14:34 گرينويچ - دوشنبه 12 ژانويه 2009 - 23 دی 1387

پیشروی نیروهای زمینی اسرائیل در پر جمعیت ترین نواحی غزه

نیروهای اسرائیلی در نوار غزه

پیشروی نیروهای اسرائیلی در پر جمعیت ترین نواحی غزه ادامه دارد

بنا بر گزارش ها نیروهای اسرائیلی به حملات هوایی و زمینی خود به نوار غزه ادامه داده و بنا بر گزارش ها نیروهای زمینی اسرائیل در حال پیشروی در پرجمعیت ترین نواحی نوار غزه هستند.

دود سیاهی در حومه شرقی شرق غزه به آسمان بلند شده است و زد و خوردهای پراکنده در این ناحیه بین سربازان اسرائیلی و پیکارجویان فلسطینی گزارش شده است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفت سربازان اسرائیلی در حال ادامه پیشروی در مناطق شهری هستند چون پیکارجویان حماس بیشتر در این نواحی پنهان می شوند.

در همین حال هواپیماهای اسرائیلی در تلاش برای منهدم کردن تونل هایی که فلسطینی ها برای قاچاق اسلحه از آن استفاده می کنند، به بمباران مناطق نزدیک به گذرگاه مرزی رفح، بین غزه و مصر، ادامه می دهند.

گفتگو باحسن هاشمیان، تحلیلگر مسایل خاورمیانه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


دست کم 9 راکت یا خمپاره هم از نوار غزه به خاک اسرائیل پرتاب شده است.

در حالی که نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل نیز به خدمت فرا خوانده شده اند ارتش اسرائیل تشدید و گسترش جنگ و شروع یک جنگ تمام عیار در شهر غزه و دیگر شهرهای نوار غزه را تکذیب کرده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت ماشین نظامی حماس به شدت صدمه دیده است و اسرائیل در حال نزدیک شدن به مراحل پایانی جنگ است.

در حالی که تعداد کشته شدگان فلسطینی به 900 نفر رسیده است گزارش شده که تلاش های دیپلماتیک بین مصر و حماس در قاهره، در حال پیشرفت است.

تعداد تلفات اسرائیلی ها 13 نفر اعلام شده است.

حماس و اسرائیل، قطعنامه هفته گذشته شورای امنیت که در آن درخواست آتش بس فوری شده بود را رد کرده اند.

اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل گفت به هیچکس نباید اجازه داد برای ما در مورد اینکه اجازه جنگ را داریم یا نه، تصمیم بگیرد.

محکوم کردن اقدامات اسرائیل در قطعنامه شورای حقوق بشر

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که برای رسیدگی به وضع اسفبار فلسطینیان در نوار غزه، جلسه اضطراری تشکیل داده بود قطعنامه ای در محکومیت اقدامات اسرائیل در نوار غزه صادر کرده و این کشور را متهم به نقض فاحش حقوق بشر کرده است.

در این قطعنامه که ارائه طرح آن توسط کشورهای عرب و آفریقایی عضو شورا بود، همچنین درخواست شده پرتاب موشک از نوار غزه به خاک اسرائیل پایان یابد.

کشورهای اروپایی از طرح مسئله جنگ غزه در شورای حقوق بشر استقبال کردند ولی قطعنامه صادر شده را غیر متوازن و یک جانبه توصیف کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.