00:01 گرينويچ - دوشنبه 12 ژانويه 2009 - 23 دی 1387

اوباما: برای حل بن بست خاورمیانه اقدام می کنم

غزه

حمله به غزه_ باراک اوباما کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی و اسرائیلی را دلخراش خواند

در حالی که بنا بر گزارش ها پیشروی نیروهای اسرائیلی در عمق نوار غزه ادامه دارد، باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفته است که بلافاصله پس از آغاز دوره ریاست جمهوری اش برای حل بن بست در روند صلح خاورمیانه دست به کار می شود.

او در یک مصاحبه تلویزیونی در آمریکا گفت هیات ویژه ای را مسئول رسیدگی به مناقشه خاورمیانه خواهد کرد و تلاش می کند قبل از تاریخ 20 ژانویه که تاریخ شروع دوره ریاست جمهوری اوست، اعضای این تیم تکمیل شده باشد تا بهترین افراد ممکن برای رسیدگی سریع به روند صلح خاورمیانه دست به کار شوند.

آخرین تحولات غزه، گفتگو با محمد منظرپور

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

ولی او اظهارات سابق خود مبنی بر این که اسرائیل حق اساسی دفاع از خود را دارد، تکرار کرد و هشدار داد که او به طور اوتوماتیک تمام اصول دولت جورج بوش در مورد خاورمیانه را صرفا بر اساس سیاست های حزبی، کنار نخواهد گذاشت.

باراک اوباما کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی و اسرائیلی را دلخراش خواند و گفت این موضوع او را برای اقدام در حل مناقشه مصمم تر می کند.

در همین حال، اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل امروز (11 ژانویه) گفت این کشور به هدف های خود از عملیات نظامی در غزه نزدیک تر می شود.

آقای اولمرت گفت باید صبر بیشتری داشت و افزود که حملات همچنان ادامه خواهد یافت.

منابع پزشکی در نوار غزه می گویند امروز 29 نفر در سراسر نوار غزه کشته شدند. 17 نفر از قربانیان از ساکنان شهر غزه بودند.

روز یکشنبه دو دکتر نروژی که در نوار غزه فعالیت می کرده اند گفته اند خدمات پزشکی این منطقه به خاطر عملیات نظامی اسرائیل در حال فروپاشی است.

آنها می گویند که "شفا"، بیمارستان اصلی غزه فاقد پزشک متخصص و تجهیزات ابتدایی پزشکی است. برق به طور پی در پی قطع می شود و جراحان باید گاهی در نور چراغ قوه عمل های جراحی خود را انجام می دهند.

حمله به نوار غزه

اسرائیل می گوید به هدف های خود از حمله نظامی به غزه نزدیک شده است

دکتر ماتس گیلبرت و اریک فوس گفتند که بیماران آنها غیرنظامی بوده اند.

آنها همچنین گفتند که رانندگان آمبولانس به رغم آنکه خودروهای آنها به وضوح نشان می داده است متعلق به پرسنل پزشکی است، در بمباران اسرائیلی ها کشته شده اند.

مقامات اسرائیلی می گویند دست کم 12 راکت توسط پیکارجویان فلسطینی به جنوب اسرائیل پرتاب شده است.

اسرائیل می گوید هواپیماهای جنگی این کشور مناطقی در نزدیکی شهر رفح، از جمله یک مسجد را که به گفته آنان انبار اسلحه و اردوگاه تعلیماتی حماس بوده بمباران کرده اند .

به گفته اسرائیل نیروهای زمینی این کشور نیز در حال پیشروی در جنوب شهر غزه هستند و به یک تقاطع مهم در جهت شمال غزه رسیده اند.

از آنجا که اسرائیل مانع ورود خبرنگاران خارجی به نوار غزه می شود هیچ یک از این اتفاقات را منبع مستقلی تایید نکرده است.

پزشکان فلسطینی می گویند تعداد فلسطینیانی که از هنگام شروع تهاجم اسرائیل کشته شده اند به 879 نفر رسیده است.

'حمله به مدرسه سازمان ملل ناشی از اشتباه بوده است'

نتیجه تحقیقاتی که توسط اسرائیل صورت گرفته حاکی از این است که حمله مرگبار به یک مدرسه سازمان ملل متحد در نوار غزه در اثر اشتباه بوده است.

طبق این تحقیقات، نیروهای اسرائیلی سه خمپاره به پیکارجویان فلسطینی پرتاب کرده بودند که یکی از آنها در عوض برخورد به هدف، به مدرسه سازمان ملل متحد اصابت کرد.

در گزارش اسرائیل درباره این حمله گفته شده که پیکارجویان در نزدیکی یک مدرسه در حال فعالیت بودند و سیستم خمپاره هایی که به طرف آنان پرتاب شد احتمال 30 متر اشتباه در محاسبه هدف گیری را دارد.

به گفته مقامات پزشکی فلسطینی در این حمله بیش از 40 نفر کشته شدند.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.