اسرائیل: مرحله نهایی جنگ غزه نزدیک است

تانکهای اسرائیلی در مرز غزه
Image caption اسرائیل از نزدیک شدن مرحله پایانی عملیات سخن گفته است

همزمان با ادامه درگیری در غزه مقامات اسرائیلی از نزدیک بودن مرحله نهایی جنگ سخن گفته اند.

روز دوشنبه، 12 ژانویه ( 23 دی)، سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام داشت که نیروی هوایی این کشور در خلال ساعات شب در مجموع دوازده ماموریت نظامی را در نوار غزه اجرا کرد که هدف اصلی آنها انهدام تونل های مرزی انتقال اسلحه و تجهیزات برای استفاده حماس و محل سکونت تندروهای مسلح فلسطینی بوده است.

در مقایسه با بین سی تا شصت حمله هوایی شبانه در روزهای اخیر، فعالیت نیروی هوایی اسرائیل در شب گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

در همانحال، منابع اسرائیلی گفته اند که در ساعات شب، دوازده موشک فلسطینی از داخل غزه به سوی هدف هایی در داخل خاک اسرائیل پرتاب شد که خساراتی بر جای گذاشت اما تلفاتی در پی نداشت.

به نقل از شاهدان عینی گزارش شده است که ارتش اسرائیل، علاوه بر حملات هوایی، دو روستا در جنوب غزه را زیر آتش توپخانه گرفته که در نتیجه آن، یک زن کشته شده و پانزده خانه آتش گرفته است.

جنبش حماس هم از نبرد سنگین ارتش اسرائیل با افراد مسلح فلسطینی در اطراف شهر غزه خبر داده و گفته است که نفرات حماس با استفاده از آر پی جی و خمپاره، مانع از پیشروی واحدهای زرهی ارتش اسرائیل شده اند.

به گفته منابع فلسطینی، از زمان آغاز حملات هوایی اسرائیل به غزه در روز 27 ماه دسامبر تا کنون، حدود نهصد فلسطینی از جمله تعداد زیادی افراد غیرنظامی جان خود را از دست داده اند و تاسیسات این بخش از سرزمین های فلسطینی به شدت آسیب دیده است.

Image caption تلفات غیرنظامیان باعث انتقاد شدید جهانی از اسرائیل شده است

اسرائیل نیز از کشته شدن سیزده شهروند این کشور در جریان درگیری های اخیر خبر داده است.

به گفته پلیس و ارتش اسرائیل، تا کنون سه غیرنظامی اسرائیلی در اثر اصابت موشک های فلسطینی و ده نظامی نیز در عملیات جنگی کشته شده اند.

گروه های فلسطینی در غزه شمار کشته شدگان نظامی اسرائیلی را به مراتب بیش از این اعلام کرده اند اما امکان تایید مستقل آمار تلفات این عملیات وجود نداشته است.

تلفات غیرنظامی در غزه و شرایط زندگی ساکنان این بخش از سرزمین های فلسطینی، که با کمبود شدید اقلام اساسی و امکانات پزشکی مواجه هستند، انتقادات گسترده ای را در سراسر جهان به دنبال آورده است.

'بازی آخر'

در همانحال، مقامات اسرائیلی از نزدیک شدن"بازی آخر" در عملیات غزه سخن گفته اند اما در این مورد توضیحی نداده اند.

حمله هوایی اسرائیل به غزه هفده روز پیش آغاز شد و از ده روز پیش نیز واحدهای زرهی ارتش اسرائیل با عبور از مرز با غزه، عملیاتی را نقاط مختلف این سرزمین به اجرا گذاشته اند.

هدف اسرائیل از عملیات جاری در غزه پایان دادن به پرتاب موشک و گلوله خمپاره گروه های فلسطینی به سوی خاک اسرائیل اعلام شده است.

Image caption انتظار می رود موشک پرانی از غزه از مسایل عمده در انتخابات اسرائیل باشد

در ماه ژوئن سال گذشته، در پی تلاش مقامات مصری، دولت اسرائیل و گروه حماس، که از ژوئن سال 2007 بر غزه مسلط بوده، با برقراری آتش بس به مدت شش ماه موافقت کردند اما با خاتمه این مدت، جنبش حماس در روز 18 دسامبر سال گذشته اعلام کرد این توافقنامه را تمدید نمی کند.

در پی تصمیم حماس، اسرائیل از تشدید موشک پرانی حماس به سوی خاک این کشور خبر داد و چند روز بعد، حملات هوایی خود به مراکز نظامی و امنیتی حماس و سایر نقاط غزه را آغاز کرد و اعلام داشت که این عملیات را تا انهدام امکانات موشک پرانی گروه های فلسطینی ادامه خواهد داد.

برخی ناظران این نظر را مطرح کرده اند که ممکن است منظور اسرائیل از "بازی آخر" در عملیات غزه، دست زدن به یک رشته حملات سنگین زمینی به منظور نابودی تونل های مرزی با مصر و انهدام زیرساخت های نظامی و امنیتی حماس در غزه قبل از پذیرش آتش بس باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در هفته گذشته با صدور قطعنامه ای خواستار توقف فوری درگیری در غزه شد اما اسرائیل و حماس این قطعنامه را ناکافی دانسته و آن را رد کرده اند.

اسرائیل گفته است بدون تضمین های کافی در مورد توقف موشک پرانی از غزه و جلوگیری از قاچاق اسلحه و تجهیزات نظامی برای گروه حماس، آتش بس را نمی پذیرد و حماس نیز شرط قبول آتش بس را لغو کامل و بدون قید و شرط محاصره اقتصادی غزه و خروج تمامی نیروهای اسرائیلی از این منطقه اعلام داشته است.

Image caption ساکنان غزه با کمبود شدید اقلام اساسی مواجهند

با وجود این، گفته می شود که هر دو طرف به بررسی طرح آتش بس پیشنهادی مصر پرداخته اند.

اسرائیل در ماه ژوئیه سال 2005 و سی و هشت سال پس از اشغال نظامی غزه، شهرک های یهودی نشین در این منطقه را برچید و با خارج کردن نیروهای نظامی خود، حفظ امنیت آن را به تشکیلات خودگردان فلسطینی سپرد.

اقدام دولت وقت اسرائیل به رهبری آریل شارون، نخست وزیر، مخالفت شدید احزاب راستگرا، از جمله حزب لیکود، را در پی آورد و به خروج وی از این حزب و تشکیل حزب کادیما با شرکت سیاستمداران میانه رو تر اسرائیلی منجر شد.

انتخابات پارلمانی اسرائیل برای ماه فوریه سال جاری برنامه ریزی شده است و انتظار می رود امنیت مناطق اسرائیلی نزدیک مرز غزه و ادامه موشک پرانی به سوی این مناطق از جمله مسایل عمده در مبارزات انتخاباتی باشد و ناتوانی دولت در متوقف کردن آتشباری از داخل غزه، به تقویت موقعیت نامزدهای راستگرا منجر شود.

حزب کادیما، که رهبری دولت ائتلافی را در دست دارد، گفته است به ادامه مذاکرات صلح با تشکیلات خودگردان فلسطینی به منظور ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی متعهد است اما برای خاتمه دادن به موشک پرانی از داخل غزه به هر اقدامی دست خواهد زد.

مطالب مرتبط