمینی خود را برای سرکوب حزب الله وارد لبنان کرد.

درگیری دو طرف بیش از سی روز ادامه داشت و سرانجام با قبول قطعنامه آتش بس شورای امنیت و استقرار صلحبانان بین المللی در مرز دو کشور خاتمه یافت.

به گفته مقامات لبنانی، در جریان جنگ تابستان 2006 حدود یکهزار و دویست لبنانی، شامل شماری از چریک های حزب الله و تعداد زیادی شهروندان غیر نظامی، جان خود را از دست دادند و خسارات گسترده ای به زیرساخت های اقتصای این کشور وارد آمد.

در طول جنگ، گروه حزب الله به پرتاب موشک به داخل اسرائیل مبادرت کرد که در اثر آن، به گفته منابع اسرائیلی، بیش از چهل غیرنظامی کشته شدند و صدها هزار تن از ساکنان این مناطق خانه های خود را ترک کردند در حالیکه تلفات نظامی اسرائیل نیز یکصد و بیست نفر گزارش شده است.

با وجود حمله به لبنان، دولت اسرائیل نتوانست به هدف های اعلام شده خود از جمله آزادی دو نظامی اسیر این کشور و نابودی توان موشکی حزب الله دست یابد و به همین دلیل، با انتقادات گسترده ای در داخل اسرائیل مواجه شد.

در مقابل، حزب الله و طرفداران آن، از جمله دولت ایران، مقاومت این گروه در جنگ سال 2006 لبنان را یک پیروزی بزرگ و نشانه قدرت نظامی این گروه و نشانه ضعف و شکست پذیری ارتش اسرائیل معرفی کردند.

مطالب مرتبط